Сьогодні ми вшановуємо пам’ять полеглих воїнів, що мужньо протистояли віроломному й підступному агресору.
Кожен із них – це уособлення хоробрості, вірності та відданості своїй країні. Вони боролися до останнього подиху, щоб майбутні покоління могли жити у вільній і мирній Україні. Їхні героїчні подвиги й самопожертва нагадують нам, що свобода ніколи не дається легко, але за неї завжди варто боротися.
Вічна пам’ять тим, хто віддав життя за Україну та її волю. Щира вдячність тим, хто продовжує боротьбу.
Перемагає той, хто пам’ятає.
Героям Слава!
31.05
Правила поведінки здобувачів освіти під час
літніх канікул в умовах воєнного стану
Таємниці краєзнавчого музею
Казкове місто Кропивницький — місто безлічі таємниць та багатьох імен. Місто, про яке нібито знають усі, але достеменно не знає майже ніхто. Місто, яке вміє маскуватися під невелике та нічим не вражаюче, коли насправді воно особливе та потужне. Місто — портал до безлічі інших вимірів. Місто — надійний осередок історії, притулок сучасного та майданчика для побудови майбутнього.
Окрім будинку обласного краєзнавчого музею на каблучці є ще скіфські скульптури (у Кропивницькому навіть скіфські баби не баби, а майже всі – чоловіки!), а з правого боку додала дві театральні маски, як містечко до майбутньої розповіді про династію Кропивницьких
Колись у минулому, коли погляди мої ще були вузькими, а думки — різкими, я нахабно вважала, що належати до великого міста є привілеєм. І чим більше місто, тим краще. Але з плиною години кругозір, на щастя, змінюється і світ дає змогу побачити справжню красу.
Місто Кропивницький – не найбільший обласний центр, але найцентровіший. І в центрі цього центрового міста розташований розкішний будинок-палац, який будували для великої батьківщини купця Барського. Відомостей про Абрама Давидовича Барського дуже мало у відкритих джерелах, і вони якісь усі дуже різні, тому повну біографію переказати поки що не зможу і портрет не покажу.
Є деякі дані, що він був порядним та заможним людиною, займався благодійністю, фінансував у тодішньому Єлисаветграді будівництво першої телефонної станції (1905 рік). Також знайшла історію загибелі Барського: у 1907 році його застрелили місцеві рекетири-анархісти на порозі синагоги, коли він виходив із дружиною. Син його нібито після цього покинув місто, а жінка і дев'ять доньок втратили. Дослідження свої про пана Барського обов'язково продовжу і згодом розповім усе, що про нього впізнаю, бо дивно не знати більше про долю такої цікавої людини. Капіталі поважний купець Барський заробляв не лише на млинах та борошні, а й на ґудзиках (маючи власну фабрику), тому певно дуже добре розумівся на важливості гарних деталей. Він винайняв у 1895 році для проектування майбутнього палацу молодого архітектора Олександра Лішневського і не помилився — будівля вийшла вражаючою!
До речі, Олександр Лішневський був не просто чудовим архітектором, а ще й співавтором нового плану міста, тому не дивно, що його улюблений стиль ар-нуво став панівним під час розквіту будівництва на початку ХХ століття.
Будинок Барського — справжнє раннє ар-нуво (модерн) з елементами неокласицизму. Гармонійна споруда з надзвичайно гарними та впізнаваними формами зрештою стала справжньою окрасою міста. Будинок вражає своїм розкішним оздобленням: маскарони «День та Ніч», чарівні істоти з усього світу й українські квіти. Вдивлятися в переплетіння казкових візерунків можна годинами і весь час знаходити щось нове. Та чарівний він не тільки ззовні, а й всередині: у вишуканих інтер’єрах зчитуються також барокові та ренесансові мотиви, і кожна кімната не схожа на попередню.
Ось тут прочитала цікаве дослідження місцевих краєзнавців про «квартал Барського», про наслідки його вбивства для громади та про таємницю скарбів. І ще знайшла захопливу книжку Володимира Поліщука та Юрія Тютюшкіна «Коли будинки мали власні імена», де є і про будинок Барського. Дуже раджу зазирнути, щоб краще зрозуміти сутність цього місця.
І знову повертаємося до споруди, якій згодом судилося стати найгарнішим і загадковим вмістилищем для неабиякого краєзнавчого музею. Що відбувалося у будинку до цього, відновити складно, але мабуть скарби шукали в стінах не дарма. У 1918 році місцева газета повідомляла, що Єлизавета (Лея) Ізраїлівна Барська, яка проживала у власному будинку, заявила в міліцію, що у неї «під час єлисаветградських боїв» украли діаманти та різні речі на двісті тисяч рублів. Можливо, після цього вдова Абрама Барського покинула з доньками місто, щоб врятуватися від червоної навали.
1929 року до будинку Барського переїхав краєзнавчий музей і почалася нова сторінка життя таємничого місця. Видатну історію одного з найповніших та давніших музеїв можна дізнатися на сайті самого музею, нема сенсу переказувати, тому гортаємо з вами сторінки аж до років Незалежності.
20.05
Усний журнал «Чарівний світ вишиванки»
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ВИКИДАННЯ АБО РОЗЛИВУ СИЛЬНОДІЮЧИХ ОТРУЙНИХ РЕЧОВИН
Підприємства хімічної, нафтопереробної, м’ясо-молочної і харчової промисловостей використовують сильнодіючи отруйні речовини: аміак, хлор, сірчистий ангідрид, оксид вуглецю, фторний водень та ін. При руйнуваннях або аваріях на об’єктах, які мають сильнодіючі отруйні речовини, утворюються зони хімічного зараження, всередині яких можуть виникнути вогнища хімічного ураження.
Важливою характеристикою вогнища ураження, яке утворюється сильнодіючими отруйними речовинами, є тривалість існування джерела прямого впливу (викидання) речовин. Дана величина визначається часом самодегазації вилитої сильнодіючої отруйної речовини.
Сильнодіючі отруйні речовини, які мають температуру кипіння до 20°С (оксид вуглецю, хлор, аміак), як правило, скоро випаровуються, тому стійкість зараження на ділянках виливу (викидання) невелика, у часі не набагато перевищує час прямого виливу (викидання) Пари таких речовин, в тому числі І в загрозливих концентраціях, можуть розповсюджуватись на невеликі відстані (до декількох сотень метрів, рідко – до декількох кілометрів).
Дії ураження сильнодіючих отруйних речовин на людей можливі, як внаслідок попадання їх у крапельно-рідинному стані на шкіру, так і внаслідок вдихання їх парів.
За токсичними властивостями сильнодіючі отруйні речовини в основному мають загальноотруйну І задушливу дію. Симптомами отруєння ними у більшості випадків є головний біль, головокружіння, потемніння в очах, шум у вухах, слабкість, задуха, нудота, рвота, а при сильних отруєннях можливі: судороги втрата свідомості і навіть смерть.
Для захисту людей від сильнодіючих отруйних речовин можна використовувати сховища цивільної оборони, різні протигази, а нерідко і засоби захисту шкіри, проте існують певні особливості цій населення у вогнищах ураження сильнодіючими отруйними речовинами. Наприклад, у зв’язку з тим, що деякі речовини (аміак, оксид вуглецю і ін.) мають невелике сорбування – властивість поглинатися шихтою фільтруючого протигазу, потрібно використовувати спеціальні промислова або ізолюючі протигази. Основні фільтруючі протигази, в тому числі цивільної оборони – ГП-5 і дитячі протигази, можна використовувати тільки із спеціальними доповнювачами – гопкалітовим патроном або іншими.
Як поводитись при зараженні сильнодіючими отруйними речовинами?
Почувши сигнал (повідомлення) про загрозу хімічного зараження внаслідок викидання сильнодіючих отруйних речовин, необхідно негайно надіти протигаз (при його наявності), чи вологу ватно-марлеву пов’язку, найпростіші засоби захисту шкіри (плащі, накидки) І піти в найближче сховище. Якщо такої можливості немає, необхідно залишитись вдома, щільно зачинити вікна, двері, закрити їх цупкими тканинами, ковдрами, щілини в дверях і вікнах заклеїти папером, плівкою, лейкопластирем.
Пам’ятайте! Добра герметизація житла дозволяє виключити проникнення сильнодіючих отруйних речовин у приміщення. Не займайте перші поверхи і непристосовані підвали, тому що туди можуть затікати пари сильнодіючих отруйних речовин.
Крім цього, необхідно обов’язково увімкнути радіо і слухати повідомлення штабу ЦО.
Якщо сигнал застав вас на вулиці, то необхідно вийти із району можливого зараження, рухатись перпендикулярно до напрямку вітру, виконуючи вказівки постів міліції.
У місті Дрогобичі на промислових підприємствах використовується аміак, оліум, сірчана кислота і етилова рідина.
Аміак – безбарвний газ з різким запахом нашатиря. При викиданні в атмосферу димить, горить при наявності постійного джерела вогню.
Небезпечний при вдиханні, а при високих концентраціях можливі смертельні наслідки. Викликає сильний кашель, задуху, серцебиття, порушення частоти пульсу. При попаданні на шкіру викликає обмороження.
Для захисту від аміаку використовуються промислові протигази марки “КД”. При “їх відсутності – ватно-марлеві пов’язки, змочені водою, або 5% розчином лимонної кислоти.
Перша допомога – свіже повітря, тепло і спокій, зволожений кисень. Шкіру, слизові оболонки і очі треба промивати водою або 2% розчином борної кислоти упродовж 15 хв.
Оліум і сірчана кислота – маслянисті безбарвні рідини із слабким запахом тухлих яєць. На повітрі моментально випаровуються і димлять. Це негорючі речовини, реагують з водою, виділяючи тепло і бризки, небезпечні при вдиханні і при попаданні на шкіру га слизові оболонки, викликають подразнення горла, відчуття задухи, сухий кашель, подразнення слизової оболонки очей, можливий спазм і набряк горла.
Для захисту від оліуму ї сірчаної кислоти використовуються промислові протигази марки «А». При їх відсутності -ватно-марлеві пов’язки, змочені водою, або 5% розчином лимонної кислоти.
Перша допомога – свіже повітря. Зняти заражений одяг і змити отруту зі шкіри водою або 2% розгином технічної соди. При попаданні в очі їх треба промити водою або 2% розчином питної соди.
Етилова рідина – червоного кольору, важча за воду, має солодко-фруктовий запах, розкладається при нагріванні. Нерозчинна у воді. Запалюється при нагріванні у відкритому полум’ї.
Небезпечна при вдиханні і при попаданні на шкіру та слизові. Викликає слабість, збудження, страх, розлад пам’яті і сну. Можливе різке падіння артеріального тиску з втратою свідомості, галюцинації і смертельний наслідок.
Для захисту від етилової рідини використовується промисловий протигаз марки «А». При його відсутності – ватно-марлева пов’язка, змочена водою.
Перша допомога – свіже повітря, цілковитий спокій, тепла, чистий одяг, зволожений кисень.
Хлор – Небезпека хлору полягає у взаємодії хлоргаза зі слизовими оболонками людини – утворюється соляна кислота, що викликає набряк легенів, ураження очей і носа, шкірні подразнення.
Першими явними ознаками отруєння хлором є:
– Різкий біль у грудях ,
– Сухий кашель ,
– Блювота ,
– Різь в очах (сльозотеча ) ,
– Порушення координації рухів.
Дії при аварії з викидом хлору
При отриманні інформації про аварію потрібно :
– Захистити органи дихання і поверхню тіла. Обличчя, ніс і рот можна захистити за допомогою протигазів всіх типів , марлевої пов’язки , змоченою водою або 20 % розчином соди ( 1 чайна ложка на склянку води). Засобом захисту шкіри може послужити будь накидка .
– Покинути район аварії в напрямку, вказаному в повідомленні. Поза приміщення виходити із зони хімічного зараження слід у бік , перпендикулярну напрямку вітру . Уникайте переходу через тунелі , яри і лощини , так як в низьких місцях концентрація хлору буде вище.
– Якщо з небезпечної зони вийти неможливо , потрібно залишитися в приміщенні і провести його герметизацію : щільно закрийте вікна , двері , вентиляційні отвори , димоходи , ущільните щілини у вікнах і на стиках рам. Вхідні двері зашторте, використовуючи ковдри і будь-які щільні тканини. При можливості підніміться на верхні поверхи будівлі. Не можна ховатися на перших поверхах багатоповерхових будівель , у підвальних та напівпідвальних приміщеннях.
– Опинившись поза небезпечної зони , потрібно зняти верхній одяг і залишити її на вулиці.
– Як можна швидше прийняти душ , промити очі і носоглотку.
– Спостерігати за своїм самопочуттям , при першій появі ознак отруєння звернутися до лікаря. В очікуванні допомоги постраждалому необхідний спокій і тепле питво.
Як допомогти потерпілому?
Потерпілого від отруєння хлором потрібно якнайшвидше винести з небезпечної зони. При транспортуванні потерпілий повинен бути в горизонтальному положенні.
Поза небезпечної зони зніміть з потерпілого весь одяг , що стискує подих , і покладіть у горизонтальне положення. Необхідно забезпечити спокій , тепло , приплив свіжого повітря.
В очікуванні медичної допомоги рекомендується :
– Рясне тепле пиття – 2 % розчин соди , боржомі , молоко з содою , чай , кава;
– При кашлі або першении в горлі необхідні тепло- вологі інгаляції 2 % розчином соди , протикашльові препарати;
– При сльозотечі , печінні в очах – промивання очей водою або 2 % розчином соди. Цим же розчином потрібно промити ніс. В очі можна закапати 30 % розчин альбуциду ;
– При скруті дихання , осиплости голоси – вводиться підшкірно 1 мл 0,1 %-ного розчину атропіну ;
– При непритомності – потрібно дати понюхати нашатирний спирт. При відсутності дихання негайно приступити до його відновлення .
Рекомендується затемнити приміщення . При першій можливості постраждалі повинні бути доставлені до медичного закладу для обстеження та подальшого лікування.
17.05
День матері – дата та традиції свята
У цей день заведено поздоровляти матерів і приділяти їм особливу увагу.
Щороку навесні в Україні відзначається день матері – одне з головних родинних свят, присвячене найріднішій жінці в житті кожної людини. Так, у США День матері отримав офіційний статус ще в 1914 році.
Історія свята в Україні
День матері серед української громади вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року свято відзначили у Львові. Ініціатором стала редактор тижневика "Жіноча доля" Олена Кисілевська. У тому ж році Союз українок ініціював впровадження свята День матері на Тернопільщині. Але через 10 років радянська влада заборонила це свято.
В незалежній Україні День матері було встановлено указом президента України в 1999 році. Цей день – чудовий привід приділити увагу матерям, висловити їм теплі почуття і підкреслити їх величезну роль в будь-якій сім'ї.
Традиції святкування в світі і Україні
День матері не у всіх країнах відзначається саме у другу неділю травня. Розрізняються і традиції святкування. Наприклад, в США і Австралії в День матері до одягу прикріплюють квітка гвоздики. До того ж, колір квітки важливий: гвоздику будь-якого кольору, крім білого, носить той, чия мати жива, а біла квітка - той, чия мати померла.
У Мексиці на День матері в церквах на католицьких месах обов'язково виконують особливу пісню: "Las mañanitas", після чого влаштовують святкові обіди. В Австрії у другу неділю травня в усіх ресторанах з'являється спеціальне меню для мам.
Історія свята така: у 1908 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. Анна писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. Її старання увінчалися успіхом - в 1910 році штат Вірджинія перший визнав День Матері як офіційне свято. Хоча по суті це - свято вічності: з покоління в покоління для кожного мама - найголовніша людина для своїх дітей.
Безумовно, День матері - це одне з самих зворушливих свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ - образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити незважаючи ні на що.
Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися кращими художниками і поетами. І невипадково - від того, наскільки шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері. В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом. Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов і відданість.
Коли день матері
В Україні День матері відзначається у другу неділю травня. Цього року воно припадає на 10 травня відповідно до Указу Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99. Міжнародний день матері сьогодні відзначається більш ніж у 40 країнах світу, хоча дата свята в різних країнах відрізняється. У більшості випадків, День матері відзначають навесні, в період з березня по травень. У багатьох країнах світу відзначають День матері 13 травня. Примітно, що День матері у Росії відзначають в іншу пору року, в останню неділю листопада. Цього року воно припадає на 29 листопада.
День матері – традиції
У цей день заведено поздоровляти матерів і приділяти їм особливу увагу. У США і країнах західної Європи існує практика прикраси одягу квіткою червоної гвоздики, якщо мама жива, і білої, якщо її вже немає. Багато також намагаються в цей день відвідати своїх батьків, навіть якщо вони живуть далеко. Якщо можливості привітати маму особисто немає, на допомогу прийде інтернет. Теплі слова та електронна листівка в месенджері ніколи не будуть зайвими.
Втіха і біда від річки.
Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив у біду.
Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді. Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на пояснення правил поведінки на воді дітям.
Правила безпечної поведінки на воді та біля води:
- діти повинні купатися обов’язково під наглядом дорослих;
- вчитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;
- не купайтеся i не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально відведених місцях;
- не можна запливати за обмежувальні знаки;
- слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або сильна течія;
- якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово i плавно повертаючи до берега;
- не купайтеся в холодній воді, щоб не сталося переохолодження;
- не треба купатися довго, краще купатися кiлька разів по 20-30 хв.;
- не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть завдати шкоди;
- не подавайте без потреби сигналів про допомогу;
- не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги;
- купатися рекомендовано вранці i ввечері;
- не слід купатися наодинці;
- не підпливайте до коловоротів, пароплавів i катерів;
- не стрибайте головою вниз у місцях, глибина яких вам невідома.
- не забувайте, що вода несе й небезпеку! Шторм, повінь, сильна злива можуть завдати шкоди не тiльки навколишньому середовищу, але й людині!
Бережіть себе!
10.05
Дискусійна платформа « Країни Європи- друзі України»
Європа... Сухі рядки енциклопедії
повідомляють, що ця частина світу розташована на заході Євразійського материка,
населення - майже 800 млн осіб, площа - 11,5 тис. км2. Європа
- найцінніша скарбниця досягнень та пам'ятників культури.
Європа - це багаторічна
історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів. Одним із
пріоритетів стратегічного розвитку України визнано інтеграцію нашої держави в
Європейське співтовариство.
Прийом «Проблемне
питання»
Сьогодні ми часто чуємо фрази: «Україна — це Європа»,
або «Україна — держава європейська».
- Як ви розумієте ці вислови?
Прийом «Приваблива мета»
Європейський вибір України зумовлено її
геополітичним положенням та спільною історією розвитку європейської культури.
Україна бажає стати повноправним мешканцем давньоєвропейського дому,
справедливо вважає, що має на це право. І своєю історією, географічним
розташуванням і тим внеском, який наш народ зробив у континентальну справу
впродовж багатьох віків свого існування та боротьби.
Справді, коли ми так говоримо, то підкреслюємо не лише
географічну належність України до Європи, а й наше спільне духовне коріння,
намагання українців долучитися до європейських цінностей, навчитися жити та
працювати так, як це характерно для багатьох європейських країн.
Перегляд відео
Країни Європи. Німеччина. Франція.
Велика Британія. Італія
Країни Євразії дуже
відрізняються одна від одної розмірами, чисельністю населення, рівнем
економічного розвитку. Тут є і найбільш розвинені країни світу, і
найбідніші. Зараз ознайомимося з
окремими країнами Європи. Але сьогодні ви за допомогою поєднання власного
досвіду та творчості вивчатимете країни самостійно та покажете результати своєї
роботи.
Німеччина, Франція, Великобританія, Італія — економічно високо розвинені країни Європи, держави з давньою історією, традиціями, високим рівнем життя населення.
Прийом «Німа карта»
Нагадаю відомий вислів: “Карта – друга мова
географії”. Вам треба оживити карту. На вашому столі лежить контурна карта Європи, на
якій позначені тільки цифри.
Ваше завдання: на аркуші
паперу записати назви країн, які відповідають цим цифрам.
Прийом «Творча
лабораторія»
Уявіть, що вам випала нагода відправити послання про
свою країну жителям іншої планети. Однак розмір послання обмежений — усього 5 речень.
Щоб ви написали їм, щоб переконати, що Україна – європейська держава»
Прийом «Географічна розминка»
Не дивлячись на географічну карту, дайте відповіді на
запитання.
- Річка Рейн протікає в Німеччині чи
Великій Британії?
- Яка держава розташована східніше:
Німеччина чи Франція?
- Яка країна, Німеччина чи Польща,
мають спільний кордон з Україною?
- Лондон розташований на Темзі чи Сені?
- Північне море омиває західні чи
східні береги Великої Британії?
- Індія була колонією Великої Британії
чи Німеччини?
Прийом
«Сенкан»
4) Складіть «сенкан», присвячений
указаній країні.
Приклад одного такого вірша з поясненням його
побудови: Італія (ключове слово)
Європейська, багата, розвинена; (три
характеристики-прикметники)
Будує машини, вирощує фрукти, грає в футбол (три
характеристики — дії)
Італія — торговельний партнер України
Гра «Вірю — не вірю»
- Чи вірите ви, що Німеччина є найбільшою за площею країною Європи?
- Чи вірите ви, що Берлін є столицею Німеччини?
- Чи вірите ви, що на території Франції розташована найвища відмітка Європи — гора Монблан?
- Чи вірите ви, що англійці — це єдиний народ, що населяє Велику Британію?
- Чи вірите ви, що Велика Британія — батьківщина футболу?
- Чи вірите ви, що територія Італії займає Балканський півострів?
- Чи вірите ви, що Україна розташована в західній частині Європи?
Як ви думаєте ми можемо вважати себе європейською країною? Чому?
Закінчіть фразу. Україна це Європа, тому що…
Україна Європейська держава, бо…
Ми, українці, живемо в самому серці Європи і
відчуваємо себе її часточкою. Україна як держава обрала свій шлях у Європейську
спільноту і бачить своє майбутнє в європейській інтеграції. І ще я хочу додати, що яким би не було ваше рішення,
завжди пам’ятайте, що
ЦЕ – ВАША КРАЇНА,
ЦЕ – ВАШЕ МАЙБУТНЄ
І ЛИШЕ ВІД ВАС БУДЕ ЗАЛЕЖАТИ, ЯКИМ ВОНО БУДЕ !!!
Відповідальність за порушення
Правил дорожнього руху
Ознаймтеся із основними видами
відповідальності за порушення ПДР
https://vseosvita.ua/library/prezentatsiia-
urok-8-vidpovidalnist-za-porushennia-
pravyl-dorozhnoho-rukhu-760366.html
03.05
Тема: Один день із життя середньовічного замку
На відміну від уявлення сучасного суспільства, у години Середньовіччя було величезна кількість цікавих зайнять. Хоча життя жінок та чоловіків дуже відрізнялося, обов'язки у них були різні.
У ті часи дуже важливою була освіта, кожен дворянин мав бути освіченим, та мати бездоганні знання етикету. Це стосувалося обох сторін. Проте юнаків з малку вчили бою, і вправного володіння зброєю. Тоді дівчат більше навчали освіти, етикету. Самі з тих часів пішло уявленні, що жінки сильні інтелектуально, а чоловіки фізично. У ті часи були дуже строгі правила, діти дворян змалку мали дотримуватися їх.
У більшості випадків діти дворян не ходили до школи, а навчалися вдома. Батьки наймали найкращих вчителів, бо хотіла мати освічену дитину. Однак це зовсім не означало, що стаючи дорослими люди не вчилися.
Робота- це невід'ємна частина життя, як і інші годинники, так і в ті. Проте робота дворян дуже відрізнялася від простолюдин. Візично вони не працювали, у більшості випадків їх робота це політика. Вони частини їздили на зустрічі, але майже ніколи не ходили туди, де мешкають прості люди. У ті часи це вважалося обурливим, і всі знали, що дворянини "вищий сорт", та не мають знаходитися біля простолюдин.
Щодня дворянина, чимось схожий на попередній. Це графік, за яким вони живуть усю життя. Можливо для нас це здається трохи за суворо до себе, але люди в ті часи мали великі стандарти, та їх цілком улаштовувало таке життя.
Правипечної поведінки з бездомними та дикими тваринами
Спілкування з тваринами – заняття приємне, цікаве, необхідне і водночас небезпечне. Тому потрібно знати основні правила спілкування з деякими тваринами.
Правила безпечного спілкування з собакою:
- Собака за своєю природою мисливець, тому ніколи не біжіть від нього, бо він може подумати, що вас треба ловити і побігти за вами. Навіть якщо ви боїтеся собаки, не показуйте йому цього, бо він не терпить боягузів і може скуштувати вас.
- Якщо ви хочете погладити чужого собаку, запитайте дозволу у її хазяїна. Гладьте собаку обережно і медленно, бо деяких із них дратують різкі рухи;
- не корміть чужих собак і не зачіпайте їх під час їжі чи сну – вони можуть розгніватись. Адже вам теж не подобається, коли вас будять чи забирають улюблену конфету.
- Не наближайтесь до великих собак, їх часто вчать кидатися на людей, які близько підходять.
- Ніколи не давайте собаці їжу з руки – він може ненароком вас скуштувати за руку.
- Не махайте на собаку рукою чи палицею – це може йому не понравитися і він вас скуштує.
- Вулицями бігає багато безпритульних собак. Пам'ятайте, що ці тварини часто хворі, їх укуси можуть спричинити виникнення тяжких хвороб.
- Якщо вас скуштуватиме собака, негайно зверніться до лікаря.
- Після кожного спілкування з собакою обов'язково мий руки з милом.
Якщо ви беззастережно виконуватиме ці правила, у вас є можливість значно зменшити опасность потрапити в небезпечну ситуацію при спілкуванні з цією твариною.
26.04
Тема : Тіні Чорнобиля
https://www.slideshare.net/slideshow/ss-75384212/75384212
Уроки пам'яті Чорнобиля (для всіх класів)
19. 04
Екскурсія "Подорож планетою Земля"
https://naurok.com.ua/prezentaciya-planeta---nash-dim-cikavi-fakti-pro-zemlyu-348295.html
Електробезпека у побуті
- Перед тим, як підключити новий електроприлад до мережі, вивчіть інструкцію, що додається до нього – якщо відповідно до неї прилад має бути заземлений, використовувати його без заземлення небезпечно.
- Не вмикайте в мережу одночасно кілька енергоємних приладів – через це можуть перегрітися розетки або спрацювати запобіжники. Якщо це сталося, негайно відключіть від мережі частину приладів.
- Якщо у корпусі електроприладу при вмиканні виникає іскриння, користуватися ним забороняється.
- Не торкайтеся водопровідних кранів та каналізаційних пристроїв, а також будь-яких металевих предметів, якщо в руках ви тримаєте прилад, підключений до електромережі.
- Не допускайте попадання вологи чи води на електроприлади.
- Не торкайтеся вологими руками електроприладів, що підключаються до мережі, а також розеток, цоколів та ін.
- Якщо ви приймаєте ванну чи стоїте босоніж на вологій підлозі, не торкайтеся елементів проводки, ламп, вимикачів-перемикачів та працюючих електроприладів руками.
- Не розміщуйте електричні обігрівачі поблизу легкозаймистих матеріалів.
- Не можна зв'язувати, ховати під ковер, прибивати до стіни чи підлоги підовжувачі та з'єднувальні проводи.
- Не залишайте без нагляду увімкнені електроприлади, надто утюг, електроплитку, обігрівач.
- При займанні дроту не заливайте його водою та не обривайте руками. У такій ситуації слід викрутити пробки та відключити електричний струм, після чого необхідно загасити пожежу землею, піском чи брезентом.
- Забороняється висмікувати штепсельну вилку з розетки за провід.
- Штепсельні розетки краще не встановлювати у вологих приміщеннях.
- Оберігайте кабелі та електричні дроти від перегинання та перетирання.
- Забороняється фарбувати та білити електропроводку, а також будь-які предмети, що розташовані на ній або поблизу неї.
- У ванній кімнаті всі електричні прилади слід підключати до мережі лише з використанням розетки та вилки із захисним контактом та розміщувати їх на відстані не менше ніж 60 см безпосередньо від ванни чи душу.
- У кухні, ванній та душовій кімнатах штепсельні розетки мають бути обладнані підвідними проводами.
- Не можна торкатися руками оголених кінців електричного дроту.
- Якщо при відключенні від мережі всіх електроприладів та освітлення лічильник продовжує фіксувати витрату електроенергії, це означає, що в мережі порушено ізоляцію. У такому випадку необхідно терміново звернутися до фахівця-електрика.
- Не можна витирати пилку з працюючих електроприладів вологою тканиною.
- Якщо розетка чи електричний дріт зайнялися, не можна заливати їх водою.
- Під час заміни несправних ламп у світильниках забороняється використовувати лампи більшої потужності, ніж та, на яку розрахований прилад. Це може спричинити перегрів частин світильника та цоколя лампи, що, у свою чергу, створить небезпеку виникнення пожежі.
- Не намагайтеся виконувати складні ремонтні та монтажні роботи, пов'язані із втручанням у роботу електроприладів та електропроводки, самостійно. Подібні роботи мають виконувати фахівці-електрики, які мають ліцензії на здійснення відповідної діяльності.
Дотримуйтесь правил електробезпеки у побуті!
Бережіть собі та своїх близьких!
12.04
Як потурбуватися про своє психічне здоров'я під час війни
Ознайомтеся з порадами професіоналів щодо того, як зберегти своє психічне здоров'я під час війни
Емоції та настрій людини. Як покращити настрій
Доброго дня, діти.
Гра "Закінчі речення".
• Я боюсь…
• Я радію…
• Мене засмучує…
• Мені подобається…
• Мене турбувати…
Висновок: У людини може бути різний настрій. Від цього залежить її самопочуття та здоров'я.
Гра "Символі".
Мета: вчити дітей розрізняти гарний та поганий настрій.
Запропонувати ученикам дібрати до поданих висловів відповідні слова-символі — назви предметів, явищ, із якими діти асоціюють ці вислови. Символі малюнки розміщені на дошці. Діти обирають символи та пояснюють свій вибір.
Гарний настрій (символами можуть бути веселка , салют ,
яскраві самоцвіти тощо).
Поганий настрій (символами можуть бути грозова хмара , парасолька темного кольору тощо).
Висновок: Гарний настрій – яскраві кольори, добрі емоції. Поганий настрій – темні кольори, сумні емоції.
Емоція – душевне переживання, почуття, хвилювання.
Емоції поділяють на позитивні — ті, що допомагають зберегти здоров'я (радість, упевненість, веселість, захоплення, спокій), та негативні — ті, що викликають поганий настрій (страх, злість, смуток, незадоволення, недовірливість), спричиняють різні захворювання. Негативні емоції є небезпечними для здоров'я.
Висновок: Залежно від ритму музики може змінюватися емоційний стан людини.
Складання порад «Як покращити настрій».
• Намагатися пригадати щось приємне.
• Перед дзеркалом зробити веселу гримасу.
• Послухати приємну музику.
• Заспівати, станцювати.
• Умитися — «змити» поганий настрій.
• Проспівати своє ім'я у ласкавій формі (наприклад, Натуся, Наталочка).
— Що таке настрій? Емоції?
— Як навчитися володіти своїм настроєм?
— Яке значення має гарний настрій для здоров'я?
05.04
Загальні правила поведінки учнів під час
навчально-виховного процесу у
загальноосвітніх закладах України
1. ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ
1.1 . Учні приходять до школи за 10-15 хвилин до початку заняття, чисті охайні, у шкільній формі. При собі повинні мати змінну взуття. У школі дотримуються правил ввічливості, знімають у гардеробі верхній одяг, змінюють взуття та прямують до місця проведення уроку.
1.2. Забороняється приносити до школи та на її територію з будь-якою метою та використовувати будь-яким способом оружня, вибухові чи вогненебезпечні предмети та речовини: спиртні напитки, наркотики, інші одурманюючі речовини та яди, газові балончики.
1.3 . Не дозволяється без дозволу вчителів йти зі школи та з її території в урочну годину. У разі пропуску навчальних занять учень повинен надати класному керівнику довідку від лікаря, або записку від батьків (або особи, яка їх заміняє), про причину відсутності на заняттях. Пропускати заняття без поважних причин забороняється.
1.4 . Учень до школи приносити необхідні навчальні прилади: книги, зошити, щоденники. Приходити до школи з виконаним домашнім завданням з предметів згідно з розкладом уроків.
1.5 . Учень проявляє увагу до старших, піклується для молодших. Учні й освітяни звертаються один до одного поважно. Школярі поступаються дорогою дорослим, старші школярі – молодшим, хлопчики – дівчаткам.
1.6 . Поза школою учні поводяться скрізь і всюди так, щоб не осоромити свою честь та гідність, не заплямувати добре ім'я школи.
1.7 . Учні бережуть майно школи, надають посильну допомогу у його ремонті, акуратно відносяться як до свого, так і до чужого майна.
2. ПОВЕДІНКА НА ЗАНЯТТЯХ
2.1. Коли вчитель заходити до класу учні встають на знак вітання, сідають після того, як учитель відповість на привітання і дозволить сісти. Так само учні вітають будь-якого дорослого, що увійшов до класу під час зайняти.
2.2. Протягом уроку не можна шуміти, відволікатися самому та відволікати інших сторонніми розмовами, іграми та іншими справами, які не стосуються уроку. Учбовий час повинен використовуватися учащимися тільки для навчальних цілей. За першою вимогою вчителя (класного керівника) необхідно надати свій щоденник. Будь-які записи в щоденниках повинні виконуватися охайно. Після кожного навчального тижня батьки учня ставлять свою підпис у щоденнику.
2.3. Якщо під час зайняти ученику необхідно вийти з класу, то він повинен підняти руку і попросити дозвіл у вчителя.
2.4. Якщо учень хоче поставити запитання вчителю або відповіді на запитання вчителя, він піднімає руку. Дзвінок для закінчення уроку дається вчителя. Тільки коли вчитель оголосити про закінчення заняття, ученик має право залишити клас. При виході вчителя або іншого дорослого з класу учні встають. 3. ПОВЕДІНКА ДО ПОЧАТКУ, НА ПЕРЕРВАХ І ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ ЗАНЯТИ
3.1. До початку уроку ученик винен: прибути до кабінету до першого дзвінка; після першого дзвінка з дозволу вчителя увійти до класу і підготуватися до уроку.
3.2. Під час перерви учні зобов'язані:
- навести чистоту та порядок на своєму робочому місці;
-вийти з класу;
-рухаючись коридорами, сходами, триматися правої сторони;
- підкорятися вимогам працівників школи, черговим учащимся;
- допомагати підготувати клас на прохання вчителя до наступного уроку;
-у разі спізнення на урок постукати у двері кабінету, зайти, привітатися з учителем, вибачитися за спізнення і попростити дозволусісти на місце.
3.3. Під час перерв учням забороняється:
- бігати по сходах, поблизу окон і в інших місцях, не пристосованих для ігор;
-штовхати один одного, кидатися предметами та застосовувати фізичну силу для вирішення будь-якої проблеми;
- вживати непристойні вирази та жести на адресу будь-яких осіб, шуміти, мешати відпочивати іншим;
- Палити у будинках і на території школи.
3.4. Після закінчення зайняти ученик повинен: отримати одяг з гардеробу, чисто вдягнутися та залишити школу, дотримуючись правил ввічливості.
3.5. Черговий по класу:
- знаходиться в класі під час перерви та забезпечує порядок у класі, провітрює приміщення;
- допомагає вчителю підготувати клас до наступного уроку;
- стежити та підтримує відповідні санітарні умови.
3.6. Учні, перебуваючи в столовій:
- підкоряються вимогам вчителя та працівників столової;
- дотримуються черги при купівлі їжі;
- виявляють увагу і обережність при отриманні та вживанні гарячих та рідких страв;
- вживають їжу та напої, придбані в столовій або принесені з собою, тільки в столовій;
-прибирають за собою столові прилади та посуд після вживання їжі.
4. КІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
4.1. Учні не мають права пропускати заняття без поважних причин.
4.2. Учні не мають права під час знаходження на території школи та при проведенні шкільних заходів скоювати дії, небезпечні для власної життя та здоров'я та оточуючих.
4.3. Учні не мають права знаходитися у приміщенні школи після закінчення навчальних зайняття або позакласних заходів без дозволу працівників школи.
Пам'ятка
Вплив стресу на здоров'я
Людина щоденно наражається на багато факторів ризику, постійно зазнає підвищених психічних навантажень, що негативно впливає на стан її нервної та сердечно-судинної систем, знижує опірність організму. Часто людину супроводжують стресові ситуації.
Слабкий стрес є звичайним і потрібним явищем у життя. Повне звільнення від стресу – це смерть, вважаючи Г.Сельє (канадський вчень, основоположник вчення про стрес). Шкіряний по-різному переживає стрес: комусь двійка – щось смішне, а хтось плаче й труситься через це. Але інтенсивний і тривалий стрес може стати основою розвитку захворювань або навіть зумовити смерть людини.
Методи запобігання стресу.
Шість порад дратівливій людині, щоб зберегти здоров'я своє та оточуючих.
1. Намагайтесь не залишатися наодинці зі своїми неприємностями. Зверніться до доброзичливого і розсудливого людини, розкажіть про те, що вас гнітити, - це пронесе вам величезне полегшення.
2. Вмійте на певний час забути про свої турботи. Які б не були неприємності, що спіткали вас, намагайтеся час від часу звільнитися від гніту важких думок, відволіктися якимись потребами сьогодення.
3. Не впадайте у гнів. Привчайте собі до паузи, що передувала б спалахові гніву. Під час цієї паузі спробуйте осмислити ситуацію. “Розрядіться” не гнівними словами, а фізичною працею чи будь-якими вправами: фізична втома “проковтне” ваш гнів.
4. Іноді поступитися . Прислухайтеся до думки іншого, поставтеся з повагою до неї, достатньо самокритично оцінити свою точку зору.
5. Згадайте, що ви – не у всьому абсолютно досконалі . Ви не гірші від когось, а хтось не гірший за вас. Намагайтесь передусім добре виконати свою роботу.
6. Не висувайте надмірних вимог . Той, хто надто багато вимагає від оточуючих, постійно дратується від того, що вони частіше не відповідають його надмірним вимогам. Не переробляйте своїх дітей, батьків, а приймайте їх такими, якими вони є.
Спробуйте використати всі шість порад щодо збереження здоров'я в повсякденній житті.
22.03
Правила поведінки під час літніх канікул
Дуже часто наслідки нещасних випадків стають плачевними внаслідок необачності дітей , при користуванні побутовими предметами під час канікул , коли учні залишаються вдома без нагляду дорослих . Часто результатом травми може бути порушення поведінки під час гри на подвір'ї . Тому для запобігання небажаних травм та нещасних випадків пропонуємо вам запомнити правила поведінки під час канікул :
1. Не бери до рота гвіздки , монети , ґудзіки та інші неїстівні предмети . Ти
можеш кашлянути або чхнути і тоді несподівано проглотнеш ті , що тримаєш у
роті . Я знала одного хлопчика , який бігав по всій хаті за своїм молодшим
братом , не випускаючи з рота зубної щітки , несподівано він оступився , впавши,
зробив ковтальний рух і - ви не повірите! - проковтнувши зубну щітку .
2. Не засовуй пальці куди потрапило : у стиральну машину , в міксер , навіть у вузькому горлі пляшки з газованою водою. Один мій знайомий хлопчик ухитрився засунути пальця в пляшку і його довелося вести в лікарню і під наркозом виймати пальця з пляшки .
3. Ліки можна приймати тільки ті, які тобі дають батьки або лікар. Ніколи не ковтай пігулок, які тобі сподобались, навіть якщо вони на вигляд і на смак схожі на цукерки, і не пий сам мікстур, навіть солодких. Навіть безвинні ліки, такі як аспірин, можуть зашкодити, якщо приймати їх без необхідності.
4. Ножі зовсім не придатні в якості іграшок. Ніж - це дуже корисна річ, але з ним треба правильно поводитись, а дитину цьому навчити практично неможливо. Старші діти також не повинні бешкетувати з ножами, особливо якщо поруч знаходиться інша дитина. Дуже часто діти отримують серйозні порізи із-за необачного поводження з ножем.
5. Якщо ти відчуваєш, що в око щось потрапило, скажи про це батькам. Іноді в око потрапляє вія, частинка сміття і щоб від нього звільнитися треба промити око водою, або охайно витягнути смітинку із ока шматочком вогкої вати (але це повинен зробити хтось із дорослих). Іноді потрібна допомога лікаря.
6. Ніколи не слід сильно терти очі, особливо брудними
руками. Коли ти це робиш, в очі може потрапити сміття з рук. А на руках після ігор на вулиці знаходиться багато мікробів, які так і хочуть потрапити на твої вії і тоді там може з'явитися ячмінь (це дуже болючий прищик).
7. Не ковиряйся нічим у вусі, бо можеш пошкодити барабанну перетинку. У вухо дозволяється засовувати тільки один предмет - свій власний лікоть. Подивись, як це у тебе вийде!
8. По можливості оберігай вуха від дуже гучних звуків, шуму.
9. Дуже часто діти отримують травми рук, коли прищеплюють їх дверима. Палець можна прищемити дверцятами машини, дверима кімнати чи квартири. Відкривай і закривай двері тримаючись за дверну ручку.
10. Час від часу звертай увагу на те, як розташовані меблі у квартирі, чи не було перестановок. Деякі діти впевнені, що меблі завжди знаходяться на одному місці. Не звернувши уваги на перестановку, ти можеш налетіти на що-небудь і боляче вдаритись.
11. Стільці, лавки для ніг можуть знаходитись в самому несподіваному місці. Тому треба слідкувати, щоб вони не потрапили тобі під ноги, особливо
у темряві.
12. На килимках і доріжках можна послизнутися. Будь обережним, коли стаєш на них, особливо коли біжиш.
13. Перед тим як ляжеш спати, збери на місце іграшки. Я знала одну дівчинку, яка впала і зламала собі руку, коли перечепилася через свою ляльку. Ця дівчинка вночі пішла в туалет, аж в темряві їй під ноги потрапила лялька, яку вона кинула, і - дівчинка опинилася на підлозі.
14. Щоб було менше нещасних випадків у ванній кімнаті, добре було б, щоб на дно ванни покласти спеціальний гумовий килимок. Коли ти знаходишся у ванній дуже легко послизнутися і впасти, тому що від води і мила дно і стінки ванни бувають дуже слизькі.
15. Добре запам’ятай: ні в якому разі не можна торкатися мокрими руками до електроприладів і дротів.
16. Не висовуйся із відкритого вікна: зовсім несподівано в тебе може закрутитися голова і ти впадеш вниз. Не сиди на підвіконні коли вікно відчинене. В цьому положенні легко втратити рівновагу і впасти вниз.
17. Коли швидко біжиш, не забувай дивитись під ноги, інакше ти не побачиш який-небудь предмет, через який можна перечипитися і впасти.
18. Ніколи не стрибай з великої висоти - це дуже небезпечно. В кінці кінців у нас не чотири ноги, як у кішок, а тільки дві. Крім того, коти вміють приземлятися на лапи, а людям, на жаль, рідко вдається приземлитися на ноги.
19. Коли збігаєш вниз по сходах, тримайся за поручні: якщо ти зісковзнеш зі сходинки, поручні не дадуть тобі впасти.
20. Не ходи високими вузькими парапетами, карнизами, якби тобі не хотілося показати свою спритність. Із-за несподіваного шуму чи пориву вітру ти можеш втратити рівновагу і впасти.
21. Не бігай у темряві: ти ризикуєш налетіти на який-небудь предмет, або спіткнутися і впасти.
22. Ніколи не бігай з льодяником або чимось подібним в роті. Несподівано спіткнувшись ти можеш поранити собі горло чи язик.
23. Розмовляти на вулиці із сторонніми людьми можна тільки в тому разі, якщо тебе супроводжують батьки, старший брат чи сестра, вчителька, або ще хтось із дорослих, кого ти добре знаєш. Якщо ти ідеш один, то вступати в розмову з чужим не можна. Цілком можливо що незнайомець, який до тебе звернувся - чудова, добра людина, але він може мати лихі наміри.
24. Не погоджуйся нікуди йти з незнайомцем, не сідай до нього в машину, навіть тоді, коли він обіцяє відвести тебе до батьків. Не довіряй йому ні в якому разі: мати або батько ніколи не пошлють за тобою
незнайому людину.
25. Не бери у чужої людини цукерки, гроші та інші гостинці. Можливо, вона пропонує від щирого серця, можливо і ні. Про всяк випадок відмовся.
26. Якщо стороння людина візьме тебе за руку і намагатиметься силою повести за собою, треба вирватись і втекти додому, або звернутися за допомогою до кого-небудь із перехожих. При необхідності кричи з усієї сили.
І взагалі, якщо ти бачиш людину вперше, звідки тобі знати,
хороша вона чи ні? Краще не ризикувати.
15.03
Правила користування побутовими
приладами
Важко уявити наше життя без надійних помічників
- електричних приладів. За допомогою них випікають хліб і готують їжу,
зберігають продукти харчування і прибирають приміщення. Без електроприладів ми
не змогли б оперативно передавати та отримувати інформацію, наприклад
ознайомлюватися із технічними досягненнями, новинами спорту й кіно, прогнозом
погоди. Вони допомагають обробляти різноманітні матеріали, освітлювати
приміщення і вулиці та виконувати багато інших корисних робіт.
Так! Спільним для всіх побутових електричних
приладів є те, що вони працюють за рахунок електричної енергії.
Прилади, які працюють за рахунок електричної
енергії і використовуються в побуті для полегшення виконання певних робіт,
створення комфортних умов для праці і відпочинку, називаються побутовими
електричними приладами.
Залежно від призначення, принципу дії та
конструкції, побутові електричні прилади поділяються на типи і види.
Найпоширенішими типами за принципом дії є
наступні: електроосвітлювальні, електронагрівальні, електромеханічні.
Кожен тип може мати кілька видів. Наприклад:
тип приладу електроосвітлювальні прилади, а його види: торшер, бра, люстра,
настільна лампа.
Інша група - нагрівальні електричні прилади, а
їх види: електроплита, електропраска, електрокавоварка тощо.
До електромеханічних відносяться електричні
м’ясорубки, кухонні комбайни, швейні та пральні машини, шуруповерти,
електродрилі та багато інших.
Під час довготривалого використання побутових
електроприладів можуть виникати різного виду неполадки. До найбільш поширених
відносяться: саморозкручування затискних гвинтів, за допомогою яких кріпляться
струмопровідні жили електричних патронів, вилок, розеток; переламування
проводів; вихід з ладу електричних та механічних частин приладів тощо. У
результаті цього може виникати іскріння, спостерігатися нагрівання проводів,
плавлення ізоляції, наслідком чого є виникнення пожежі, вихід з ладу
електричних приладів.
Користування несправними електричними приладами
може призвести до ураження людини електричним струмом і, як наслідок,
спричинити тяжкі наслідки для здоров’я.
Для запобігання цьому необхідно дотримуватися
таких правил безпечної праці:
1. Перед користуванням електроприладом уважно
вивчити інструкцію, яка додається до кожного електроприладу.
2. Користуватись електроприладом тільки з
дозволу та в присутності дорослих.
3. Забороняється торкатися та вмикати важелі,
кнопки обладнання, що розміщене в майстерні.
4. Не можна перевіряти наявність напруги в
електричному колі, торкаючись оголених проводів пальцями.
5. За будь-яких незначних дій електричного
струму на тіло (пощипування, потепління) та при виявленні ознаки пошкодження
електропроводки, запаху плавленої ізоляційної оболонки проводів, появи диму
необхідно вимкнути джерело електричного струму та негайно повідомити вчителя, а
при виконанні робіт у домашніх умовах - дорослих членів родини.
6. При користуванні електроприладами необхідно
стежити, щоб струмопровідні приводи не були туго натягнутими та не
перекручувались.
7. Щоб запобігти ураженню людини електричним
струмом, при ввімкненні електроприладів у мережу електричного струму
забороняється триматися рукою за металеві труби водяного опалення, стіну
будівлі, тіло іншої людини).
8. Забороняється утримувати або витягувати
електричну вилку з розетки за допомогою шнура).
9. Щоб уникнути ураження електричним струмом,
забороняється торкатися руками оголених проводів, виконувати будь-які роботи
при ввімкнених споживачах до мережі електричного струму або інших джерел
живлення.
10. Якщо трапився випадок ураження іншої людини
електричним струмом, необхідно покласти під свої ноги гумовий килимок або
підставку з сухої деревини і однією рукою відтягнути потерпілого за комір або
іншу частину сухого одягу від електричної струмопровідної мережі.
11. У випадку потрапляння в зону падіння
електричних проводів необхідно терміново вийти з неї не стрибаючи, а дрібними
кроками, переміщуючи ступні ніг не відриваючи їх від дороги..
Хто ви, пане Ейнштейн
08.03
Евакуація при пожежах
При пожежі дуже важливо не впадати в паніку.
Слід швидко оцінити обстановку і прийняти правильне рішення.
У випадку пожежі необхідно
якомога швидше залишити будівлю, використовуючи основні і запасні виходи або
драбини (зовнішні, приставні). Користуватись ліфтом небезпечно.
На початковій стадії розвитку
пожежі, коли вогонь невеликий можна спробувати загасити його, використовуючи
вогнегасники, внутрішні пожежні
крани, покривала, пісок, воду та ін.
Необхідно пам’ятати, що вогонь на елементах
електропостачання гасити водою не можна. Спочатку треба відімкнути напругу або
перерубати провід сокирою з сухою дерев’яною ручкою.
Коли пожежу ліквідувати не
вдається, треба терміново залишити приміщення. При задимлені сходових кліток треба щільно зачинити вхідні
двері і вийти на балкон. З балкона треба евакуйовуватись по пожежній драбині
або через сусідню квартиру.
При утворенні небезпечної
концентрації диму і підвищенні температури в приміщенні (кімнаті) треба вийти
на балкон і щільно зачинити за собою двері. Слід захопити з собою змочену у
воді ковдру або якусь тканину, щоб накритись ними у випадку проникнення вогню
на балкон.
Якщо під вами нема полум’я, а в
кімнаті залишатись небезпечно, спробуйте опуститись на нижній поверх,
використовуючи міцно зв’язані простирадла, мотузки. Опускатися треба по одному,
підстраховуючи один одного. Такий порятунок пов’язаний з ризиком для життя й
припустимий лише тоді, коли нема іншого виходу. Не можна стрибати з балконів
верхніх поверхів. Статистика свідчить, що такі стрибки закінчуються смертю або
серйозними каліцтвами.
При рятуванні постраждалих з
падаючого будинку перед тим, як увійти в нього, треба накритись покривалом
(пальто, плащем тощо). двері в задимлене приміщення треба відчиняти обережно,
щоб уникнути спалаху вогню від швидкого притоку свіжого повітря. В сильно
задимленому приміщенні рухатися треба повзком або сильно пригнувшись, дихати
слід через зволожену тканину. Якщо на постраждалому загорівся одяг, накинути на
нього яке-небудь покривало (пальто, плащ) і щільно притиснути, щоб припинити
надходження повітря. При рятуванні постраждалих дотримуйтесь заходів
перестороги від можливого обвалу та інших небезпек. Після виносу постраждалого
треба надати йому першу медичну допомогу і направити у найближчий лікувальний
заклад.
Якщо на людині загорівся одяг, не
давайте їй бігти: вогонь розгориться ще більше. Зваліть цю людину на землю (при
необхідності, зробіть підніжку), а потім загасіть вогонь, використовуючи щільну
тканину, воду, землю, сніг. Не можна накривати постраждалого з головою, щоб він
не задихнувся продуктами горіння. Можна спробувати ще один варіант: скинути з
нього палаючий одяг, але дуже швидко.
«Живе під сонцем любові Шевченкова
весна…»
Живе під сонцем любові Шевченкова весна… Тарас прийшов на світ, коли, ще скутий кригою, сивів у берегах Дніпро. Березень благословив кожну сльозу немовляти, що мов із серця, упала Славутичу на груди і розтопила кригу. Перший крик тонесенькою тріщинкою проліг у глибоких льодах, щоб лавиною пустити древнім руслом праслов’янської ріки льодохід весняних надій.
01.03
Шкідливі звички
Нашому суспільству дедалі частіше доводиться мати справу з проявами алкоголізму, наркоманії та токсикоманії серед школярів. У підлітків, які вживають алкоголь та наркотики, передусім зазнають ураження нервова, а згодом — й інші системи організму. Зміни, що ведуть до інвалідності, настають у них катастрофічно швидко. З цим злом неможливо боротися, не знаючи причин його виникнення, особливостей впливу наркотичних та токсичних речовин на організм.
Поняття про алкоголізм, наркоманію, токсикоманію певною
мірою ставлення до алкоголю визначається знаннями про його дію, наслідки
разового та систематичного вживання. Типова картина алкогольного сп'яніння
змінюється залежно від дози вжитого напою. Легке сп'яніння змінює звичний,
властивий конкретній людині емоційний фон. Так, якщо ступінь сп'яніння легкий,
в одних випадках стан людини супроводжується погіршенням настрою, прагненням до
усамітнення, роздратованістю, в інших — бажанням спілкуватися з оточуючими.
Змінюється і поведінка сп'янілого — мова стає надто гучною,
рухи різкими, мислення прискорюється, але стає більш поверховим, менш логічним
і послідовним. Виникає ризик непередбачуваних вчинків, що, як правило,
призводять до конфліктів з оточуючими. Нерідко підсилюються апетит, статевий
потяг. Все це свідчить про пригнічення гальмівних процесів і підвищення
активності підкоркових центрів головного мозку.
У разі вживання більшої дози з'являється схильність ображати,
дії людини направлені проти оточуючих, можуть бути небезпечними. Помітні
розлади вестибулярного апарату. Людина може сприймати тільки звуки підвищеної
сили, бачити більш яскраві предмети. Такий ступінь сп'яніння змінюється
глибоким сном. Прокинувшись, людина відчуває розбитість, слабкість, апатію,
відсутність апетиту, спрагу, погіршення настрою.
Чим вища доза вжитого спиртного, тим вищий токсичний ефект.
Посилюється тепловіддача, а звідси — швидка втрата організмом тепла.
Дуже швидко алкоголь проникає у молочні залози жінок.
Так, після прийому 50 мл алкоголю його вміст у молоці матері, яка годує дитину,
становить 2,5 %. Така доза може спричинити необоротні процеси у нервовій
системі немовляти.
Потрапляючи у кров, алкоголь виводиться в основному через
нирки, а подразнюючи їх, змушує виділяти багато необхідних організмові речовин.
У результаті порушується електролітний склад крові.
Якщо вживати спиртне регулярно, на проміжному етапі
окиснення спирту виділяється ацетальдегід, який, у свою чергу, призводить до
утворення специфічного продукту типу морфіну, що зумовлює швидке звикання до
алкоголю і розвиток алкоголізму.
Алкоголізм — хворобливий
потяг до алкогольних напоїв, в основі якого лежить фізіологічна залежність, що
супроводжується соматичними, нервовими і психічними порушеннями в організмі.
Розвиткові алкоголізму, як правило, передують систематичні
пияцтва. Далі все чіткіше проявляється потяг до більш регулярного і постійного
вживання спиртних напоїв. Слід зазначити, що стійкість до спиртних напоїв у
людей втрачається, а найголовніше, алкоголь перестає приносити задоволення.
Але фізіологічна залежність змушує продовжувати його вживати. Алкоголік дедалі
більше уникає компаній, прагне до самотності.
Вже на перших стадіях розвитку алкоголізму помітні значні
зміни особистості. Нерідко в алкоголіків виникають провали пам'яті, алкогольні
психози, порушується сон, часто сняться жахи. Спостерігаються напади так званої
білої гарячки (алкогольного делірію), під час яких хворий бачить велику кількість
різних дрібних тварин (пацюків, змій, павуків, комах), інколи мерців, чортів
тощо. Наявність таких галюцинацій свідчить про тяжке ураження центральної
нервової системи, що потребує складного медикаментозного лікування.
Нерідко психози виявляються у вигляді депресій. Алкоголіка
переслідують думки про нікчемність існування і можуть призвести до самогубства.
Надмірне вживання алкоголю спричинює ряд захворювань
серцево-судинної, ендокринної та інших систем організму. Так, часто
спостерігаються захворювання на цироз печінки (загибель печінкових
клітин, що супроводжується розростанням сполучної тканини, яка здавлює судини,
якими у печінку надходять токсини для знешкодження) і виникнення злоякісних
пухлин.
Надзвичайно велику небезпеку становлять так звані віддалені
ефекти. Перш за все страждає сім'я алкоголіка. Наприклад, у чоловіків
змінюється сексуальна сфера, яка проходить шлях від примітивізації стосунків до
повної імпотенції.
Токсикоманія — одна з розбещених форм навмисного отруєння власного організму, яка
виявляється у вживанні токсичних речовин, що не кваліфікуються як наркотичні.
Схильність до зловживання такими речовинами (наприклад,
препаратами побутової хімії) спостерігалася у хворих-наркоманів за відсутності
звичного наркотику, душевно хворих тощо.
Під час прийому токсичних речовин спочатку виникає щось
подібне до ейфорії з ознаками деякого оглушення. Далі можуть спостерігатися
зорові омани, психоз. Вживання атропіно-подібних препаратів спричинює появу
неприємних відчуттів, пов'язаних з отруєнням. Розчинники, лаки та інші подібні
речовини найчастіше призводять до тяжких уражень внутрішніх органів (нирок,
печінки). У разі збільшення дози починаються конвульсії, настають кома і
смерть.
Одним з наслідків, пов'язаних з вдиханням летких розчинників,
є смерть від задухи. Якщо під час вдихання речовини, налитої у пакет, особа
непритомніє, то задуха настає у момент, коли обличчя закрите поліетиленом.
Серед симптомів токсикоманії — вкрай пригнічений стан,
порушення сну, смердюче дихання, червоні запалені очі, постійний нежить,
бронхіт. Також можливий абстинентний синдром.
Як одну з форм токсикоманії можна розглядати явище тютюнопаління.
Основу тютюну складає нікотин, що є слабким наркотиком і дуже токсичною
речовиною. У разі першого вдихання тютюнового диму спостерігаються різні
неприємні явища: нудота, блювання, спазми у горлі, спрага тощо.
Коли організм звикає до тютюну, токсичні явища слабшають
і відчувається тільки приємна збуджувальна дія тютюну. Але це явище обманне. У
диму міститься велика кількість отруйних речовин: нікотин, чадний газ, аміак,
формальдегід, ціанід гідрогену, оксиди нітрогену тощо. Особливо небезпечними
вважаються канцерогенні речовини, які спричинюють злоякісні пухлини:
бензопірен, акролеїн, гідразин, 5-метилхризен, уретан, хінолін, хлористий
вініл, 2-нітропропан, Полоній-210 (частіше радіоактивний) тощо. Курці хворіють
на рак легенів у 10 раз частіше, на рак гортані — у 6 раз, на рак стравоходу —
у 4 рази . Для них звичайні такі захворювання, як бронхіальна астма, хронічні
запалення легенів, туберкульоз та інші. Слід зауважити, що хімічний склад
тютюнового диму також залежить від місцевості, де тютюн ріс. Тривалий час для
обробки рослин тютюну застосовувався пестицид — арсенат плюмбуму. Оскільки
солі плюмбуму та арсену в ґрунті не розкладаються, їх виявляють усюди. Таким
чином, вміст плюмбуму в одній цигарці може досягати 13 мкг.
Не менш тяжкою соціальною хворобою є наркоманія, що виражається
фізичною і психічною залежністю від препаратів, які мають наркотичний ефект.
Наркотики (від грец. narkotikos — те, що викликає заціпеніння) — це група високоефективних знеболювальних засобів,
які особливим чином впливають на центральну нервову систему. Механізм дії
наркотичних речовин такий. На поверхнях мембран нервових клітин головного і
спинного мозку містяться специфічні рецептори, здатні фіксувати речовини,
відомі під назвою ендорфінів, які за хімічною структурою схожі на молекули
морфію. Взаємодія ендорфінів з рецепторами гальмує передачу больових сигналів.
Однак вони також можуть виконувати і таку більш загальну регуляторну функцію,
як нейропередатчики на рівні синапсів, що відповідають за емоції і поведінку
людини.
Власні ендорфіни організму добре локалізовані у своїх
депо і після звільнення швидко дезактивуються ферментами. Подібні за структурою
речовини-алкалоїди, добуті з рослинного матеріалу (наприклад, листя коки чи
насіння коноплі), повністю резистентні до дії ферментів тваринного організму,
поводять себе, як сильні нейротоксини (нервові отрути).
Серед наркотичних речовин, що використовуються наркоманами,
є традиційні натуральні — морфін і його сполуки, опій, кокаїн тощо, і штучні,
наприклад, синтетичний супергалюциноген — діетиламін лізергіну (ЛСД).
У механізмі розвитку наркоманії певну роль відіграє
бажання повторно відчути ейфорію, пережиту від першого наркотичного сп'яніння.
В результаті розвивається потяг до вживання наркотиків щоденно для досягнення
«психічного комфорту».
Поняття наркотична залежність має подвійне
тлумачення.
По-перше, це психічна залежність — стан, коли наркотична
отрута викликає відчуття патологічного задоволення і хворобливого психічного
піднесення.
По-друге, це фізична залежність, виражена в
«толерантності» — здатності організму до пристосування і послабленні реакції
на ту саму кількість речовини. Ось чому для одержання того самого
фармакологічного ефекту потрібно весь час збільшувати дозу.
Захворювання на наркоманію має свої форми, які можна
розглядати як етапи розвитку хвороби:
1)
цікавість;
2)
ініціація;
3)
задоволення;
4) групова
ідентифікація;
5)
груповий престиж;
6)
ізоляція від сім'ї;
7)
психопатична
поведінка;
8)
залежність;
9)
ритуалістична
поведінка;
10) загальне погіршення фізичного стану;
11) серйозна соціопатична деструкція особистості.
Хворі - наркомани, як правило, негативно ставляться до
офіційних загальнолюдських цінностей. У них часто виникає орієнтація на
інтереси релігійного характеру, головним чином на містицизм і культуру Сходу.
Змінюється духовний світ, звужується коло інтересів. Людина стає брехливою,
егоїстичною. Поступово всі думки зводяться до одного — де добути наркотики.
Тривале вживання наркотиків сприяє розвитку психозів.
Наприклад, характерні мікропсії (видіння жуків, пацюків, червів), параноїдальні
стани з різними зоровими, слуховими, смаковими оманами, сексуальною
індиферентністю, агресивністю. Хоч повне знешкодження нервової отрути в
організмі відбувається за 10—12 год, такі стани можуть продовжуватися кілька
днів. Це пояснюється необоротними змінами у корі великих півкуль мозку.
Наркомани страждають на так званий абстинентний синдром,
який виникає вже на третій день після припинення приймання наркотичних
речовин. Далі він або ускладнюється іншими порушеннями, або поступово загасає.
Розгорнутий абстинентний синдром має такі ознаки: роздратованість, медріаз
(розширення зіниць), гіпергідроз (виділення липкого поту, озноб), зростаюча
слабкість. Ці симптоми спостерігаються у перші дні. Потім до них приєднуються
ненавмисні скорочення м'язів, м'язовий біль, запаморочення, порушення зорового
сприймання. Ще через деякий час виникають нудота і блювання, біль у великих
суглобах, безсоння, втрата маси, падіння кров'яного тиску, послаблення серцевої
діяльності, епілепто-морфні конвульсії, галюцинації та марення, схожі на білу
гарячку.
Слід зазначити, що дівчата починають вживати наркотики
раніше, ніж хлопці. Зокрема, це стосується ін'єкцій. У цілому ж спостерігається
тенденція до зниження віку наркомана-початківця до 12—14 років.
У зв'язку з величезною небезпекою наркоманії, законодавством України
передбачена сувора кримінальна
відповцигарок щодня збагачують організм людини на 30 мкг цих солей.
Близько третини даної кількості всмоктується у кров. Плюмбум, як відомо, має
різносторонню шкідливу дію на організм.
Арсен — кумулятивна отрута, тобто протягом тривалого часу
його малі дози можуть накопичуватися, доки не досягнуть рівня, за якого можливе
отруєння.
Кадмій і Нікол містяться у кожній пачці сигарет по 30— 40
мкг. їх дія спричинює ряд патологічних явищ. Вони порушують використання
Кальцію організмом, сприяють підвищенню артеріального тиску, а також
розвиткові захворювань серця.
Жінкам паління загрожує передчасним старінням, різними
ускладненнями під час вагітності. Це зумовлено недостатньою кількістю кисню у
крові. Так, оксид карбону здатний частину гемоглобіну інактивувати, що втричі
знижує здатність крові до перенесення 02. За статистичними даними,
куріння матерів підвищує смертність немовлят на 40 %, ускладнення під час
пологів зростають на 50 % .
Нікотин спричинює спазми судин і переродження їх
внутрішньої оболонки. При цьому зменшується просвіт судини, утруднюється
кровообіг. Дуже розповсюдженим захворюванням курців є стенокардія, під час
якої виникають спазми судин серця, що супроводжуються болем у серці, слабкістю
й інколи призводять до смерті внаслідок розвитку інфаркту міокарда — тяжкого
ураження серця.
Друга типова хвороба — ендартериїт — спазми судин кінцівок.
У такому стані судини кінцівок здатні забезпечувати кров'ю тканини тільки у
стані спокою. Будь-які фізичні навантаження протипоказані, оскільки рухи
посилюють процеси обміну речовин, потребують швидкого надходження кисню і поживних
речовин. їх недостатність і накопичення продуктів життєдіяльності тканин
зумовлюють виникнення болю. Кінцівки, особливо нижні, постійно мерзнуть і
синіють. Якщо не вжити радикальних заходів, починається некротизація тканин.
Паління також є головною причиною розвитку емфіземи
легенів — захворювання, під час якого альвеоли бронхів не здатні витискувати
повітря під час видиху.
Вибір сигарет з фільтром істотно не знижує загрозу виникнення
перелічених захворювань, оскільки фільтри можуть затримувати тільки 10 %
смолистих речовин, а решту ж не затримують взагалі. Крім того, тютюновий дим
може підвищити чутливість до інших канцерогенних факторів.
Ви отримали об'єктивну інформацію про наслідки свідомого
вживання більшості токсичних речовин, тепер повинні самі вирішувати, до чого
прагнете — чи до повноцінного багатогранного життя, чи до передчасної смерті.
"СЛАВЕТНІ
ЖІНКИ УКРАЇНИ "
Воістину небесна і
земна,
Заквітчана і
терном і барвінком,
Свята і грішна,
рідна, чарівна
Повіки будь,
повіки слався, Жінко!
За вікном – XXI
століття, а за плечима сьогоденної України – вікова
історія із
здобутками і втратами. Червоною ниткою вписані в неї імена
тих, чиї серця
були віддані Батьківщині повсякчас і назавжди. І серед цих
славетних імен є
імена жінок – великих українок, про яких варто згадати
сьогодні.
В Україні
становище жінки завжди було винятковим. Жінки в
Україні ще за
часів Київської Русі вчилися грамоти, брали активну участь
у громадському та
політичному житті, були засновниками монастирів,
друкарень, нерідко
при небезпеці очолювали військові загони,
підписували
державні угоди, мали юридичне право в суді, врешті-решт
самі обирали собі
наречених і могли при бажанні розлучитися з
чоловіком. Окрім
того, межовим станом України, коли чоловік зі зброєю
в руках захищав
землю, на жінку була покладена велика відповідальність
за родину,
господарство. Це формувало в неї сильний, незалежний,
гордий, з почуттям
власної гідності характер.
Княгиня Ольга,
Софія Острозька, Маруся Богуславка, Настя
Лісовська, Маруся
Чурай, Мотря Кочубеївна, Олена Пчілка, Леся
Українка, Софія
Окуневська, Христя Алчевська, Марія Заньковецька... Це
далеко не весь
перелік імен славетних жінок-українок, які стали гордістю
національної
історії. Тож сьогодні, на цій виховній годині ми не тільки
згадаємо декого з
цієї славної когорти українського жіноцтва, а й
намагатимемось
дізнатись про сутність їхнього життя, втілитись в їх
безсмертні образи.
КНЯЗІВНА ЛИБІДЬ
Сестра засновників
Києва Кия, Щека та Хорива за легендою була чарівною, як
травневе сонце. З усіх країн приїжджали просити її руки молоді
лицарі, князі, королевичі... Але вона була дуже вередливою і відмовила
усім, хто до неї сватався. А коли зрозуміла, що зосталася одна –
збудувала собі хатинку на горі і жила там самотньо. Однак сумним видалося
дівчині оте життя. Дні і ночі вона плакала. З її сліз утворився струмочок,
який згодом став річкою. А гора, де мешкала бідолаха, назвали
Дівич-горою. Ця гора знаходиться з правого боку річки Либідь біля
вулиці Саперно-Слобідська. Але згідно з іншою легендою, Либідь
зовсім не була старою дівою – вона таки побралася з готським
королем Германаріхом, який заснував могутню державу у
Придніпров'ї нижче Києва. Як
би там не було, однак ані засновник першої на українських теренах
держави, король Германаріх, ані засновники Києва Кий, Щек і Хорив
сьогодні не мають такої популярності, як Либідь. Саме їй присвячено
найбільшу кількість столичних топонімів. Є річка з такою
назвою, а неподалік розташована станція метро "Либідська".
Існують вулиці – Либідська, Володимиро-Либідська, Набережно-Либідська,
Новолибідська, провулок Либідський тощо. А скільки з назвою
"Либідь" існує готелів, туристичних бюро, ресторанів... І
через пітрори тисячи років залишається київською берегинею.
Степан ЛИТВИН
КНЯЗІВНА ЛИБІДЬ
Летіли лебеді
весною,
Раділа наша
сторона.
Пливла веселою
рікою
Князівна Либідь
чарівна.
Вона була правдива
й мила,
Із нею радились
брати.
Вона усіх киян
любила,
Немов богиня
доброти.
Сіяли очі
ніжно-сині,
Привітна усмішка
цвіла.
Летіли лебеді
осінні,
А з ними й Либідь
попливла.
Ой понад річкою
отава
Шепоче лагідні
слова...
Із тої Либеді
ласкава
Князівна Либідь
виплива.
Дослідники
по-різному відповідають на питання: де й коли народилася Ольга,
з якої родини походила, чи була князівського роду? Найпоширенішою
є думка, що дитинство княгині минуло в селі Вибути поблизу
Пскова, де, мабуть, вона і зустрілася зі своїм майбутнім чоловіком,
який покохав її за красу та незвичайний розум. Ставши
повновладною правителькою Київської держави, за звичаєм кривавої
помсти Ольга помстилася древлянам за смерть свого чоловіка - князя
Ігоря: розправилася з послами древлян, спалила їхню столицю - м. Іскоростень
і знищила частину його жителів. Попередники Ольги на київському
престолі були надто заклопотані численними війнами з сусідами й не
мали часу звертати увагу на влаштування своєї власної держави.
Цю відповідальну роботу взяла на себе княгиня
Ольга. Вона сама об'їздила на санях та возі майже всі свої володіння
(а тоді не було, що там асфальтованих доріг, часто були відсутні
навіть ґрунтові) - по. Десні, Мсті, була у Новгороді, Пскові. Під час
цієї подорожі вона закладала нові села, погости, міста, наставляла у них
урядників. А найголовніше - вперше в історії Київської держави навела
порядок щодо збору та розмірів данини, встановивши норми податків:
устави, уроки, дані, оброки та місця збору данини - погости. Княгиня
прагнула зміцнити й міжнародне становище Русі. У 957 р. Вона здійснила
дипломатичну місію до столиці Візантії Константинополя, де прийняла
християнство, намагалася домовитися про одруження свого сина
Святослава на дочці візантійського імператора, уклала новий договір з
Візантією. У
літо 955 р. попливла Ольга в Грецьку землю, і прийшла до Царгорода.
Був тоді царем Константан. І прийшла до нього Ольга, і побачив
цар, що вона дуже гарна лицем і розумом, подивувався її розуму. Бесідуючи
з нею, мовив їй: "Достойна та єси царствувати з нами в столиці нашій".
Вона ж, розглядавши ті слова, відповіла цареві: "Я ж бо язичниця. Якщо
хочеш мене хрестити, то хрести сам, а як ні - то я не хрещусь". І хрестив
її цар з патріархом. Просвітившись, вона раділа тілом і душею. Після
хрещення покликав її цар і сказав їй: "Хочу тебе взяти в жінки собі".
Вона ж відмовила: "Як же та хочеш взяти мене, коли сам хрестив і назвав
мене дочкою. А в християн цього не дозволено - та сам знаєш". Засміявся
цар і сказав: "Переклюкала ти мене, Ольго! Перехрестила!" І
дав їй дарів
багато, золота і срібла, шовку і посуду дорогого. І відпустив її цар,
назвавши своєю дочкою. Вона
створює першу церкву в ім'я святителя Миколая на Аскольдовій могилі
і багатьох киян повертає до спасительної християнської
віри. Саме від неї отримав перші уроки істинного благочестя і
майбутній хреститель Київської Русі її внук Володимир.
Анна Ярославна — королева Франції.
Саме ця жінка посідає визначне
місце в історії Франції XI століття. Донька київського
князя Ярослава Мудрого Анна народилася в одна тисяча двадцять
четвертому році. Її дитячі роки і юність пройшли в Києві. У
той час Київ вирував активним громадським і культурним життям. Відкривалися
школи, засновувалися бібліотеки, переписувалися і перекладалися
книжки. При дворі князя відбувалися вечори, схожі на нинішні
літературно-вокальні, на яких виступали поети, музиканти, скоморохи. Отже,
Анна зростала у атмосфері держави, що на той час була однією
з наймогутніших і найрозвиненіших у світі.
До французького
короля Генріха І дійшла слава про красу і освіченість Анни,
і він декілька разів сватався до неї, аж поки князь Ярослав
Мудрий погодився на цей шлюб. Анна стала королевою Франції. Під
час вінчання з Генріхом Анна присягалася на Євангелії, яке привезла із
собою з Києва - ця найдавніша пам'ятка київського походження збереглася
до наших днів, на цій книзі французькі королі протягом багатьох
років присягалися під час коронації та вступу на престол Франції.
Король Генріх
покохав Анну не тільки за вроду, але і за її непересічну
особистість: розум, освіченість - вона знала грамоту, історію, іноземну
мову, в той час як сам Генріх на королівських указах ставив хрестик
- бо був неграмотний. Про авторитет Анни говорить той факт, що їй
було надано право ставити свій підпис на державних документах. І Анна
це робила рідною мовою, хоча знала і латинь.
Зображення
українського символу - тризуба, є і в гербі Анни Ярославни,
королеви Франції. Після смерті Генріха І Анна зберігала титул
королеви і керувала Францією від імені неповнолітнього сина Філіпа.
Анну і зараз
настільки поважають у Франції, що посол Франції в Україні наголосив,
що початок відносинам України з Францією поклала королева Анна
Ярославна.
23.02
Ангели Майдану
Герої такі не вмирають,
Вони будуть вічно живі.
Героїв завжди пам’ятають
На небі й на рідній землі!
Вже 10 рік на території України
триває неоголошена війна, війна, яка забрала життя тисячі українців. Початком
важких для України випробувань стали події Майдану.
Ніхто не в праві забути морозні дні 2013 – 2014 року, коли від напруги
закипала в жилах кров, коли в ім’я віри і правди один за одним падали від куль
майданівці.
Майдан став символом боротьби, символом утвердження прагнень до
європейських цінностей.Справжні бої розгорталися в центрі Києва на вулицях
Інститутській, Грушевського, на
Європейській площі, майдані, у Маріїнському парку.
Першою жертвою від поранення свинцевою кулею став 21-річний Сергій Нігоян,
який народився та проживав у Дніпропетровської області. Сергія було застрелено
близько шостої години ранку, в момент, коли ще тривало перемир’я між
мітингувальниками та «Беркутом». В той же день жертвами стали ще декілька осіб.
День за днем тисячі поранених … більше 100 людей було вбито снайперами та
бійцями спецпідрозділів міліції. Серед них – науковці, викладачі, студенти,
вчителі, художники, архітектори, театральні режисери, громадські активісти.
Країна почала дізнаватися все нові і нові імена своїх героїв. Кожна історія
викликала гострий, пронизуючий біль, всеохоплюючий гнів та безсилля.
Кожна нова сповідь закарбувалася в пам’яті, прийшло розумінні, що героїчні
подвиги цих звичайних людей не можуть бути забутими. Так з’явилася Небесна
Сотня.
Їх назвали Небесною Сотнею –
українців, які загинули у Києві на Майдані. Гинули за честь, за волю, за
право бути народом – джерелом і мірилом влади у власній державі, за країну, в
якій не страшно жити і народжувати дітей.
За нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє
життя віддали – найкращі. І більшість із них – молоді та сильні, ті, що тільки
починали жити.
Скільки прекрасних людей загинуло на війні, скільки згоріло міст, скільки
полів розтоптали гусениці ворожих танків. В кожній родині, в кожному домі
пам’ятають тих, хто боронив нашу землю.
Кожен із них, як і ми з вами мали свою сім`ю, батьків, друзів, захоплення,
свої симпатії і свої невідкладні справи. Але поклик їхньої душі саме в цей час
призвав їх до боротьби за вільну, демократичну Україну.
Безсмертні душі вбитих і закатованих відійшли у небеса, але вони вічно
житимуть в народній пам’яті, бо «Герої не вмирають!»
Хай палають свічки пам’яті загиблих героїв «Небесної Сотні» у наших серцях,
а розмірений бій хронометра викарбує час скорботи, душевного болю і жалю…… Тож
хвилиною мовчання вшануємо невмирущу пам’ять про загиблих героїв Небесного
Війська, героїв АТО..
Небесній Сотні шана й молитви,
За чисті душі, що злетіли в небо.
Їм шлях високий Боже, освяти.
І в мирі, Господи прийми до себе.
СЛІД ПАМ’ЯТАТИ: у жодному разі не можна торкатися знахідок власноруч і дозволяти це робити іншим;
про знайдені підозрілі предмети слід негайно повідомити дорослих (МНС, у школі, міліції, найближчій установі);
не можна розпалювати багаття поблизу знахідки; слід запам'ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка, й поставити застережний знак. КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
брати вибухонебезпечний предмет у руки, зберігати його, нагрівати та ударяти по ньому;
переносити, перекладати, перекочувати його з місця на місце;
намагатися розібрати;
використовувати для розведення вогню, кидати, класти у вогонь;
заносити в приміщення; закопувати в землю; кидати в криницю або річку;
здавати на металобрухт;
використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів - петард чи вибухових пакетів.
Невиконання цих вимог і правил може призвести до тяжких наслідків, що, на жаль, трапляються дуже часто.
Також пам'ятайте, що знешкоджувати вибухонебезпечні предмети мають тільки спеціально підготовлені фахівці піротехнічних груп, які пройшли фахову підготовку та мають навички роботи з «відлунням війни».
Незнайомі предмети невідомого походження, смертельні іграшки
Вихователь. До небезпечних знахідок також можна віднести і звичайні предмети, які лежать, наче кимось забуті або загублені. Натрапити на незнайомі предмети можна скрізь: у громадському транспорті, на вулиці, в приміщеннях. Вони можуть бути дуже небезпечними, тому
У ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ БЕРІТЬ ЇХ У РУКИ, ЯК БИ ЦІКАВО ВАМ НЕ БУЛО.
Йдучи по вулиці, звертайте увагу на підозрілі предмети:
невідомий згорток або деталь, яка лежить у салоні машини чи прикріплена зовні;
залишки різних матеріалів, які не повинні перебувати в цьому місці (мішки, згортки, пакети, дроти); висячі дроти або ізоляційна стрічка;
сумка, портфель, коробка;
яскраві коробочки, різні привабливі предмети у вигляді трубочок, ручок, просто блискучі предмети, які так і хочеться взяти в руки і розглянути зблизька – саме на це і розраховує зловмисник!
предмети, з яких лунають звуки (цокання годинника, ритмічні сигнали) Одним словом – все, що привертає увагу.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:
Негайно повідом міліцію в усній формі, зателефонуй на 101, або дорослих про знахідку!
помітивши річ без господаря, обов'язково зверніться до працівника міліції або іншої посадової особи, повідомте машиніста метро, водія автобуса (тролейбуса, трамвая);
ні в якому разі не чіпайте знахідки і відійдіть від неї якнайдалі.
не користуйтесь мобільним телефоном або іншими засобами радіозв’язку на відстані ближче ніж 50 м. Оскільки використання радіомагнітного випромінювання здатне викликати спрацювання радіовибухівника.
16.02
Безпека на залізниці
З метою запобігання несвідомому втягуванню
неповнолітніх у протиправну діяльність на шкоду національній безпеці України,
можливим особливо тяжким наслідкам на залізничному транспорті просимо терміново
провести в закладах освіти профілактично-роз’яснювальну роботу з доведенням до
учасників освітнього процесу інформації про:
-
ризик прихованого
використання супротивником неповнолітніх осіб на шкоду державній безпеці
України;
-
можливі негативні
наслідки для обороноздатності держави і безпеки пасажирських перевезень через
виконання «завдань» з пошкодження обладнання залізниці;
-
кваліфікацію пошкоджень
обладнання залізниці та тяжкість кримінальної відповідальності за вчинення
таких діянь, що передбачена статтями 113 «Диверсія», 258 «Терористичний акт»,
277 «Пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів» Кримінального
кодексу України тощо.
09.02
Подорож “Святкування Нового року в різних країнах”
Новий рік — це справді особливий день. Це свято об’єднує всіх жителів нашої планети незалежно від віросповідання та поглядів. Навіть ті, хто не вірить ні в Діда Мороза чи Санта-Клауса, все одно відзначають закінчення старого і початок нового року.
Кожна країна має свої особливості, цікаві традиції та навіть дати святкування Нового року в різних країнах світу.
Перевірте свої знання про святкування Нового року за східним та західним колендарями за допомогою вікторини.
Безпека в інтернеті
Добрий день. Діти, перегляньте вдео, які містять поради, як безпечно поводити себе в інтернеті.
02.02
тема: Обмороження. Правила поведінки при обмореженні.
«Квіти у полі, там де Крути…»
Зійшлися
ми в одній родині,
Щоб
пом’януть той славний час,
Коли
в офіру Батьківщині
Себе
принесли кращі з нас.
Нема
любові понад ту,
Що
окропила кров’ю Крути,
І ту
гарячу кров святу
Повік
Вкраїні не забути.
Цвіту нашого народу, його славним синам і дочкам, що в розквіті своїх духовних і фізичних сил віддали молодість і найдорожче, що є в кожного з нас, — життя,— присвячується.
Тим,
кого в умовах більшовицької тиранії ми повинні були забути і викреслити з своєї
пам'яті та історії, героям, що впали в страшному бою під Крутами,—
присвячується.
29 січня – День пам’яті героїв Крут – саме там, у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
29 січня 1918 року назва невеликої станції Крути, що розташованана Чернігівщині уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є національним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність.
Йшов 1918 рік. Четвертим Універсалом Центральна Рада проголосила Українську Народну Республіку самостійною, ні від кого незалежною, суверенною державою. Проте більшовицька влада не хотіла так просто віддавати свого «молодшого брата». Після захоплення Харкова та Полтави більшовики спрямували своє п’ятитисячне військо на Київ під проводом Муравйова. На той час в Центральній Раді не було армії. Основна її частина була розбита більшовиками, а інша перейшла на бік червоних, спокусившись фальшивими обіцянками. У той важкий і грізний час на оборону рідного краю стали лише невеликі частини ідейних борців. У Києві сформувався курінь із студентів та учнів гімназії.
Їх
було 300.
Хоч
ворог був страшний, суворий,
В
душі не було молодій
Ані
вагання, ні покори!
І
темінь іскриста
Зійшлося
їх триста.
Моя
Україно,
Мій
Києве - княже,
Ця
юнь безборонна
За
тебе поляже.
Наступав холодний
ранок 29 січня
1918 року. О
9.00 годині
розвідка донесла, що більшовики наступають. Молоді герої стали готуватися до бою. Юнаки мужньо відбивали атаки ворога, не залишаючи своїх позицій.
Проти
них наступали матроси Балтійського флоту – їх було майже 5 тисяч старих вояків,
а борців за волю України біля 600.
А
навкруги і смерть, і кров.
"На порох стерти, перебити!" —
Іде
на Київ Муравйов.
Полків
його не зупинити,
Та
рано тішаться кати:
Коли
стають до зброї діти,
Народ цей — не перемогти!
Бій був
запеклий і тривав
до полудня. Молоді
воїни билися
відчайдушно, виявляли зразки хоробрості.
Земля дрижала. Схід вогнем горів,
Сурмили сурми. Гримали гармати.
А в їх очах, вогнистих та завзятих
Палав
святий, благословенний гнів.
Сили були
надто нерівні. Побачивши
безперспективність
подальшої битви, комендант юнацького куреня дав наказ відступати. Але поки це слово дійшло з одного боку колії, де були юнаки старшинської школи, на протилежний бік до студентів, хтось замінив слово «відступати» на «наступати».
Юнаки-курсанти відійшли
назад, а студенти
кинулись вперед. На
смерть…
Пішли на ворога з багнетами, бо набоїв уже не було. І падали, падали у нерівному бою. Коли зачорніла ніч, на крутянських полях лежали сотні трупів.
Нерівність сил у чистім полі,
Розтанув
сніг від теплих гільз.
Усе
до купи: люди, коні,
Тачанки
і соломи віз.
Студентські
пальта і шинелі
На
полі битви біля Крут.
У
рай для душ відкриті двері,
тризуб
і стяг упали з рук.
Прийшли
під Крути тільки триста,
Спартанський
дух, немов воскрес.
Упали,
як у осінь листя,
Тілами
вкрили сніг увесь.
Сусід
північний - брат чи ворог?
Втоптав
у сніг усі стяги,
А
вітер ніс на Київ порох
І
дим неволі навкруги…
26.01
Життя як феномен.
Здоров'я як явище людського життя
Все життя — це велика таємниця,
і ми тісно пов’язані з
усіма
явищами життя в
природі
Альберт Швейцер
Добрий день,
діти. Усе живе народжується, щоб жити, та лише людина здатна замислюватись, що
таке життя. Існує безліч його визначень: релігійні,філософські,наукові.Пояснюючи
щось складне,люди часто вдаються до метафор. Наприклад, Шекспір сказав,що життя
- театр,а люди в нім - актори,а за влучним висловом одного з наших
сучасників,життя схоже на супермаркет: бери,що хочеш, але каса попереду.
А як ви
вважаєте,що таке життя?
Аналіз вислову
Софі Марсо, французька кіноактриса, кінорежисер і
співачка, в одному з інтерв’ю сказала: «Життя тоді чудове, коли ти сам його
створюєш». Як ви розумієте зміст її слів?
Прочитайте
притчу
Притча про здоров’я
Посперечалися одного разу Здоров’я і Щастя про те, хто з них важливіше.
Щастя каже:
— Я важливіше!
— Чому?
— Без мене людям погано. Вони завжди шукають мене. Про мене всі тільки
й говорять. Кожен хоче бути щасливим.
— Кожен також хоче бути здоровим.
— Про здоров’я мало хто говорить, а ось про щастя всі підряд.
— Ти вважаєш, що здоров’я не потрібно людям?
— Щастя важливіше! Без нього людина не може. Дивись, он іде хлопчик.
Давай у нього запитаємо, що для нього найголовніше – щастя чи здоров’я?
Вони звернулися до хлопчика.
— Хлопчик, що для тебе важливіше – щастя чи здоров’я?
— Звичайно ж, щастя! – Не замислюючись, відповів хлопчик.
— Ти щасливий? – О! Так, я щасливий!
— От бачиш! – Заплескало в долоні Щастя і підстрибнуло з радості. – Я
ж кажу, що щастя головніше.
— А скажи, хлопчик, ти здоровий? – Задало наступне питання Здоров’я.
— Так, я здоровий!
— Щастить тобі! – Втрутилася в розмову
жінка, яка проходила повз. – Мені б твоє здоров’я,
тоді і я була б щаслива…
Висновок: Кожному від народження дається найцінніший дар — життя. І найдорожче, що є
в житті, — це здоров’я. Але, хоч як не дивно, люди дуже легковажно можуть
ставитися до здоров’я, особливо молодь. Не вміють його берегти і вести здоровий
спосіб життя.
«Доброго здоров’я! Як життя? Будьте здорові!»
Ці повсякденні привітання такі звичні, що ми практично не
замислюємося над їхнім змістом. На цьому уроці ми поміркуємо про сутність
феномену життя і здоров’я як атрибуту життя.
Феномен (від грец. — те, що з’являється) — виняткове, незвичайне,
рідкісне явище, те, що важко осягнути. Таким
феноменом можна вважати життя.
Щодення
заповнене звичними діями: навчання, спілкування в родинному колі й з
однокласниками, виконання доручень батьків, відпочинок на природі, читання,
перегляд телепрограм, догляд за домашніми тваринами, робота на городі... Звичні
думки, рухи, посмішки, почуття... Ви просто живете. Але з кожним роком, мабуть,
переконуєтеся, що кожний вияв буття - диво, а найбільше вражає постійне
оновлення життя. І настає момент, коли починає цікавити питання: «А що це – «життя»?»
Вправа «Асоціативний
кущ»
Про
життя
Усе живе народжується, щоб жити, та лише людина здатна замислюватися
над тим, що таке життя.
Існує безліч
визначень поняття «життя»: наукові, релігійне, філософське. Наведемо лише деякі з них.
- у
біології життя визначається як активна форма існування матерії,
характерною рисою якої є обмін речовин, самооновлення та самовідтворення;
- у фізиці життя розглядається як переважання процесів
синтезу над процесами розпаду;
- в хімії — як багатовимірна каталітична циклічна реакція.
- у
релігії воно стосується, зокрема, понять буття, свідомості, душі, сенсу
життя
- частина
філософів трактує життя як ідеальну форму існування і руху матерії.
Кожне з
цих визначень висвітлює лише окремі ознаки життя і не дає цілісного уявлення
про цей феномен.
Кожен прагне зрозуміти, у чому особливість і сенс життя,
яке його місце в цьому світі. І кожен відповідає на ці запитання по-своєму.
Адже на людину впливає оточення, зокрема родина та друзі. Однак щомиті людина
самостійно обирає, яке рішення прийняти і як діяти.
Дорослішаючи, кожен формує власні життєві цінності, свій
світогляд, набуває життєвого досвіду. Кожна мить життя людини унікальна. Жодну
не можна повторити.
Пояснюючи щось складне, люди часто вдаються до метафор. Наприклад, Шекспір казав,
що життя
— театр, а люди в нім — актори, а за влучним висловом одного з наших сучасників,
життя схоже на супер-маркет: бери що хочеш, але каса попереду.
Життя кожної людини унікальне й неповторне, як
унікальні й неповторні якості та здібності кожної людини, її особистість. Ми
всі вирізняємося зовнішністю, поведінкою, характером, виявом почуттів, вибором
життєвого шляху. Життя кожної людини — феномен, розгадати який
може тільки сама людина.
Робота з висловами
1. Прочитайте Маніфест матері Терези
2. Які три висловлювання, на вашу думку, є найбільш
глибокими?
Здоров’я як атрибут життя людини
Феномен — цілісне явище і має притаманні саме йому
ознаки — атрибути.
Атрибут (з лат. — додане) — істотна, невід’ємна, необхідна для забезпечення цілісності об’єкта (предмета) або суб’єкта (людини) властивість, його частина.
Таким атрибутом, необхідною й основною характеристикою
життя людини є здоров’я.
Здоров’я посідає одне з найвищих місць серед потреб і
цінностей людини. Щоб якнайповніше реалізувати свої здібності й можливості в
житті, людина має почуватися здоровою. Тому кожен прагне бути здоровим, сильним, енергійним
і впевненим.
За визначенням Всесвітньої організації охорони, здоров’я — це не тільки відсутність хвороб або фізичних
вад, а й стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя.
Абсолютно здорових людей практично не
існує. Кожна людина час від часу хворіє. Щоб ефективно протидіяти
захворюванням, потрібно не лише розрізняти здоров’я і хворобу, а й уміти визначати також проміжний
між ними стан. Його ще називають передхворобою.
Не існує пристрою, за допомогою якого можна було б
виміряти стан здоров’я. Лікарі оцінюють здоров’я за багатьма характеристиками. Хоча кожна
людина індивідуальна, існує перелік ознак, за якими можна визначити стан здоров’я людини.
Основні ознаки здоров’я людини |
Стан здоров’я людини |
Абсолютно здорова (теоретичне поняття) |
Усі органи й системи функціонують ідеально |
Практично здорова (іноді кажуть: у межах
норми) |
Усі показники (наприклад, частота пульсу, артеріальний тиск, співвідношення
зросту й маси тіла, сон, апетит) у межах фізіологічної норми і не вказують на
наявність хворобливого стану. До цієї групи належить більшість людей. Такі люди не страждають на хронічні хвороби, а гострі хвороби чи травми
переносять без ускладнень для здоров’я. Мають досить міцний імунітет, рідко
хворіють. Зберігають високу працездатність, бадьорі, мають гарний настрій,
швидко пристосовуються до змін у довкіллі. Зазвичай люди цієї групи відповідально ставляться до здоров’я |
Передхвороба |
Унаслідок впливу різних негативних чинників в організмі знижується
імунітет, накопичуються токсичні речовини, може порушитися обмін речовин. Організм може реагувати на порушення життєдіяльності захисними реакціями,
наприклад виникає головний біль, знижується апетит, може порушитися сон чи
підвищитися температура. Людина швидко втомлюється, дратівлива, показники частоти пульсу й
артеріального тиску можуть відхилятися від норми, підвищується ризик
виникнення захворювання. Фактично передхвороба — це початок хвороби, але жодного симптому хвороби
ще немає. Реакція організму насамперед виявляється у зміні загального стану,
самопочуття і працездатності, а не в захворюванні. Такий період може тривати досить довго. У людини знижується імунітет, як наслідок, вона може захворіти. У стані передхвороби перебувають люди, які харчуються незбалансовано,
постійне зазнають впливу шкідливих хімічних речовин, маюті шкідливі звички |
Хвороба |
Порушення нормальної життєдіяльності організму. Патологічний процес, що виявляється певними симптомами (ознаками). Хвора людина втрачає активність і працездатність, у неї погане
самопочуття. Буває, хворі змушені на певний час обмежити спілкування з оточуючими (зокрема,
якщо хвороба інфекційна), трапляється, потребують тривалої чи навіть
постійної допомоги оточуючих (наприклад, при травмах чи
інвалідності) тощо. Наявність у людини хронічних хвороб знижує імунітет, погіршує всі
показники загального стану здоров’я. Такі люди можуть часто хворіти |
Запам’ятайте! Хоч би
яким був стан здоров’я, про нього потрібно дбати повсякчас, адже
здоров’я — необхідна умова і невід’ємна характеристика життя.
Важливість здорового способу життя
Здоров’я
багато в чому залежить від біологічних і соціальних чинників, під впливом яких
росте і розвивається людина. Проте водночас рівень вашого здоров’я найбільше
залежить від того, як ви піклуєтеся про нього, бережете й зміцнюєте його. На здоров’я впливають ваші звички і поведінка, тобто ваш
спосіб життя.
Спосіб життя людини,
спрямований на профілактику хвороб і зміцнення здоров’я, називають здоровим способом життя (ЗСЖ).
Основні правила ЗСЖ
Про
здоровий спосіб життя
Зусилля лікарів, учителів, близьких дорослих не
гарантують нам здоров’я. Ніхто не в змозі за нас зробити зарядку, упорядкувати роботу та
відпочинок, відмовитися від небезпечної пропозиції.
Щоб зберегти і зміцнити здоров’я, кожен має докласти
зусиль. Щоб бути здоровими, потрібно насамперед прагнути бути здоровими.
Потрібно вміти мотивувати себе додержуватися здорового способу життя.
Людина хоче бути здоровою, коли хворіє. Якщо ж
людина здорова, може вести спосіб життя, який не сприяє зміцненню здоров’я.
Так, дехто зловживає жирною чи солоною їжею, солодощами, не додержується
розпорядку дня, веде малорухливий спосіб життя... І навіть хизується тим, що
не додержується ЗСЖ. Людина не відчуває ознак хворобливого стану, тому вважає,
що почувається добре. Однак наслідки такої поведінки рано чи пізно можуть
зашкодити здоров’ю:
- через незбалансоване харчування можна захворіти, наприклад на діабет, ожиріння
чи хвороби органів травлення;
- малорухливий спосіб життя може призвести до хвороб хребта або
серцево-судинної системи;
- порушення розпорядка дня, може знизити працездатність, порушити сон, викликати дратівливість.
Люди можуть певний час не усвідомлювати, що підвищення
серцебиття чи артеріального тиску, напади головного болю — це сигнали організму, що слід змінити
спосіб життя. Здоров’я поступово погіршується, людина може захворіти, а деякі
хвороби можуть стати хронічними. Тоді знадобиться багато зусиль,
щоб повернути гарне самопочуття та відновити працездатність.
Ті, хто додержуються правил ЗСЖ, навпаки:
- мають високу працездатність;
- мають гарне самопочуття;
- мають бадьорий настрій;
- підтримують нормальну масу тіла;
- поводяться
впевнено;
- рідше
хворіють;
- швидше
пристосовуються до мінливих умов природного і соціального середовища;
- у них
зазвичай сильна воля;
- оптимістично дивляться на життя;
- здатні задовольнити свої потреби й реалізувати
здібності, досягти мети.
Запам’ятайте! Варто займатися профілактикою хвороб, а не їх лікуванням, а відтак
зміцнювати здоров’я і додержуватися здорового способу життя.
Чинники підтримання мотивації до здорового способу життя
Поради
ЗСЖ
Плануючи додержуватися
здорового способу життя, скористайтеся цими наступними порадами:
Якщо ваша ціль — зміцнити м’язи, сформулюйте кілька конкретних кроків для
досягнення цієї мети. Наприклад, протягом
місяця вставати раніше, щоб робити силові вправи з гантелями. При цьому
заплануйте, що кожен раз збільшуватимете навантаження і час, відведений для
вправ. Знайдіть ровесників-однодумців, з якими можете записатися до спортивної
секції. У групі завжди легше підтримувати мотивацію, досягати позитивних
результатів.
Якщо ваша мета — нормальна маса тіла і гарний вигляд, проаналізуйте власні звички. У вашому плані
напевно будуть пункти: лягати спати вчасно, харчуватися збалансовано,
виконувати фізичні вправи регулярно тощо. Кожен крок такого плану слід
виконувати систематично, обов'язково зазначивши термін його виконання.
Запам’ятайте!
1. Зміцнити м'язи або досягти нормальної маси тіла за тиждень — нереально.
2. Ставте перед собою реальні цілі: те, до чого
прагнете насправді і чого можна досягти в найближчому майбутньому.
3. Хваліть себе за систематичність, аналізуйте
кожну причину, що завадила виконанню плану, виправляйте себе. Через два-три
місяці проаналізуйте результат.
4. За потреби скоригуйте план — рухайтеся далі.
5. Не втрачайте віри в успіх і робіть усе із
задоволенням.
6. Додержуйтеся правил здорового способу життя
протягом усього життя.
VІ.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Вправа «Асоціації»
Підберіть слово до слова «Здоров’я».
Колективне обговорення
1. Наведіть приклади феноменальності
життя з власного досвіду.
(народження і розвиток людини, …….).
2. Що, крім
здоров’я, ви віднесли б до атрибутів людського життя? Поясніть свою думку.
Ситуаційні завдання
Якими можуть бути короткострокові й довгострокові
наслідки поведінки підлітків у кожній з наведених ситуацій? Що порадите
підліткам?
Вправа
«Лист
Напишіть
лист до себе в майбутнє, даючи відповідь на такі питання:
1.Який я зараз?
2.Яким я
бачу себе через 10 років?
3.Як я
цього досягну?
Відкритий
мікрофон
Обговоріть твердження відомого українського
вченого-медика Миколи Амосова: «Добути і зберегти своє здоров'я може тільки
сама людина».
Моделюйте — набувайте життєвих навичок
Оцініть стан власного
здоров’я:
1. Визначте, якими є:
- загальне самопочуття;
- сон;
- апетит;
- працездатність;
- рухова активність,;
- настрій;
- бажання вчитися.
За кожну відповідь:
- «добре» поставте 4 бали;
- «задовільно» — 3 бали;
- «погано» — 2 бали.
Пам’ятайте, що оцінка всіх показників суб’єктивна.
Ключ: Якщо загальна сума балів:
- 26 і вище — ваше здоров’я дуже гарне;
- від 22 до 25 — гарне;
- від 18 до 21 — задовільне;
- від 14 до 17 — погане.
2. Проаналізуйте результати разом з дорослими.
Зробіть висновок чи можна вважати ваш спосіб життя здоровим, на що потрібно
звернути увагу, щоб зберегти і зміцнити здоров’я.
Життя вважають феноменом, тому що це —
виняткове, унікальне, незвичайне явище, яке важко пояснити. Здоров’я — атрибут життя, його
основна характеристика.
Щоб вчасно вжити профілактичних заходів проти захворювань, потрібно
розрізняти ознаки здоров'я і хвороби, а також проміжного між ними стану —
передхвороби.
Усвідомити, що на здоров'я насамперед впливає спосіб життя людини. Щоб
зберегти й зміцнити здоров'я, потрібно вміти оцінювати власний стан здоров'я та
додержуватися здорового способу життя.
26 січняПо можливості підключаємось 08.10Ідентификатор 556 870 2004Код 1111
Сьогодні згадаємо про деякі визначні події січня.
20 січня
Відповідно до наказу міністра оборони та Головнокомандувача ЗСУ, 20 січня в Україні – День вшанування захисників Донецького аеропорту.
Оборонці Донецького аеропорту – незламні та відважні кіборги, які понад 242 дні захищали стратегічний об'єкт, зовсім не пристосований для оборони. Вони вистояли, не вистояв бетон. У цей день 8 років тому окупанти підірвали новий термінал аеропорту.
«Вічна пам'ять усім, хто захищав Донецький аеропорт до кінця! Пам'ятаємо сміливість, завзятість та стійкість наших КІБОРГІВ! Дякуємо за жертовність та незламність. Сьогодні наші мужні воїни на всіх фронтах продовжують вашу справу. Україна вистоїть і переможе!»
22 січня
29 січня
27 грудня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111Бесіда: Правила безпечної поведінки під час зимових канікул. Правила поведінки пішохода за сигналами регулювальника дорожнього руху.
23 грудня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111Бесіда: Дії у випадку захоплення заручником.
Як діяти, якщо вас захопили заручникомЗахоплення заручника – це випадковий збіг обставин. Воно може статися у будь-якому місці: у транспорті, в установі, на вулиці чи в квартирі. І тоді людське життя стає предметом торгу для терористів. Злочинці можуть вимагати грошовий викуп чи ставити власні політичні вимоги.
У заручниках дотримуйтеся таких правил поведінки:
- Будьте готові до застосування терористами пов'язок на очі, кляпів, наручників або мотузок.
- Не дивіться злочинцям в очі (для нервово нестійкої людини це сигнал до агресії), не поводьтеся зухвало ‒ це може спричинити ще більшу жорстокість.
- Не намагайтеся чинити опір, не проявляйте непотрібного героїзму, намагаючись роззброїти бандита чи прорватися до виходу.
- Якщо вам кажуть, що ви взяті в заручники і примушують вийти з приміщення, не чиніть опір.
- Якщо з вами присутні діти, знайдіть для них безпечне місце, спробуйте закрити їх від випадкових куль, якщо це можливо, тримайтеся поруч.
- Виконуйте вимоги злочинців, не намагайтеся суперечити їм, не ризикуйте власним життям і життям інших людей, намагайтеся не допускати істерики та паніки.
- Якщо потрібна медична допомога, говоріть спокійно і коротко, не нервуючи злочинців, нічого не робіть, поки не отримаєте дозволу.
- Будьте уважні, спробуйте запам'ятати прикмети терористів: одяг, імена, прізвиська, можливі шрами і татуювання, особливості мови і поведінки, тематику розмов тощо.
- Намагайтеся зберігати спокій і витримку. Будьте насторожі. Зосередьте увагу на звуках, рухах тощо.
- Будьте готові пояснити наявність яких-небудь документів, номерів телефонів тощо.
- Якщо утримання тривале, не давайте ослабнути своїй свідомості. Постійно тренуйте пам'ять: згадуйте історичні дати, прізвища знайомих людей, номери телефонів тощо. Виконуйте фізичні вправи, наскільки дозволяють сили і простір приміщення. Обов'язково ведіть відлік часу.
- Якщо вам дали можливість поговорити з родичами по телефону, тримайте себе в руках, не плачте, не кричіть, говоріть коротко і по суті. Спробуйте встановити контакт з терористами.
- Якщо ви виявилися замкнутими в приміщенні, спробуйте привернути чиюсь увагу: розбийте шибку, покличте на допомогу, примусьте спрацювати пожежну сигналізацію тощо.
- Пам'ятайте, що отримавши повідомлення про ваше захоплення, спецслужби вже почали діяти і зроблять усе необхідне для вашого звільнення.
Під час операції з вашого звільнення:
- тримайтеся чимдалі від дверей і вікон;
- не біжіть назустріч співробітникам спецслужб або від них, оскільки вас можуть сприйняти за злочинця.
16 грудня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111Бесіда: Поведінка у разі виникнення ситуацій, які загрожують безпеці та здоров'ю.
9 грудня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
Бесіда "Шкідливі звички"Виховна година "6 грудня - День Збойних Сил України"
2 грудня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111Бесіда: Правила користування громадським та залізничним транспортом.
Година спілкування "Революція Гідності в Україні"
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
18 листопада
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111Бесіда: Моє здоров’я. Гігієна
харчування.
11 листопада
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
Бесіда: Умови виникнення пожеж.Які ви можете назвати основні причини
виникнення пожеж?
Характерною особливістю сучасного життя є наявність газових комунікацій,
великої кількості електричних приладів, предметів побутової хімії. Все це
створює підвищену пожежну небезпеку, особливо при порушенні громадянами вимог
Правил пожежної безпеки. Про це свідчать аналізи причин виникнення пожеж.
У повсякденному житті
недотримання елементарних норм і правил пожежної безпеки призводить до гірких
наслідків: травм, опіків, матеріальних збитків... Але найстрашнішим наслідком
пожеж є загублені людські життя. Сотні травмованих людей, людей, які одержали
різні ступені опіків під час пожеж, на все життя залишаються каліками. Через
помилки дорослих жертвами вогню стають і діти.
У більшості випадків
причинами виникнення пожеж є конкретні люди, їх легковажність, нехтування
правилами пожежної безпеки, халатність і неуважність при користуванні
електропобутовими приладами і вогнем.
Найбільш розповсюджені причини виникнення
пожеж:
ü необережне
поводження з вогнем;
ü порушення
правил будови та технічної експлуатації електричного устаткування (експлуатація
несправних чи саморобних електричних приладів, коротке замикання, залишені без
нагляду ввімкнені електричні прилади);
ü порушення
правил пожежної безпеки при пічному опаленні (несправні димарі);
ü пустощі дітей
з вогнем ( запалювання паперу, стружок, легкозаймистих речовин);
ü газові
розряди та атмосферна електрика;
ü недотримання
правил пожежної безпеки при користуванні газом (залишені без нагляду ввімкнені
газові прилади, сушіння білизни над газом та ін.);
ü підпалювання
(через необережність, незнання правил пожежної безпеки);
ü несправність
або неправильна експлуатація електроустаткування, електропобутових приладів,
газових плит;
ü вмикання до
однієї розетки побутових приладів великої потужності;
ü розігрівання
лаків і фарб на відкритому повітрі;
ü користування
саморобними електрогірляндами для ялинки, запалювання хлопавок, бенгальських
вогнів поблизу хвої, використання легкозаймистих маскарадних костюмів з паперу
та вати.
Чи можуть діти
спричинити пожежу?
Як цьому можна
запобігти?
Назвіть основні
причини виникнення пожеж?
Назвіть випадки, коли
у пожежі винні діти?
4 листопадаПідключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
Які ви можете назвати основні причини
виникнення пожеж?
Характерною особливістю сучасного життя є наявність газових комунікацій,
великої кількості електричних приладів, предметів побутової хімії. Все це
створює підвищену пожежну небезпеку, особливо при порушенні громадянами вимог
Правил пожежної безпеки. Про це свідчать аналізи причин виникнення пожеж.
У повсякденному житті
недотримання елементарних норм і правил пожежної безпеки призводить до гірких
наслідків: травм, опіків, матеріальних збитків... Але найстрашнішим наслідком
пожеж є загублені людські життя. Сотні травмованих людей, людей, які одержали
різні ступені опіків під час пожеж, на все життя залишаються каліками. Через
помилки дорослих жертвами вогню стають і діти.
У більшості випадків
причинами виникнення пожеж є конкретні люди, їх легковажність, нехтування
правилами пожежної безпеки, халатність і неуважність при користуванні
електропобутовими приладами і вогнем.
Найбільш розповсюджені причини виникнення
пожеж:
ü необережне
поводження з вогнем;
ü порушення
правил будови та технічної експлуатації електричного устаткування (експлуатація
несправних чи саморобних електричних приладів, коротке замикання, залишені без
нагляду ввімкнені електричні прилади);
ü порушення
правил пожежної безпеки при пічному опаленні (несправні димарі);
ü пустощі дітей
з вогнем ( запалювання паперу, стружок, легкозаймистих речовин);
ü газові
розряди та атмосферна електрика;
ü недотримання
правил пожежної безпеки при користуванні газом (залишені без нагляду ввімкнені
газові прилади, сушіння білизни над газом та ін.);
ü підпалювання
(через необережність, незнання правил пожежної безпеки);
ü несправність
або неправильна експлуатація електроустаткування, електропобутових приладів,
газових плит;
ü вмикання до
однієї розетки побутових приладів великої потужності;
ü розігрівання
лаків і фарб на відкритому повітрі;
ü користування
саморобними електрогірляндами для ялинки, запалювання хлопавок, бенгальських
вогнів поблизу хвої, використання легкозаймистих маскарадних костюмів з паперу
та вати.
Чи можуть діти
спричинити пожежу?
Як цьому можна
запобігти?
Назвіть основні
причини виникнення пожеж?
Назвіть випадки, коли
у пожежі винні діти?
Правила поведінки у будинку після вибуху
Уважно прочитайте і запам'ятайте правила безпеки у разі завалу будинку, і бажаю щоб вони вам ніколи не знадобилися.
Під час війни кожен може опинитися під завалами, адже армія окупантів не шкодує житлові будинки. Особливо висока така ймовірність у прифронтових містах. Але і в мирний час з різних причин може відбутися руйнування будинків. Якщо трапився завал зруйнованого будинку та ви опинилися під ним, то знайте, що швидше за все, на місце вже виїхали рятувальники.
Правильна поведінка при завалі може врятувати ваше життя.
Що робити, якщо завалило будинок?
Порядок дій:
1. Опинившись під завалами в людному місці, спробуйте докричатися до інших людей.
2. Не панікуйте. Постарайтеся зберігати спокій. Якщо станеться завал будинку, то рятувальники будуть на місці вже через кілька хвилин.
3. Кличте на допомогу. Якщо хтось із людей почув вас - прокричіть, що ви опинилися під завалами і вам потрібна допомога.
4.Чекаючи порятунку, постарайтеся не ворушитися, щоб не погіршити завал.
Якщо вас ніхто не чує і ви довго не чуєте рятувальників, доведеться спробувати звільнитися самостійно.
1. Постарайтеся звільнити руки і ноги.
2. Якщо вас завалило невеликими предметами - обережно відсуньте їх і Звільніть простір біля себе. Але не чіпайте предмети, на яких тримається завал.
3. Під час роботи продовжуйте кликати на допомогу. Не мовчіть.
4. Якщо це можливо - підіпріть стелю над вами великими предметами і меблями.
5. Після звільнення простору біля себе огляньте тіло. Якщо ви поранені - накладіть пов'язки на рани зі шматків одягу і зафіксуйте зламані кінцівки.
Якщо ви нікого не чуєте і не можете звільнитися - постарайтеся прийняти найбільш безпечну позу і чекати порятунку. Рано чи пізно рятувальники обов'язково до вас доберуться.
1. Якщо ваш крик ніхто не чує, постарайтеся додзвонитися до рятувальників по телефону, стукайте по батареях, кричіть в витяжку або у вікно.
2. В очікуванні порятунку постарайтеся уникнути переохолодження. Постеліть щось на підлогу, якщо це можливо. Лягайте на бік і підкладіть під себе руку. Якщо не можете лягти - сядьте на підлогу і обхопіть коліна руками.
Важливо: якщо ви самі почули людину, яка опинилася під завалами - ні в якому разі не лізьте до неї на допомогу і не намагайтеся розібрати завал. Такий "героїзм" може коштувати життя вам і постраждалій людині. Замість цього зателефонуйте на номер 112 і повідомте, де стався завал і скільки людей ви чуєте.
28 жовтня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
Бесіда «Безпечний Інтернет»
Учись добру в мережі,
Шукай знання й новини
А сайти злі, що нам брешуть,
Обходить ми повинні.
Василенко Катерина
Сьогодні поговоримо про Інтернет та соціальні мережі, про їх переваги та існуючи небезпеки.
У наш час майже кожен персональний комп’ютер підключений до мережі Інтернет. Шоста частина населення світу користується мережею Інтернет. У давні часи для спілкування і зв’язку люди використовували листи. «Доставка» інформації тривала від місяця до півроку. Потім стільки ж люди чекали відповіді. З появою літаків на відправку листа і відповіді чекали вже не два місяці, а два тижні. З появою Інтернету лист відправляється і відповідь отримується через кілька секунд.
У всьому світі діти та підлітки є найбільшими користувачами інформаційно-комунікативних технологій (ІКТ). Вони широко користуються мобільними телефонами, шукають інформацію на Інтернет-сторінках, спілкуються «онлайн» в соціальних мережах, створюють свої блоги, спілкуються в чатах, обмінюються музикою та фільмами, обговорюють проблеми на форумах, використовують веб-камеру, skype та грають в онлайн ігри.
Ніколи раніше не було так легко, швидко та зручно знайти людей будь-якого віку, соціального статусу, статі, національності, рівня досвіду й спілкуватися з ними на які завгодно теми, що є цікавим для певних груп.
Соціальні мережі
Сьогодні мережі Facebook, Instagram, Twitter, Telegram сприймаються чимось на кшталт свого другого Я. Але тільки на відміну від життя, цю віртуальну особистість можна редагувати за мить, чим штучно підвищити свою самовпевненість: покращити світлину за допомогою фотошопу, написати драматичні цитати , зробити декілька альбомів, створити статус, відправити всім кому треба і не треба «привіт!)))))) як справи?:))))», намалювати графіті із купою сердечків та цьомиків, підняти свій рейтинг і відчувати себе найкрутішим з усіх. Для деяких людей їхня сторінка на сайті виявляється своєрідним «самозахистом» перед високою загальною конкуренцією, яку диктує суспільство.
Цілком зрозуміло, що сказати в очі образливе слово, збрехати і т.ін., особливо тому, кого ти психологічно сприймаєш як кращого за себе – набагато важче, ніж це написати в електронному вигляді і натиснути кнопку «вийти».
Отож, давайте бути вихованими і людяними! Будемо собою, без використання масок і штучно створеної популярності!
Небезпеки, що існують в соціальних мережах
Надмірне перебування дітей за комп’ютером може призвести: до ізоляції дітей та підлітків, відволікання від інших видів діяльності, таких як виконання домашньої роботи, заняття спортом, сон, спілкування з іншими дітьми, поширення правопорушень.
В соціальних мережах швидко розвивається злочинне спілкування. Агресивно налаштовані особи у своїй діяльності розповсюджують віруси, торгівлю людьми та дітьми, розповсюджують фільми, що пропагують насильство та жорстокість, порнографію, зокрема, дитячу, залякування та приниження. Намагаються залучити неповнолітніх дітей до наркотичних засобів, суїциду, втягнути в міжнаціональну та релігійну ворожнечу, ігрову залежність та ін.
За ініціативою європейських некомерційних організацій з 2004 року у вівторок другого тижня лютого відзначається День безпечного Інтернету (англ. Safer Internet Day). День безпечного Інтернету має на меті досягнення об'єднання зусиль держави, бізнесу і громадськості для популяризації механізмів безпечної роботи в мережі, перш за все серед дітей та молоді.
2009 року Коаліція за безпеку дітей в Інтернеті за ініціативи «Майкрософт Україна» оголосила про запуск соціальної кампанії «Місяць безпечного Інтернету». Міністерство освіти і науки України є партнером коаліції й активно підтримує соціальну ініціативу компанії «Майкрософт Україна» - програму «Онляндія: безпека дітей в Інтернеті», що діє в Україні.
Правила користування соціальними мережами
Існують певні правила користування соціальними мережами:
1. Не повідомляй про себе і батьків приватну інформацію (домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи).
2. Не надсилайте незнайомим людям фото.
3. Не вір всьому, що кажуть про себе віртуальні знайомі.
Дуже часто, спілкуючись в мережі уявляєш собі одну людину, а насправді вона зовсім інша.
4. Не погоджуйся на зустріч з випадковим знайомим, або роби це в людних місцях.
5. Обмежуй свій час перебування в соціальних мережах.
6. Не ображай інших, не використовуй мову ворожнечі, будь чемним.
7. Тримай пароль комп’ютера у таємниці.
8. Якщо опиняєшся в складній ситуації- поговори з батьками.
21 жовтня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
Корисні гриби чи шкідливі.
В Україні є традиційним вживання страв з грибів, але ця традиція має підвищений ризик, оскільки більшість населення не має достатьої кількості знань та навичок збирання грибів. Для декого це хобі, спосіб насолодитися природою, або ж – можливість поповнити запаси на зиму чи приготувати смачну вечерю. Зараз на узбіччях доріг можна побачити людей із кошиками та відрами грибів. Хоча досвідчені грибники переконують, що грибний сезон починається з кінця серпня або на початку вересня. Вони вважають, що лише у цей час гриби безпечні й хорошої якості. Але гриби можна збирати в будь-який час року, головне – в них розбиратися. Гриби дуже корисний натуральний продукт, що може замінити м’ясо, фрукти і масло одночасно. Лікувальні властивості грибів доведені науково. У грибах є значна кількість білків, вуглеводів, мінеральних речовин, мікроелементів, екстрактивних та ароматичних речовин, тому вони є досить поживним та калорійним продуктом. Корисні властивості грибів обумовлені вмістом в них лецитину – речовини, що перешкоджає відкладенню в судинах шкідливого холестерину. Незважаючи на те, що гриби вважаються важкою їжею, вони містять ферменти, які розщеплюють жири та клітковину. Всі гриби багаті фосфорною кислотою, вона необхідна нашому організму для зміцнення кісток і нервових волокон.
Отруйні гриби. На території України зареєстровано до 80 видів отруйних грибів, однак найчастіше отруєння спричинюють 20-25 їх видів. Деякі з них за зовнішнім виглядом нагадують їстівні. Найнебезпечнішими серед отруйних грибів є такі, що містять отруту уповільненої дії. До них належать мухомори зелений, білий і смердючий, а також павутинник жовтогарячо-червоний. Отрути, що містяться в цих грибах, призводять до необоротних органічних змін у печінці та нирках. Найтяжчим є отруєння блідою поганкою, яке часто призводить до смерті.
Ті, хто думає, що отруїтися можна лише отруйними грибами — помиляються! Іноді навіть їстивні гриби можуть стати причиною отруєння. Це буває у тих випадках, коли вживають гриби старі, перезрілі або після тривалого зберігання. Гриби належать до продуктів, що швидко псуються, тому переробляти їх треба, як правило, в день збирання. Це пов’язано з тим, що після дозрівання гриби стають добрим поживним середовищем для розвитку мікроорганізмів, в тому числі хвороботворних. При вживанні недоброякісних грибів, інфікованих патогенною флорою, частіше внаслідок неправильної кулінарної обробки або неправильних умов зберігання, розвиваються токсикоінфекції, серед яких слід виділити випадки ботулізму.
Їстивні гриби мають отруйних «двійників». У білого гриба є два отруйних супутники — жовчний і сатанинський гриби. Ззовні вони дуже подібні до білого гриба, але м’якоть жовчного гриба на зломі швидко рожевіє, а сатанинського — спочатку рожевіє, потім синіє.
Отруйним двійником лисички є лисичка несправжня. Знизу шапка у несправжньої лисички має яскравіше забарвлення, ніж зверху. Справжня їстівна лисичка вся забарвлена в однорідний яєчно-жовтий колір. Іноді замість справжніх осінніх опеньок збирають несправжні. Справжній опеньок сірого або коричнуватого кольору, несправжній, отруйний — цеглясто-червоного, без «вінчика» на кінці.
Необхідно пам’ятати!
Гриби є «важкою їжею». Вони протипоказані дітям до 14 років, людям похилого віку й особам, що мають захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, при цукровому діабеті та вагітним жінкам.
При перших ознаках отруєння грибами (біль в животі, нудота, блювота, пронос, слабкість) потрібно викликати швидку допомогу і з перших хвилин починати промивання шлунка та кишківника.
Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти, тому що лабораторне їх дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.
Правила попередження отруєння грибами
Для попередження отруєння грибами необхідно дотримуватись елементарних правил:
1. Якщо сумніваєтеся в тому, що гриб їстівний, краще взагалі не рвіть його. Незнайомі гриби категорично не можна збирати і купувати. Одна єдина бліда поганка, що попалася разом з іншими ста грибами, може отруїти на смерть.
2. Ніколи не збирайте червиві та перезрілі гриби, вони вже містять отруйні речовини. Цілком реально з’ївши їх, можна отримати харчове отруєння.
3. Не збирайте гриби поблизу шосейних доріг, промислових підприємств та залізничних шляхів.
4. Також не варто збирати гриби, що ростуть на полях і місцях, де для обробки ґрунту застосовувалися отрутохімікати. Гриби, як губка, вбирають все забруднення з повітря і ґрунту.
5. Не пробуйте сирі гриби на смак, так дуже просто можна отруїтися.
6. Обробляти зібрані гриби треба не пізніше чотирьох годин після збору. Гриби дуже швидко псуються і можуть бути причиною отруєння.
7. Також не варто їсти мариновані гриби, що зберігалися більше півроку.
8. За грибами треба ходити з кошиком з лози або тарою з пластмаси. Не можна збирати гриби у целофанові пакети, там вони дуже швидко псуються через нестачу повітря.
9. Зібрані гриби потрібно розсортувати за окремими видами, очистити від землі, піску та листя, промити водою та відварити кілька разів у підсоленій воді.
Увага! У жодному разі не довіряйте народним способам визначення отруйності грибів, а саме що:
- усі їстівні гриби мають приємний смак;
- усі гриби в молодому віці їстівні;
- отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний;
- личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів;
- опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби;
- цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні;
- отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин;
- сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах.
І наостанок корисна порада-
вирушайте в ліс у компанії з досвідченими грибниками!
14 жовтня
«А ми тую козацькую славу збережемо!»
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
14 жовтня - День захисника і захисниць України.
Це свято, яке увібрало в себе доблесть і героїзм усіх поколінь нашого народу, оборонців та визволителів рідної землі. У цей світлий день ми відзначаємо також День Українського козацтва, День УПА та свято Покрови Пресвятої Богородиці.
Тож
бажаю Вам усім щастя, сімейного затишку, козацького здоров'я, невичерпної
енергії та миру! Хай Матір Божа оберігає Вас своїм покровом, й жодне горе й
нещастя на землі не торкнеться Вас!
7 жовтня
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
23 вересня
Година спілкування «Безпека на дорозі»
Підключаємось 12.30ідентификатор: 556 870 2004Код: 1111
16 вересня
У рамках Олімпійського тижня 16.09 для учнів 8-А класу було проведено Zoom-конференцію на тему “Історія, символіка Олімпійських ігор. Здобутки українців на Олімпіаді”. Під час конференції діти поділилися власними знаннями щодо Олімпійських ігор, познайомилися з історією виникнення та розвитку Ігор, з традиціями в проведенні, нагородженні, дізналися про здобутки українців на Олімпіадах та місце кропивницьких спортсменів у переможних виступах, переглянули цікаві факти про перші перемоги незалежної України.
Своїми результатами та здобутками поділились і самі учні. В нашому класі теж є спортсмени: Рибачок Даша, Бондарчук Ксенія - художня гімнастика, Алєксєєнко Ваня - легка атлетика, Рева Андрій - футбол, Комаров Андрій - тхеквондо
ВІЧНА ПАМ'ЯТЬ КОЖНОМУ, ХТО ЗАГИНУВ ЗА УКРАЇНУ!
13.05.2022
Діти перегляньте, будь ласка сьоме відео з інформаційно-теоретичного курсуз практичним аспектом "Знай! Умій!Врятуй!"
Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
06.05.2022
Діти перегляньте, будь ласка шосте відео з інформаційно-теоретичного курсуз практичним аспектом "Знай! Умій!Врятуй!"
Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
29.04.2022
Діти перегляньте, будь ласка п"яте відео з інформаційно-теоретичного курсуз практичним аспектом "Знай! Умій!Врятуй!"
Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
22.04.2022
Діти перегляньте, будь ласка четверте відео з інформаційно-теоретичного курсуз практичним аспектом "Знай! Умій!Врятуй!"
Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
15.04.2022
Діти перегляньте, будь ласка третє відео з інформаційно-теоретичного курсуз практичним аспектом "Знай! Умій!Врятуй!"
Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
08.04.2022
Діти перегляньте, будь ласка друге відео з інформаційно-теоретичного курсуз практичним аспектом "Знай! Умій!Врятуй!"
Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
01.04.2022
Запрошую вас на інформаційно-теоретичний курс з
практичним аспектом "ЗНАЙ! УМІЙ! ВРЯТУЙ!"
Діти перегляньте, будь ласка, відео. Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.
Психологічна хвилинка
Джерело: https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad
25.02.2022
Доброго дня. Дорогі діти, прошу, дуже уважно переглянь наступну інформацію вона може стати внагоді.
11.02.2022
Сьогодні рамках Тижня Безпечного інтернету для всіх учнів 5-9 класів відбудеться вебінар з питань кібербезпеки. Спікер: старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам кіберполіції в Кіровоградській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Ляпун Олександр Васильович.
Zoom за посиланням
https://us04web.zoom.us/j/77620126086?pwd=oV7VcWcRHgMik7N-I45v3gKD_YiSHz.1
Ідентифікатор конференції: 776 2012 6086
Код доступу: Xb339i
04.02.22
Година спілкування "Слідами українських січових стрільців"
Добрий день! Сьогодні ми пройдемо історичними стежками початку ХХ століття. Над нашими головами мирне блакитне небо. На жаль, так зараз не на всій території нашої країни. Але Україна може пишатись своїми захисниками, що завжди боронять її кордони.
Нині знову прийшов цей час, час вибору між свободою і рабством, світлим майбутнім і та темним минулим, справедливістю та тиранією. історія повторюється. Все, чого добивалися наші предки на початку ХХ століття, є актуальним на початку ХХІ століття. сьогодні зустрінуться дві епохи, дві події, які розділяє століття. 1914 рік - Українські січові стрільці, 2014 рік – воїни Майдану.
В історії України є чимало ''білих плям'', які відносяться не тільки до далекого минулого, але і до початку ХХ століття.
Однією з таких ''плям'' в нашій історії є історія першої української військової частини - легіону Українських Січових Стрільців. Ця військова частина, утворена в 1914 році, пройшла всю Першу Світову війну, практично всі головні битви на Східному фронті, і покрила себе невмирущою славою.
Перегляньте відео .
Декілька цікавих фактів про січових стрільців:
- Легіон Українських Січових – перша військова частина від часу ліквідації легендарної Запорізької Січі.
- Саме вони запровадили нову військову термінологію, розподіл на бойові частини (курінь – сотня – чота – рій), який був запроваджений пізніше в УПА, створили новий військовий однострій.
- Усуси стали авторами відомих бойових пісень («Червона калина», «Чуєш, брате мій», «Ой на горі, на Маківці» та ін.)
- Всі ви знаєте про знаменитих амазонок – войовничих жінок, про яких згадував у давнину грецький історик Геродот. Більшість історичних досліджень схиляються до того, що амазонками були жителі стародавньої України – жіноче плем’я роксоланів з групи сарматських племен. Продовжуючи бойовий звичай амазонок, галицькі жінки ввійшли до складу УСС, ставши на захист своєї землі. Це були, зокрема, Олена Степанів, Софія Галечко, Ольга Бесараб та ін. І це було на початку ХХ століття, коли в арміях світу не воювала жодна жінка.
- А першою жінкою-офіцером у світі в званні хорунжої (очолила бойову сотню воїнів-чоловіків) стала Олена Степанівна.
- Січовими Стрільцями були сини нашого знаменитого поета Івана Франка – Тарас і Петро.
- До складу Легіону входила запасна частина – Кіш, який проводив вишкіл новобранців, при якому діяла бібліотека, хор, оркестр і Пресова Квартира, що видавала альманах «Червона калина», часопис «Шляхи», сатиричний журнал «Самопал».
- УСС проводили просвітницьку роботу на землях Волині, заснувавши там ряд українських шкіл.
Година спілкування
«Вони загинули за Україну» присвячений річниці бою під Крутами
Ятрить крізь відстані і час.
Було їх триста. Триста перший –
І ти,
І я
І кожен з нас.
Крути ввійшли в історію України як символ національної честі. Ті, хто загинув у битві під Кругами назавжди залишаться в нашій пам'яті. Вони полягли, щоб ми сьогодні жили у вільній і незалежній Українській державі. І нехай їхня смерть буде для нас прикладом, як треба любити свою Батьківщину.
"Як успішно розв'язати конфлікт за 17 простих кроків."
Вирішити міжособистісний конфлікт досить складно, так як зазвичай обидва опоненти вважають себе правими. Раціональна, об'єктивна оцінка конфліктної ситуації кожним опонентом сильно утруднена через негативні емоції конфліктуючих. Розглянемо сімнадцяти крокову послідовність дій одного з опонентів, який вирішив взяти ініціативу вирішення конфлікту на себе.
Часто конфліктуючі сторони бачать боротьбу єдино можливим способом буття. Вони забувають про інші можливості, не беруть до уваги, що можуть домогтися більшого, якщо конструктивно вирішать проблеми. Завершення конфлікту іноді досягається просто тому, що опоненти втомлюються ворогувати і пристосовуються до співіснування. Проявивши достатню терпимість, вони (якщо контакти неминучі) поступово привчаються жити в світі, не вимагаючи один від одного повної згоди поглядів і звичок.
Однак частіше завершення конфлікту можна досягти тільки за допомогою спеціальних зусиль, спрямованих на його вирішення. Такі зусилля можуть потребувати чималої творчості та великої винахідливості.
Розглянемо сімнадцяти крокову послідовність дій одного з опонентів, який вирішив взяти ініціативу вирішення конфлікту на себе.
1-й крок. Припинити боротьбу з опонентом. Зрозуміти, що шляхом конфлікту мені не вдасться захистити свої інтереси. Оцінити можливі безпосередні та перспективні наслідки конфлікту для мене.
2-й крок. Внутрішньо погодитися, що коли дві людини конфліктують, то не правий той з них, хто розумніший. Важко чекати ініціативи від цього впертого опонента. Набагато реальніше мені самому змінити свою поведінку в конфлікті. Я від цього тільки виграю або, щонайменше, не програю.
3-й крок. Мінімізувати мої негативні емоції щодо опонента. Постаратися знайти можливість зменшити його негативні емоції стосовно мене.
4-й крок. Налаштуватися на те, що будуть потрібні певні зусилля для вирішення проблеми шляхом співпраці або компромісу.
5-й крок. Спробувати зрозуміти і погодитися з тим, що опонент, як і я, переслідує свої інтереси в конфлікті. Те, що він їх відстоює, так само природно, як і захист більшості власних інтересів.
6-й крок. Оцінити суть конфлікту як би з боку, представивши на моєму місці і місці опонента наших двійників. Для цього необхідно подумки вийти з конфліктної ситуації і представити, що точно такий же конфлікт відбувається в іншому колективі. У ньому бере участь мій двійник і двійник опонента. Важливо побачити сильні сторони, часткову правоту в позиції двійника опонента і слабкі сторони часткову неправоту в позиції мого двійника.
7-й крок. Виявити, які справжні інтереси мого опонента в цьому конфлікті. Чого він, в кінцевому рахунку, хоче домогтися. Побачити за мотивом і зовнішньою картиною конфлікту його приховану суть.
8-й крок. Зрозуміти основні побоювання опонента. Визначити, що він боїться втратити. Виявити, який можливий збиток для себе опонент намагається запобігти.
9-й крок. Відокремити проблему конфлікту від людей. Зрозуміти, в чому головна причина конфлікту, якщо не враховувати індивідуальні особливості його учасників.
Продовжуючи просуватися шляхом самовирішення конфлікту, зробимо нові кроки.
10-й крок. Продумати і розробити програму-максимум, націлену на оптимальне вирішення проблеми з урахуванням інтересів не тільки моїх, але і опонента. Ігнорування інтересів опонента зробить програму вирішення конфлікту благим побажанням. Підготувати 3-4 варіанти вирішення проблеми.
11-й крок. Продумати і розробити програму-мінімум, націлену на те, щоб максимально пом'якшити конфлікт. Практика показує, що пом'якшення конфлікту, зниження, гостроти створюють хорошу основу для подальшого вирішення протиріччя. Підготувати 3-4 варіанти часткового вирішення проблеми або пом'якшення конфлікту.
12-й крок. Визначити по можливості об'єктивні критерії вирішення конфлікту.
13-й крок. Спрогнозувати можливі відповідні дії опонента і свої реакції на них у міру розвитку конфлікту: якщо вірний мій прогноз розвитку конфлікту, це зробить мою поведінку більш конструктивною. Чим краще прогноз на розвиток ситуації, тим менше втрати обох сторін у конфлікті.
14-й крок. Провести відкриту розмову з опонентом з метою вирішення конфлікту. Логіка розмови може бути наступною:
- конфлікт нам невигідний: працювати і жити доведеться разом, тому краще допомагати, а не шкодити один одному;
- пропоную боротьбу припинити і обговорити, як мирно вирішити проблему;
- визнати свої помилки, що призвели до конфлікту;
- зробити поступки опонентові в частині того, що для мене в даній ситуації не є головним;
- в м'якій формі висловити побажання про поступки з боку опонента і аргументувати свою пропозицію;
- обговорити взаємні поступки;
- повністю або частково розв'язати конфлікт;
- якщо розмова не вдалася, не загострювати ситуацію, а запропонувати повернутися до обговорення проблеми ще раз через 2-3 дні. Природно, що в основу техніки відкритої розмови найчастіше буває покладена ідея досягнення компромісу, в якому ми йдемо шляхом поступового зближення. Рішення, прийняте на основі запропонованої техніки, в більшості випадків несе в собі конструктивну складову, а головне дозволяє піти від протидії і вирішувати протиріччя, просуваючись до обопільної згоди.
15-й крок. Спробувати вирішити конфлікт, постійно коригуючи не тільки тактику, але і стратегію своєї поведінки відповідно до конкретної ситуації.
16-й крок. Ще раз оцінити свої дії на етапах виникнення, розвитку і завершення конфлікту. Визначити, що було зроблено правильно, а де були зроблені помилки.
17-й крок. Оцінити поведінку інших учасників конфлікту, тих, хто підтримував мене або опонента. Конфлікт сам по собі тестує людей і виявляє ті особливості, які до цього були приховані.
Пам'ятка безпечної
поведінки під час літніх канікул
Шановні учні!
Ось і розпочинаються літні канікули.
Пам'ятайте, що літні канікули - це можливість набратися свіжих сил,
оздоровитися, закріпити набуті знання і використовувати їх у домашніх умовах.
Звертаємо увагу на організацію відпочинку Вашої дитини під час канікул.
Приділяйте, будь ласка, більше уваги своїй дитині. Залучайте до виконання
домашніх обов’язків. Тримайте під контролем проведення дозвілля сина (доньки)
за межами дому у вечірній час.
Як завжди, кожен з нас проведе канікули
по-різному. Подорожі, екскурсії, море, гори, походи, багато друзів - все це
чекає на вас влітку. Бажаємо усім гарного відпочинку, яскравих вражень,
незабутніх зустрічей, захоплюючих мандрівок!
Але також закликаємо Вас
завжди пам`ятати елементарні правила безпеки, щоб літній відпочинок не був
зіпсований:
- Гуляти й гратися можна в місцях, які призначені для цього.
- Небезпечними для ігор можуть бути сходи, підвали, горища,
будівельні майданчики, ліфти.
- Під час ігор у небезпечних місцях можна одержати травми й
каліцтва різного ступеня тяжкості.
- Під час ігор не варто демонструвати свою хоробрість
одноліткам, стрибаючи з великої висоти, пірнаючи з крутих схилів на велику
глибину, здираючись якнайвище на дерева.
- Під час літнього відпочинку слід поводитися так, щоб не
мати дорікань із боку дорослих.
- Під час канікул слід, як і раніше, дотримуватися правил
техніки пожежної безпеки.
- Не можна брати в руки незнайомі предмети, кидати їх у
вогонь, гратися ними. Найкраще повідомити про місце їхнього знаходження
дорослим.
- Під час відпочинку на узбережжі слід обов'язково
дотримуватися правил поведінки на воді й поблизу неї.
- Одяг та взуття для відпочинку слід вибирати згідно із
сезоном.
- Після контакту зі свійськими тваринами слід добре вимити
руки з милом.
Правила поведінки у зв’язку з епідемією
коронавірусної інфекції (COVID -19):
1. Не слід ходити в гості та відвідувати
громадські місця.
2. Частіше перебувай на свіжому повітрі.
3. Уникайте переохолодження, обмежуйте своє перебування на холоді.
4. Частіше провітрюй кімнату.
5. Частіше мий руки з милом, дотримуватись правил особистої гігієни.
6. Дбайте про повноцінне харчування, збагачуйте організм вітамінами та
калоріями. Щоденно їж свіжі овочі (часник, цибулю) й фрукти — вітаміни
посилюють захисні сили організму.
7. Під час епідемії грипу носи захисну маску.
8. Користуйся особистим посудом і рушником, якщо вдома хтось хворий на
грип.
Пам`ятка з техніки безпеки на літніх канікулах
1. Правила дорожнього руху
• Ходити тільки по правій стороні тротуару;
• дорогу переходити не поспiшаючи;
• не можна переходити дорогу навскіс;
• переходячи дорогу слiд подивитися налiво, дiйшовши
до середини зупинитися i подивитися направо;
• якщо не встигли перейти вулицю i рух транспорту
почався, слiд зупинитися на серединi вулицi i зачекати, поки рух
припиниться;
• якщо немає тротуарiв, слiд триматися лiвого боку
дороги, тобто йти назустріч транспорту, що рухається.
2. Правила електробезпеки
• Під час вимикання електроприладiв забороняється
витягувати вилку з розетки за шнур;
• категорично забороняється користуватися
електроприладами, в яких знайдено несправнiсть;
• не торкатися мокрими руками електроприладiв, якi
знаходяться під напругою;
Пам’ятайте: зовнiшнiми ознаками несправностi
електропроводки або приладiв є специфiчний запах пiдгораючої iзоляції,
з’явлення іскри, перегрівання штепсельних розеток i вилок.
3. Вибухонебезпечні предмети
• До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi
не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;
• забороняється використовувати снаряди для розведення
вогню;
• не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт;
• виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново
повiдомити мiлiцiю, школу, вiйськкомат.
4. Правила протипожежної безпеки
• Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в спекотну
погоду;
• гра з вогнем — одна з причин пожежi;
• дотримуйтесь правил протипожежної безпеки під час
відпочинку на п
4. Правила протипожежної безпеки
• Дотримуйтесь правил протипожежної безпеки в спекотну
погоду;
• гра з вогнем — одна з причин пожежi;
• дотримуйтесь правил протипожежної безпеки під час
відпочинку на природі.
5. Правила поведiнки на водi
• Купатися можна тiльки в сонячну безвiтряну погоду при
температурі повiтря не нижче 20—250 С i води — не менш нiж 18—200С;
• купатися дозволяється тiльки в спецiально вiдведених
мiсцях;
• забороняється заходити у воду глибше, нiж по пояс, людинi,
яка не вмiє плавати;
• не запливайте за знаки огорожi акваторiї пляжу;
• грубi iгри та пустощi у водi небезпечнi для життя;
• не забруднюйте воду та берег;
• не подавайте хибних сигналiв тривоги;
• не користуйтесь надувними матрацами, катерами та iншими
предметами, якi не призначенi для плавання.
6. Правила культури поведінки (правила в
громадських місцях)
• Завжди прагнiть бути культурною людиною;
• поступайтеся мiсцем людям похилого вiку;
• поважайте старших, не будь грубим;
• не гуляйте пiзнiше 21 години;
• не сидiть цiлодобово бiля телевiзора, комп’ютера;
• бiльше читайте художньої лiтератури.
7. Категорично забороняється
• Ходити на територiї новобудов;
• купатися без догляду дорослих;
• розводити вогнище в лiсi, поблизу лiнiй електропередач;
• iздити на велосипедi, роликах, скейтах на тiй
частинi дороги, де рухається транспорт.
8. Суворо дотримуйтесь правил:
• дорожнього руху;
• користування газовими, електричними приладами;
• поведiнки дiтей на водi;
• протипожежної безпеки.
Гарних та безпечних вам канікул!
07 травня 2021р.
Виховна година до Дня пам'яті та примирення
“Пам’ять вічно жива»
- Добрий день, діти! 8 та 9 травня в Україні, як і у багатьох країнах світу, відзначаються Дні пам’яті та примирення, вшанування жертв Другої світової війни. Сумна і важлива дата, яка має нагадати всім нам про необхідність збереження миру на планеті та недопустимість війни. Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. Ціною цього стали надзвичайні втрати українців і громадян України інших національностей упродовж 1939–1945 років. Страшна цифра від 8–10 мільйонів осіб.
Із року в рік
часопис віддаляє
Своїх нащадків далі від війни.
Та травень знову й знову нагадає,
Як із життя ішли його сини.
Буяють мирно квіти на могилах,
До сонця красного метелики летять.
А ті, кому війна зламала крила,
Ті вічним сном в могилах сплять.
Хай пісня лине в синь небес крилато,
У мирне небо хай зліта салют!
День Пам’яті –
найкраще свято!
І на землі хай в мирі всі живуть!
Окреслюючи перспективи майбутнього, ми повинні вдивлятися в
минуле, черпати з нього той безцінний скарб, що не дасть загубити головне,
розчинитися серед дрібних проблем. Спробуймо поставити себе на місце наших
хоробрих прадідів, які ціною свого життя захистили Батьківщину, і дамо собі
відповідь на питання: чи зміг би я?
Молоде покоління має знати та пам’ятати героїчне минуле
своєї країни.
Український інститут національної пам’яті звертається з
проханням до українців цими днями доповнити одяг червоним маком –
символом пам’яті. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного
боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.
Рекомендується виготовляти стилізовані червоні маки з паперу або тканини та
розміщувати на одязі на лівій стороні грудей, якомога ближче до серця.
Слова «Ніколи знову» звучать сьогодні особливо актуально, а День Перемоги завжди служитиме нагадуванням – немає більшої цінності на Землі, ніж радість життя!
Низький уклін тим, хто захищав Україну від нацистської агресії. Дякуємо нашим воїнам, що захищають Україну сьогодні. Бажаємо миру, міцного здоров’я, благополуччя!
Нехай над Україною завжди буде чисте небо!
07.05.2021р.Бесіда. Втіха й біда від річки
Пам'ятка "Правила поведінки на воді"
Літо - чудова пора для відпочинку дітей, а вода - дивовижній засіб оздоровлення дитячого організму. Але купання корисно лише при розумної і безпечної поведінки.
Дітям необхідно суворо дотримуватися правил поведінки на воді влітку, знати правила надання першої допомоги на воді собі і оточуючим в разі потреби.
Безпечний відпочинок на воді - це не тільки вміння добре плавати, а й дотримання правил безпечної поведінки на воді, контроль своїх сил, дотримання обережності, і дисципліни.
Пам'ятка щодо правил поведінки на воді містить основні вимоги безпеки під час перебування на водоймах, купання, пересування на човнах, катамаранах і т.д.
1. Перед купанням відпочинь, не заходь у воду розпаленим або спітнілим, зроби невелику розминку.
2. Заходь в воду повільно і обережно, зайшовши в воду по пояс, зупинись і швидко занурся з головою.
3. Не відпливай далеко від берега, не запливай за розмітку, буйки.
4. Не перебувай у воді довше 15 - 20 хвилин.
5. У воді не стій без руху, плавай і купайся.
6. Не плавай один, особливо, якщо не впевнений в своїх силах.
7. Не влаштовуй у воді ігор, пов'язаних з хапання один одного за ноги, руки.
8. Якщо щось налякало тебе в воді, не кричи, в легені може потрапити вода.
9. Не заходь у воду вище пояса, якщо не вмієш плавати або плаваєш погано.
10. Не запливай в місця руху моторних човнів, скутерів, суден і не наближайся до них.
11. Якщо бачиш, що моторний човен або скутер рухається на тебе, махай руками, щоб тебе помітили, і відпливай в сторону.
12. Не запливай далеко на надувному матраці або колі, надувний плавальний засіб може вийти з ладу або тебе віднесе вітром далеко від берега.
13. Не намагайся плавати на колодах, дошках, саморобних плотах.
14. Розраховуй свої сили при запливі так, щоб їх вистачило на зворотний шлях.
15. При появі втоми спокійно пливи до берега, деякий час можна відпочити лежачи або пливучи на спині.
16. Не старайся глибоко пірнати або плисти якомога довше під водою.
17. Не пірнай в незнайомих місцях - на дні можуть виявитися камені, корчі, металеві прути і т.д.
18. Не чіпляйся за човна, не залазь на бакени, буйки і т.д .;
19. На воді стеж за молодшими братами (сестрами).
1. Краща погода для купання: ясна безвітряна погода.
2. Необхідна температура повітря для купання: 25 і більше градусів.
3. Необхідна температура води для купання: не нижче 18 градусів.
4. Краще час для купання: з 8 до 10 години ранку і з 17 до 19 години вечора.
5. Не рекомендується купатися раніше, ніж через 1,5 години після їжі.
6. Не можна купатися в штормову погоду або в місцях сильного прибою.
7. Купатися дозволяється в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.
8. Для тих, хто не вміє плавати купатися необхідно тільки в спеціально обладнаних місцях глибиною не більше 1,2 метра.
9. Купайся там, де поблизу є дорослі.
10. Не купайтеся в забруднених водоймах, в яких є ями і б'ють ключі!
12. Не купайся в заболочених місцях і там, де є водорості або твань.
10. Купання в нетверезому вигляді заборонено!
11. Купання вночі заборонено!
13. Перед купанням в незнайомих місцях спочатку обстежуй дно.
14. Не пірнай в незнайомих місцях.
15. Якщо судомою звело м'язи, лягай на спину і пливи до берега, постарайся розтерти зведений м'яз рукою. Стримуйся на воді і клич на допомогу.
16. Заборонено подавати крики помилкової тривоги.
17. Якщо втомився, а до берега далеко, відпочинь, прийнявши положення «лежачи на спині»!
18. Потрапивши в швидку течію, не слід намагатися плисти проти нього, пливи за течією по діагоналі до берега.
19. Опинившись у вирі, не піддавайся паніці. Зроби великий вдих і, занурившись у воду, зроби сильний ривок і під водою пливи в сторону за течією, через кілька метрів спливай на поверхню.
20. Заплутавшись у водоростях, не роби різких рухів. Ляж на спину і намагайся повільно і спокійно виплисти в ту сторону, звідки приплив. Якщо не вдається, звільни від рослин руки, підтягни обережно до себе одну ногу і звільни її руками, потім іншу.
21. Тривале перебування у воді може привести до сильного переохолодження тіла і небезпечною для життя судомою.
22. Паніка - основна причина трагедій на воді. Ніколи не піддавайтеся паніці.
23. При наданні допомоги не хапайся за людину,яка рятує тебе, довірся йому і намагайся допомогти своїми діями.
Тож будьте уажними та обережними!
26-30 квітня
Тиждень безпеки
життєдіяльності
Онлайн-діалог «Що варто знати юнацтву в непростий час»
-Добрий день, восьмикласники!
Події останніх років в нашій країні показали всім нам, що ми
живемо в світі, про який нічого, насправді, не знаємо. Ми не знаємо, як
поводитися, якщо банкомат відмовиться видавати гроші, що буде, якщо магазини
закриються на тиждень, що пити, якщо в крані не буде води, і куди бігти, якщо
місто буде захоплене ворогом. Військові люди можуть про себе подбати – їх цьому
вчили. Що робити цивільним людям? Куди бігти? І
що з собою брати?
-Для того, щоб виникла небезпечна ситуація, необхідна
певна причина або умова, за якої можлива загроза стає справжньою. Дуже часто
причиною виникнення небезпечної ситуації стають нерозумні дії самої людини.
Якщо не вжити негайних заходів, то можна завдати шкоду здоров’ю. Необхідно
знати, чим загрожує ця ситуація та як поводитися під час неї. Часто саме перша
допомога може врятувати життя. Тож кожна людина має володіти найпростішими
навичками надання першої невідкладної допомоги. Отже, запрошую Вас узяти участь в онлайн-діалозі
на тему «Що варто знати юнацтву в непростий час».
-Що ж таке безпека?
Перегляньте навчальне відео:
- Що означає поняття «надзвичайна ситуація»?
(НЗ – це порушення нормальних умов життя і
діяльності людей)
- Які надзвичайні ситуації можуть виникнути
внаслідок природних явищ?
У
житті нерідко трапляються події, що можуть призвести до загибелі людей. Це
аварії, стихійні лиха. Такі події прийнято називати надзвичайними ситуаціями.
-
Як ви гадаєте, які події називають надзвичайними? Наведіть приклади. (Повінь,
пожежа, аварія, катастрофа; забруднення води, ґрунту, повітря; ураган, смерч;
радіаційне забруднення; землетрус; терористичний акт, тощо).
Надзвичайні
ситуації поділяються на групи, залежно від характеру походження подій.
Розрізняють
4 класи надзвичайних ситуацій: природного, техногенного, соціально-політичного
та військового характеру.
1)
Надзвичайні ситуації природного характеру
це наслідки небезпечних геологічних, метеорологічних,морських та прісноводних
явищ, природних пожеж, інфекційних захворювань людей, сільськогосподарських
тварин, масового ураження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками,
зміни стану водних ресурсів тощо.
2)
Надзвичайні ситуації техногенного характеру (техногенний-породжений технікою і промисловістю) — це
наслідок транспортних аварій, катастроф, пожеж, неспровокованих вибухів чи їх
загроза, аварій з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних,
радіоактивних, біологічних речовин, раптового руйнування споруд та будівель,
аварій на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, аварій на греблях,
дамбах тощо.
3)
Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру — це ситуації, пов’язані з протиправними діями
терористичного та антиконституційного спрямування: здійснення або реальна
загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і затримання важливих
ядерних об’єктів, систем зв'язку та телекомунікації, напад чи замах на екіпаж
повітряного чи морського судна), викрадення (спроба викрадення) чи знищення
суден, встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, викрадення зброї,
виявлення застарілих боєприпасів тощо.
4)
Надзвичайні ситуації воєнного характеру — це ситуації,
пов’язані з наслідками застосування зброї масового ураження або
звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження
населення внаслідок зруйнування атомних і гідроелектричних станцій, складів і
сховищ радіоактивних і токсичних речовин та відходів, нафтопродуктів,
вибухівки, сильнодіючих отруйних речовин, транспортних та інженерних
комунікацій.
- До яких наслідків може призвести
повінь?(снігові замети? землетруси? пожежі? бурі?)
- А які ще можуть бути НЗ, крім тих, які
виникають внаслідок природних явищ?
- Що таке аварія?
- Чим вона відрізняється від катастрофи?
Надзвичайні ситуації, спричинені
діяльністю людини.
До
надзвичайних ситуацій, крім тих, які виникають внаслідок природних явищ,
належать ситуації, спричинені діяльністю людини. Це аварії на підприємствах, на
транспорті, в житлових секторах. У наш час надзвичайні ситуації трапляються
частіше, тому що стала складнішою техніка, збільшилась кількість машин. До того
ж не всі люди, які обслуговують техніку, сумлінно ставляться до своїх
обов’язків.
Аварія – це пошкодження механізму діючих машин, вихід
з ладу заводів, підприємств.
Катастрофа – це аварії, які призвели до значних людських
жертв.
- Пригадайте, про які катастрофи ви чули із ЗМІ?
- Сучасні заводи і фабрики нагромаджуються багато
складного оснащення. На них часто використовують отруйні речовини. На невеликій
території зосереджується велика кількість енергетичних потужностей. За таких
умов вірогідність пошкодження механізму, а також неправильних дій робітника чи
інженера підвищується.
Нагромадження, на приклад, парів лако-фарбових
речовин може спричинити вибух. Внаслідок вибуху руйнується завод, гинуть люди,
пошкоджуються будівлі, що знаходяться поруч. Виникає пожежа, яку важко погасити
впродовж кількох днів.
Вибухи і пожежі виникають там, де збирається виробничий пил, який разом
із повітрям утворює вибухонебезпечні суміші. У разі порушення техніки безпеки вибухи можуть статися на деревообробних,
борошномельних, ткацьких, харчових підприємствах.
Велика небезпека пожеж не
лише у знищенні будівель і майна, але й у виділенні токсичних продуктів,
найчастіше димів. Особливо небезпечними є горіння полістеролу, поліетилену,
інших пластмас.
На підприємствах хімічної,
нафтопереробної, целюлозної, паперової, текстильної промисловості широко
використовуються сильнодіючі отруйні речовини. Їх викид під час аварій можуть
призвести до катастрофічних наслідків. Вони швидко поширюються в навколишньому
середовищі, вражають слизову оболонку і внутрішні органи людини, шкіру.
Радіаційна безпека
- Є виробництва, на яких вибухи й пожежі призводять до зараження
навколишнього середовища радіоактивними речовинами. Наприклад, Чорнобильська АС
та інші.
- Що потрібно негайно зробити, коли ви дізнались про аварію на АС чи
іншому підприємстві, звідки може поширюватись радіація або отруйні викиди?
- Звідки ми можемо почути про загрозу надзвичайної ситуації?
- А як діяти, коли почуєш сигнал «Увага всім»?
Головним
сигналом оповіщення населення про надзвичайну ситуацію в мирний час є сигнал
«Увага всім!». Почувши звуки електросирени, необхідно включити обласне
телебачення або радіо (дротове або ефірне на частоті 67,13 МГц),
прослухати інформацію, яку передають, і далі діяти відповідно до отриманих
розпоряджень. Інформація передається протягом п’яти хвилин після подачі
звукових сигналів. для кожного випадку надзвичайної ситуації вже є
заздалегідь підготовлені приблизні варіанти повідомлень. З урахуванням
деталей кожного конкретного випадку повідомлення коригуються на місці.
– У такому повідомленні має бути інформація про місце і час виникнення
надзвичайної ситуації, її розміри і масштаби, час початку і тривалість дії
факторів ураження, територію, яка потрапляє в зону ураження, а також порядок
дій населення, головне – діяти згідно зі вказівками без метушні й паніки.
У тому разі, коли сигнал тривоги застав вас удома, фахівці БЖД рекомендують
приготувати індивідуальні засоби захисту органів дихання і шкіри, а за їх
відсутності – повсякденний одяг, взуття, ватно-марлеві пов’язки тощо.
Дії населення при
проведенні евакуації.
Отримавши інформацію про надзвичайну ситуацію та рішення про проведення
евакуації, населення зобов’язано негайно залишити свої квартири та власні
будинки, при цьому відключити електричну мережу, газ, воду, закрити вікна і
квартирки, двері і вийти на збірні евакуаційні пункти та пункти посадки на
автотранспорт, або у безпечні зони, вказані в повідомленні.
Евакуація передбачається комбінованим
способом, при якому основна частина населення виходить пішки. Збір населення,
реєстрація та відправка колон буде проводитись на збірних евакуаційних пунктах.
Люди похилого віку (чоловіки старше 65 років, жінки
старші 60 років), вагітні жінки, жінки з дітьми до 10 років, хворі, інваліди
збираються на пунктах посадки на автотранспорт.
При виході з собою взяти документи, гроші, продукти
харчування та воду на три доби, постільну білизну, необхідний одяг та взуття
вагою не більше 50 кг. на кожного члена сім’ї, дітям дошкільного віку вкласти в
кишеню або пришити до одягу записку, де зазначається прізвище, ім’я та
по-батькові дитини та батьків і домашню адресу.
Обов’язково взяти з собою засоби індивідуального
захисту (протигази, респіратори, марлеві пов’язки).
На збірних евакуаційних пунктах, пунктах посадки на
автотранспорт уважно слухайте та чітко виконуйте всі розпорядження посадових
осіб евакуаційних органів та органів охорони громадського порядку.
Свій збірний евакуаційній пункт та пункт посадки на
автотранспорт Ви можете узнати у витягу з Плану евакуації населення. В безпечному місці Вас приймуть і
розмістять в громадських будівлях чи житлових будинках. Для евакуйованих буде
організоване комунально-побутове та медичне обслуговування.
Ви ж в свою чергу зобов’язані виконувати всі
розпорядження приймальних евакуаційних органів та місцевих органів влади.
Висока організованість та
дисципліна кожного громадянина – головне в період евакуації !
Поведінка людини у
натовпі під час масових заходів
1. Щоб не загинути у
натовпі, краще правило — не потрапляти в нього або обминути його. Якщо це не
можливо, в жодному випадку не рухатись проти натовпу.
2. Пам'ятайте, що
найнебезпечніше — бути затиснутим і затоптаним у тисняві.
3. Люди у паніці не
помічають тих, хто перебуває поруч. Кожен думає про особистий порятунок. Люди
пориваються вперед, до виходу. Найбільша тиснява буває в дверях, перед сценою,
біля арени тощо.
4. Тому, входячи в будь-яке приміщення, треба звертати
увагу на запасні та аварійні виходи, і знати, як до них добратися.
5. Не наближатися до вітрин, стін, скляних дверей, до
яких можуть притиснути і таким чином травмувати. Якщо натовп захопив — не
чинити йому опір. Потрібно глибоко вдихнути, зігнути руки у ліктях, підняти їх,
щоб захистити грудну клітку. Неможна тримати руки у кишенях, чіплятися за щось
руками — їх можуть зламати. Якщо є можливість, потрібно застебнути одяг. Високі
підбори можуть коштувати життя, так само, як і розв'язаний шнурок. Потрібно
викинути сумку, парасольку тощо. Якщо щось впало, ні в якому разі не можна
намагатися підняти — життя дорожче.
6. Головне завдання в натовпі — не впасти. Якщо вас
усе ж збили з ніг і ви впали на землю, необхідно спробувати звернутися клубком
і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. При будь-якій можливості треба
спробувати встати на ноги.
Екстрена
або тривожна валізка
– це
узагальнена назва базового набору речей, які можуть вам знадобитися в випадку
екстреної ситуації. Цивільна «тривожна валіза», як правило укомплектований
рюкзак об’ємом від 30 літрів, в якому знаходиться мінімальний набір одягу,
предмети гігієни, медикаменти, інструменти, предмети самооборони і продукти
харчування. Всі речі в тривожному рюкзаку повинні бути новими (і періодично
оновлюваними) і не повинні використовуватися в повсякденному побуті.
«Валізка»
У
першу чергу потрібно визначитися з самою «валізкою». Для цієї мети краще всього
використовувати рюкзак. Уявіть ситуацію, в якій вам доведеться йти пішки, а не
їхати на автомобілі. Наприклад, на дорогах може бути затор, і потрібно буде
продовжувати евакуацію пішки. Накинули рюкзак і пішли. Варто сказати і про
упаковку рюкзака. Невеликі і експедиційні рюкзаки потрібно укладати не за
принципом «важке внизу», а розподіляти вагу в ньому рівномірно. Добре, якщо у
вашому рюкзаку буде нижній відділ - «підвал» або клапан. Укладайте речі так,
щоб можна було легко знайти те, що вам потрібно. Добре, якщо рюкзак
поставляється з накидкою від дощу. Якщо її немає, то можна купити її окремо. І
звичайно, рюкзак повинен бути якісним, щоб не розвалився після 30 хвилин носки
у важких умовах.
Правила поведінки при артилерійському обстрілі і бомбардуванні житлових
масивів.
Почувши звук міни (або застережливий крик
досвідченого товариша), негайно падайте на землю і вжимайтесь в ній сильніше,
закриваючи голову руками.
Гірша ідея - це кудись бігти, стояти, взагалі
перебувати у вертикальному положенні - міни і осколки все одно швидше вас.
- Під час обстрілу навіть НЕ думайте ВСТАВАТИ!
Лежіть там, де впали.
Під час паузи можна оглянути місцевість, переміститися
в підвал, в щілину, в воронку.
Чим нижче ви будете лежати, тим більше шансів пережити
обстріл без наслідків.
- Навіть якщо комусь поруч потрібна допомога -
виявляйте її після обстрілу і в укритті, інакше допомога, швидше за все, скоро
знадобиться і вам.
- Постійно тримайте в полі зору будівлі які
знаходяться поблизу , споруди, місцеві предмети, які можна швидко
використовувати як укриття. З часом це увійде в звичку.
- НЕ ПІДХОДЯТЬ в
якості притулку підвали «хрущовок», або «панельних» багатоповерхівок, техніка,
автомобілі, пожежонебезпечні та вибухонебезпечні об'єкти, сучасні будівлі,
міцність їх невелика і наявність великої кількості вікон, вітрин і скляних
елементів, при вибуху утворюють цілу хмару осколків. Ховатися в торгових
центрах, і магазинах типу «Метро» - взагалі самогубство.
- ХОРОШИЙ варіант
притулку - метро поблизу, глибокий підвал («сталінки», «дореволюційної»
споруди), бомбосховища (вони як правило біля шкіл, або в підвалах старих шкіл),
дно великого рову. Ховатися під мостом - спірний варіант, краще не варто.
З одного боку біля мосту
міцні опори, з іншого - саме цей міст може бути метою удару.
- Якщо немає
можливості швидко, одним ривком переміститися до такого місця - сховатися можна
за бордюром, в канаві, траншеї, ямі або за високим парапетом тротуару.
- У будівлі краще
ховатися в підвалі або на першому поверсі - в кутку, недалеко від вікна чи
двері.
- Після закінчення залпу
не поспішайте виходити з укриття.
Зачекайте хоча б хвилин
десять - цілком імовірно, що обстріл продовжиться.
Вибухонебезпечні
предмети
Запам’ятайте!
Якщо ви випадково виявили вибухонебезпечний предмет,до нього не можна
навіть торкатися – це дуже небезпечно. Знешкоджувати вибухонебезпечні предмети
мають право тільки спеціально підготовлені фахівці піротехнічних груп.
При виявленні підозрілого предмета, що може виявитися вибухонебезпечним:
- не чіпайте, не
відкривайте, не рухайте знахідку;
- зафіксуйте точний
час, коли вона була виявлена;
- відгородіть місце,
де знаходиться підозрілий предмет;
- відведіть подалі людей
від підозрілої знахідки;
- припиніть
будь-які роботи в районі небезпечного місця;
Не брати у руки чужі
речі, вони можуть бути заміновані!
Навіть якщо ви
побачили на дорозі дорогий телефон чи ще щось. Крім того, якщо ви побачили десь
«нічійну» сумку чи дипломат, або невідомий автомобіль, який тривалий час
припаркований біля вашого будинку відразу телефонуйте до служби МНС. Адже так
ви врятуєте життя і собі і людям що знаходяться поруч з вами.
І головне - Зберігайте спокій !
Правила поведінки під час евакуації
- У випадках НЗ може здійснюватись евакуація?
- Як уникнути паніки?
- Розгляньте малюнок. Чи правильно чинять люди?
- Що зробили б ви?
- Хто надає допомогу потерпілим у надзвичайних ситуаціях?
(Демонстрування ілюстративного матеріалу)
-Куди можна звернутися за допомогою при НЗ?
Пригадайте всі рятувальні служби.
- Що потрібно взяти з собою у разі евакуації?
Перегляньте навчальний фільм
про правила евакуації під час виникнення надзвичайних ситуацій.
Гра
«Хрестики-нулики»
А зараз ми згадаємо як треба
поводитися з незнайомими людьми. Зображено ігрове
поле. Гравець дістає і читає питання. Якщо він правильно відповів на питання,
то ставить свій знак в клітинку, а якщо неправильно - знак противника.
Розігрується право першого ходу.
Питання для ігрового
поля. 1. На вулиці до тебе звернувся незнайомець і сказав, що твоя мама
прислала його за тобою. Як ти вчиниш? 2. Якщо до тебе звернувся незнайомий
чоловік, як ти будеш з ним розмовляти? 3. Якщо біля тебе загальмувала машина, і
тебе запрошують поїхати на зйомки будь-якого фільму. Твої дії. 4. Якщо
незнайома людина взяла тебе за руку і намагається відвести з собою, що ти будеш
робити? 5. Опиши як виглядають сучасні лиходії. 6. Назвіть найбільш небезпечні
місця у дворі. 7. Якщо до тебе підійшли незнайомці та запитують, як знайти
вулицю або будинок, що ти будеш робити? 8. Дзвонять у двері і кажуть
«Телеграма. Потрібно розписатися ». Що ти зробиш? 9. Вам здається, що хтось йде
за вами слідом. Як ви вчините?
Літературна вікторина
Вам треба
згадати твори, де порушення ОБЖ призвело
до сумних наслідків. Пояснити чому.
Підсумок
заняття
- Чи легше вам тепер буде
зорієнтуватись в надзвичайній ситуації?
- Чого ви навчились? Що
пригадали?
- Кожен з вас мріє. Мріє, загадуючи бажання на
День народження або в останню хвилину під Новий рік. Навіть коли це здається
нездійсненним ви сподіваєтесь і вірите. Хтось заплющує очі та бачить себе з
прекрасною освітою або професією про яку мріяв усе життя. Хтось, посміхаючись,
уявляє свою молоду родину, маленьких діточок.
Хтось, подумки прокладає свій шлях мандрівника. Ви мрієте
вдосконалюватися, бути заможними, успішними та щасливими. Усі мають право
мріяти та бажати, заради цього хочеться жити. Бажаю вам ніколи не бувати в небезпечних для вас ситуація, завжди вміти
попередити їх. Цінуйте та бережіть своє життя для здійснення своїх мрій!
Бесіда. Надання першої долікарської допомоги
Першої медичної (долікарської) допомоги потребують особи, з
якими стався нещасний випадок або в яких раптово виникли важкі, загрозливі для
життя захворювання.
Нещасним випадком називається ушкодження органів людини або
порушення їхньої функції при раптовому впливі навколишнього середовища. Нещасні
випадки часто відбуваються в умовах, коли немає можливості швидко повідомити
про них на станцію швидкої медичної допомоги. У подібній обстановці надзвичайно
важливого значення набуває перша долікарська допомога, що повинна бути
проведена на місці події до прибуття лікаря або транспортування постраждалого у
лікувальну установу.
При нещасних випадках постраждалі, їхні родичі, сусіди або
випадкові перехожі нерідко звертаються по допомогу в найближчі медичні установи
(аптека, зубопротезна майстерня, лабораторія й ін.) Медичні працівники цих
установ повинні негайно прийти на допомогу.
Щоб уміти кваліфіковано надати термінову першу медичну
(долікарську) допомогу при нещасних випадках і раптових захворюваннях, всі
медичні працівники повинні чітко знати основні ознаки різних ушкоджень,
раптових захворювань, ясно представляти, наскільки можуть бути небезпечні для
постраждалого або захворілого ці ушкодження або стани.
Перша медична (долікарська) допомога включає наступні три
групи заходів:
1. Негайне припинення впливу зовнішніх пошкоджуючих факторів
(електричний струм, висока або низька температура, стиснення та ін.) і
винесення потерпілих з несприятливих умов, у які він потрапив (з води, з
палаючого приміщення, із приміщення, де присутні отруйні гази та ін.).
2. Надання першої медичної допомоги потерпілому залежно від
характеру й виду травми, нещасного випадку або раптового захворювання (зупинка
кровотечі, накладення пов’язки на рану, штучне дихання, масаж серця, введення
протиотрут і ін.).
3. Організація якнайшвидшої доставки (транспортування) хворого або потерпілого в лікувальну
установу.
Заходи першої групи швидше є першою допомогою взагалі, а не
медичною допомогою. Її часто виконують у порядку взаємо- і самодопомоги, тому
що всі розуміють, що, якщо не витягти потопаючого з води, не винести
потерпілого з палаючого приміщення, не звільнити людину з-під завалів, що впали
на нього, він загине.
Другу групу заходів становить уже медична допомога. Надати
її можуть медичні працівники або особи, що вивчили основні ознаки ушкоджень і
спеціальні прийоми першої допомоги.
Велике значення в комплексі заходів першої медичної допомоги
має найшвидша доставка потерпілого в лікувальну установу. Транспортувати
захворілого або постраждалого треба не тільки швидко, але й правильно, тобто в
положенні, найбільш безпечному для хворого, відповідно до характеру
захворювання або виду травми, наприклад у положенні на боці – при несвідомому
стані або можливому блюванні, при переломах кісток після створення нерухомості
ушкодженому органу й т.д.
Найкраще для перевезення потерпілого користуватися
спеціалізованим транспортом (санітарна автомашина, санітарний літак). При
відсутності його транспортування повинно бути здійснено за допомогою будь-яких
доступних у конкретній обстановці засобів пересування. У найбільш несприятливих
умовах доставка проводиться шляхом переносу потерпілого на руках, спеціальних
або імпровізованих ношах, брезенті й т.д.
Транспортування може тривати від декількох хвилин до
декількох годин. Медичний працівник зобов’язаний забезпечити правильне
перенесення хворого, перекладання його з одного транспортного засобу на інший,
повинен надати медичну допомогу по дорозі й вжити заходів з попередження
ускладнень, які можуть бути викликані блюванням, порушенням транспортної
іммобілізації, переохолодженням, тряскою їздою й іншими причинами.
Значення першої медичної допомоги важко переоцінити. Вчасно
й правильно надана медична допомога у більшості випадків не тільки рятує життя
потерпілого, але й забезпечує подальше успішне лікування хвороби або
ушкодження, попереджає розвиток важких ускладнень (шок, нагноєння рани,
загальне зараження крові), зменшує втрату працездатності.
Сьогодні ми розглянемо таке поняття, як «охорона праці», дізнаємося, чому потрібно охороняти працю і як треба поводитися під час роботи, щоб зберегти здоров’я.
Є різні види праці. Певний вид праці називається професією. У кожній професії є свої різновиди праці, які називаються спеціальностями (фахами). Наприклад, «Я – учитель» – це загальне поняття. Конкретніше буде сказати: «Я – учитель початкових класів (учитель біології, математики тощо)».
Світ професій дуже великий, їх налічується близько шести тисяч. Професії умовно можна поділити на декілька груп:
- «Людина – людина». Це професії, основою яких є робота з людьми. Наприклад, педагог, лікар, продавець. Той, хто хоче обрати професію такого типу, повинен розвивати вміння спілкуватися, мати терпіння, врівноваженість.
- «Людина – техніка». Професії, пов’язані зі створенням, монтажем, збиранням та налагодженням технічних пристроїв, ремонтом техніки. Наприклад, електрик, слюсар, водій, швачка. Щоб оволодіти цими професіями, треба особливу увагу приділяти урокам трудового навчання, технічній праці.
- «Людина – природа». Професії ветеринара, агронома, геолога, зоотехніка, овочівника, квітникаря, садівника, мікробіолога. Для тих, хто любить живу природу.
- «Людина – знакова система». Це професії програміста, бухгалтера, коректора, музиканта, актора, письменника, художника, архітектора, дизайнера, модельєра та багато інших професій, пов’язаних переважно з обробкою різних знаків: усна й писемна мова, цифри, ноти, схеми, карти, графіки, малюнки, формули тощо.
У кожного виду праці та на кожному робочому місці є такі умови, які можуть погано впливати на здоров’я працівника – він може захворіти або отримати травму. Для того щоб цього не сталося, щоб працівник виконував корисну та важливу роботу і завжди повертався з роботи додому здоровим, потрібні зусилля багатьох людей, об’єднані поняттям «охорона праці».
Визначення поняття «охорона праці» дано у статті 1 Закону України «Про охорону праці»: це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності.
Тут учні наводять приклади професій (бажано назвати професії кожної з наведених груп) і для кожної професії:
- визначають її важливість та необхідність;
- виявляють шкідливі та небезпечні виробничі фактори;
- пропонують, що зробити, щоб ці фактори якнайменше впливали на працівника.
Життя і здоров’я працівників охороняються законом.
В Основному Законі ‒ Конституції України зазначено: «Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах забороняється» (ст. 43). «Кожен, хто працює, має право на відпочинок» (ст. 45). Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також щорічної оплачуваної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи в нічний час. Громадяни мають право на соціальний захист (ст. 46), що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Законодавство про охорону праці складається з:
- Закону України «Про охорону праці»;
- Кодексу законів про працю України;
- Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»
- прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до принципів державної політики в галузі охорони праці:
- життя і здоров’я працівників є важливішим за результати роботи;
- на кожному робочому місці повинні бути створені належні умови праці незалежно від виду діяльності підприємства;
- трудові процеси повинні бути пристосовані до можливостей здоров’я працівника;
- забезпечується соціальний захист працівників, повне відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
- проводиться навчання, професійна підготовка і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці;
- завдання охорони праці розв’язуються з використанням економічних методів, досягнень у галузі науки і техніки та охорони довкілля;
- робота з охорони праці проводиться на місцевому та державному рівнях, у цій сфері повинно бути співробітництво між державними органами, організаціями, об’єднаннями громадян, роботодавцями, працівниками;
- є обов’язковим міжнародне співробітництво у сфері охорони праці, використання світового досвіду поліпшення умов і підвищення безпеки праці.
Життя і здоров’я працівника залежить не лише від того, наскільки його трудові права захищені законом і забезпечуються на практиці державою та роботодавцем. Багато залежить і від поведінки самих працівників на роботі. Їх необачність може спричинити небезпеку не тільки для їхнього життя, але й для життя і здоров’я інших людей.
Законодавством встановлено такі обов’язки з охорони праці, які повинні виконувати працівники усіх професій на кожному робочому місці:
- дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства (або іншого місця роботи);
- знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
- проходити в установленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди;
- відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я, або людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля, і негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця;
- про кожний нещасний випадок негайно повідомити керівника робіт або роботодавця; зберегти робоче місце в такому стані, в якому стався нещасний випадок, якщо така ситуація не є небезпечною для людей, виробничого середовища або довкілля; вжити заходів щодо надання медичної допомоги потерпілим.
Кожен працівник перед початком роботи повинен бути навчений вимог охорони праці для своєї професії та виду роботи. Працівник зобов’язаний суворо дотримуватися цих вимог і в жодному разі не перевіряти на власному досвіді, що станеться у разі їх порушення, – такий негативний досвід, найімовірніше, уже був у чиємусь житті. Про це – прислів’я, поширене серед фахівців з охорони праці: «Кожен рядок інструкцій і порядків написаний чиєюсь кров’ю».
Найчастіше нещасні випадки стаються:
1) з працівниками, які тільки почали свою трудову діяльність (зі стажем роботи до 2 років), ‒ через те, що молодий працівник ще недостатньо вивчив усі вимоги охорони праці на своєму робочому місці;
2) з працівниками, які вже давно виконують цю роботу (зі стажем роботи понад 14 років), ‒ через те, що працівник занадто добре вивчив вимоги охорони праці на своєму робочому місці. Ба більше, тепер він, як йому здається, знає, які з цих вимог справді працюють, а які «можна» вважати формальністю. Того, що так не можна, такого працівника навчає сумна реальність.
Для закріплення вивченого матеріалу учням пропонується відповісти на запитання:
а) що таке «охорона праці»?
б) чому потрібно охороняти працю?
в) хто повинен виконувати роботу з охорони праці?
г) що може зробити учень, щоб зберегти своє здоров’я під час навчання?
3. Розповідь про День охорони праці.
Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Він уперше був організований американськими та канадськими робітниками в 1989 році.
Всесвітній день охорони праці відзначається щороку 28 квітня за ініціативою Міжнародної організації праці (МОП). Ця організація була заснована в 1919 році урядами різних країн для забезпечення миру в усьому світі на основі усунення соціальної несправедливості та поліпшення умов праці.
МОП розробляє міжнародні трудові норми у формі конвенцій і рекомендацій, що встановлюють мінімальні стандарти основних трудових прав: робочий час, час відпочинку, оплата праці, здорові та безпечні умови праці, рівні можливості чоловіків і жінок тощо. Своїми першочерговими завданнями МОП визначає: підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої та примусової праці.
Починаючи з 2003 року, понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. Це зробили для того, щоб привернути увагу всього суспільства до проблеми збереження здоров’я людини на робочому місці, досягти зниження рівня виробничого травматизму, смертності на робочих місцях. Наша держава підтримала ініціативу відзначення Всесвітнього дня охорони праці і, відповідно до Указу Президента України від 18.08.2006 № 685/2006, визначила 28 квітня як День охорони праці в Україні.
Для закріплення вивченого матеріалу учням пропонується відповісти на запитання:
а) коли відзначається Всесвітній день охорони праці? Для чого його встановили?
б) чи відзначається День охорони праці в Україні? Коли?
в) що таке Міжнародна організація праці? Які її основні завдання?
Тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці щороку визначає МОП.
Пандемія COVID-19 обумовила вибір теми Дня охорони праці як у 2020-му, так і у 2021 році. Девіз Дня охорони праці ‒ 2020 звучав так: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя». Минулого року вірус зупинив життя цілої планети і внаслідок цього, звичайно, постраждали як роботодавці, так і працівники. Разом з кризою прийшло усвідомлення важливості зміцнення систем безпеки та здоров’я на роботі. Девіз цьогорічного Дня охорони праці: «Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі ‒ 2021: передбачати, готуватися та реагувати на кризу ‒ Інвестиції у стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі». Це означає необхідність посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду у сфері праці.
Демонструються постери на тему профілактики поширення вірусу. Для закріплення вивченого матеріалу учням пропонується переказати те, що зображено на постерах.
Підсумки заняття
-Що таке «охорона праці»?
-Чому потрібно охороняти працю?
-Хто опікується охороною праці?
-Коли і з якою метою відзначають День охорони праці?
-Чому присвячений День охорони праці – 2021?
-Як ми можемо подбати про власну безпеку?
23 квітня 2021р.
Добрий день, діти. Щорічно 22 квітня відзначається Міжнародний День Землі - свято, що ознаменувало початок сучасного екологічного руху. Мета цього дня - звернути увагу на проблеми навколишнього середовища. 22 квітня проводиться безліч екологічних заходів. Слоган Дня Землі 2021 - "Відродити нашу Землю".
У цей день люди проголошують екологічні ініціативи і закликають до дбайливого ставлення до планети.
Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22 квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для розв’язання екологічних проблем.
Перегляньте відеосюжет.
23.04.2021р.
Бесіда. Що повинні знати школярі проВІЛ/СНІД
Коли може бути контакт з кров’ю іншої людини? Так, лікарня, перукарня, салон
краси . Тому ми всі повинні вимагати, щоб нам маніпуляції проводили або ж
одноразовими інструментами, або ж ви повинні точно знати, що їх дезінфікували.
Існують ТРИ основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої:
1.При статевому контакті з ВІЛ-інфікованою
людиною.
2.Коли цілісність шкірних покривів порушується
гострим предметом (голкою, бритвою або інструментом для нанесення татуювання),
яким перед цим користувалася інфікована людина і кров якої залишилась на цьому
предметі. Ризик інфікування ВІЛ найбільший при повторному використанні шприца
чи голки для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а також при
переливанні крові, що містить ВІЛ.
3.ВІЛ також може передаватися плоду від
інфікованої матері під час вагітності, пологів чи після народження дитини через
молоко матері.
ВІЛ/СНІД поширюється також з інфікованою кров'ю.
Це
підступна невиліковна хвороба, яка не має характерних симптомів, але все-таки
деякі з ознак даного захворювання можуть бути такими:
- Стійкий сухий
кашель.
- Тривала,
більше трьох місяців, лихоманка (підвищення температури) незрозумілої
причини.
- Збільшення
лімфовузлів (окрім пахових).
- Різке
зниження ваги.
- Тривала
діарея.
- Часті головні
болі, слабкість, зниження пам'яті і працездатності.
- Запалення
слизистої оболонки порожнини рота, білуватий наліт, виразки.
- Нез'ясовне
зниження зору і сліпота.
- Пітливість
вночі.
Багато симптомів схожі на ознаки грипу і навіть стресу. Червонуваті
висипи на шкірі – перші ознаки саркоми Капоші – специфічні. Одна з проблем,
пов’язаних зі СНІДом, полягає у тому, що між зараженням і проявами хвороби
можуть пройти роки. Саме цей факт заважає припинити розповсюдженню СНІДа.
Отже, хворі на СНІД – такі ж люди, як усі. І кожен може опинитися на їхньому
місці. Наше завдання – жити, щоб бути здоровими, кохати
і бути коханими та просто щасливо жити на цій прекрасній Землі!
Перегляньте навчальне відео.
Отже, найбільший скарб – це життя людини. Бережімо його!
16.04.2021р.
Бесіда. Пожежа в будинку та в інших
приміщеннях
Вогонь здавна став надійним
помічником у житті людей. Разом із тим необережне поводження з ним може
призвести до виникнення пожежі.
Пожежі часто
виникають через такі причини:
− несправність або
неправильна експлуатація електрообладнання, газових плит;
електричних побутових
приладів;
− увімкнення в одну
розетку декількох побутових приладів великої потужності;
− несправність
електропроводки;
− сушіння речей над
газовою плитою;
− користування
саморобними електричними гірляндами для ялинки, запалювання хлопавок;
і бенгальських вогнів
поблизу хвої;
− використання
легкозаймистих маскарадних костюмів із паперу та вати;
− несправна або
залишена без догляду побутова електротехніка;
− необережне
поводження з вогнем; ігри з вогнем;
− удари блискавки;
− збереження
легкозаймистих матеріалів та речовин на балконі та вдома;
− витік газу;
− використання
піротехніки.
Дії під час виникнення пожеж у
багатоповерховому, приватному будинку.
Правила поведінки при
пожежі:
− зателефонувати до служби 101 (якщо це можливо); повідомити що горить, повну домашню адресу, свій телефон, прізвище,
ім'я та по батькові, скільки поверхів у будинку, якщо ви знаєте як до нього
під'їхати;
− вікна відкривати не
можна, адже кисень посилить полум'я;
− негайно вийти з приміщення,
покликати дорослих;
− під час пожежі заборонено користуватися ліфтами; з висотного будинку не
біжіть сходами вниз, якщо зайнялося внизу, а рятуйтеся на даху, використовуйте
пожежну драбину.
Щоб уберегти органи
дихання від чадного газу, слід пробуватися до виходу поповзом, бо внизу менше
диму, накрити голову шматком мокрої тканини або пальтом.
Перегляньте навчальне відео.
12 КВІТНЯ 2021р.
ВИХОВНА ГОДИНА ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ АВІАЦІЇ ТА КОСМОНАВТИКИ
Тема. Неосяжний космос
Добрий день, діти! Сьогодні все людство відзначає Всесвітній день авіації
та космонавтики. Це свято з'явилось на честь першого польоту у космос людини і
тим самим воно підкреслює нестримну жагу людського роду до пізнання нових
знань. Бажаю і Вам у цей день замислитись над своїм існуванням і від душі
захотіти дізнатися про навколишній світ більше!
Космічне сьогодення
За роки незалежності Україна
впевнено посіла своє місце серед провідних космічних держав світу. Сьогодні ми
випускаємо найрізноманітніші ракетоносії. Від "космічної малолітражки” -
типу "Циклон-
Чудовим вираженням міжнародного співробітництва в освоєнні Всесвіту,
пізнанні його таємниць став політ українського космонавта Леоніда Каденюка на
борту американського корабля «Шаттл», який стартував 19 листопада 1997 року.
Цей політ тривав 16 діб.
Останнім часом з’явилася інформація про те, що НКАУ планує разом з НАСА
розпочати нову спільну Місячну програму... Адже сьогодні космічні дослідження -
це не лише престиж держави, але й надзвичайно прибутковий та перспективний
бізнес. Потенціал поки що є.
Цього дня у 1961 році Юрій Гагарін на космічному кораблі
"Восток" здійснив перший в історії людства політ навколо орбіти
Землі. Політ тривав 180 хвилин
І ці нещасні три години перевернули хід науки! Те, що раніше вважалося
неймовірним, стало дійсністю. Це все одно що ви, побачили б на власні очі
чаклунство Гаррі Поттера! Тепер ми знаємо як виглядає поверхня Місяця і навіть
Марса!!! Хтозна, можливо коли ви підростете, то зможете подорожувати космосом
так само вільно, як і Україною. І якщо це трапиться, то ви маєте знати, що таке
космос і що саме там можна відвідати. Саме тому я і пропоную вам пофантазувати
і здійснити уявний тур по сонячній галактиці!!!
Будь-який космонавт довго тренується перед тим, як відправитись у космос.
Тому і ми перед своїм польотом маємо перевірити наскільки ви готові до
невагомості. Хто з вас знає що це таке?
У невагомості люди літають як пір'я на вітру. Їх крутить у різні боки і
дуже важко владнати зі своїм тілом, адже в космосі ви стаєте буквально
невагомими, тобто нічого не важите!!!
В Україні народилися основоположники космонавтики
Чимало науковців, які
значною мірою вплинули на розвиток вивчення космосу, мають українське коріння.
Саме їхні ідеї і дослідження зіграли величезну роль у подальшому розвитку
космонавтики.
Костянтин Ціолковський –
радянський вчений-теоретик, є одним із засновників ракетобудування та сучасної
космонавтики. Він палкий пропагандист ідей освоєння космосу, а також автор
науково-фантастичних творів. Його наукові і художні твори надихнули багатьох провідних
ракетних інженерів. Хоча він народився і прожив все життя на території Росії,
його предки походять з Волині і були родичами гетьмана Северина Наливайка.
Науковець цим фактом завжди пишався.
Микола Кибальчич –
винахідник та автор схеми першого у світі реактивного літального апарата.
Народився на території Чернігівської області. Окрім дослідницької діяльності,
був революціонером-народником. Тож у віці всього 27 років був страчений за
замах на імператора Олександра ІІ.
Юрій Кондратюк –
український радянський вчений-винахідник. Він був одним із піонерів ракетної
техніки й теорії космічних польотів. Саме Кондратюк автор "траси
Кондратюка", якою подорожували на Місяць космічні кораблі
"Аполлон".
Сергій Корольов –
український радянський вчений у галузі ракетобудування та космонавтики,
конструктор. Саме Корольов вважається основоположником практичної космонавтики.
Володимир Челомей –
конструктор відомої ракети-носія "Протон". Він був генеральним конструктором
ракетно-космічної техніки, член Міжнародної академії астронавтики.
Олександр Засядько
створив перші у світі бойові ракети. Він був нащадком українських козаків,
генерал-лейтенантом та видатним інженером. Саме уродженець Полтавщини
організував у російській армії першу ракетну роту.
Першу ракетну атаку
Засядько продемонстрував під час російсько-турецької війни. Хоча він і
запропонував використовувати ракети у бойових цілях, його внесок був неймовірно
важливий для подальшого розвитку космонавтики.
Доказом цього є те, що
іменем українця названо один з кратерів Місяців.
Поки єдиний астронавт
України, який побував у космосі – це Леонід Каденюк. У космос він полетів 20
років тому у складі американської команди на шатлі Columbia.
Спочатку Каденюк був
пілотом. Він здійснив польоти на більш як 50 типах та моделях літаків різного
призначення! Згодом він потрапив до загону радянських космонавтів-випробувачів
у групу багаторазової космічної системи "Буран". У 1990–1992 роках
Каденюк пройшов підготовку як командир транспортного корабля
"Союз-ТМ". А у 1995 року він переміг у конкурсі на спільний
українсько-американський політ. Його політ на кораблі NASA став і досі є
справжнім проривом для космонавтики незалежної України.
Перегляньте відеофільм «Пишемо історію. Перший космонавт незалежної України».
Українки також плідно розвивають космонавтику
Видатна жінка з
українським корінням підкорила космос! Гайдемарі Стефанишин-Пайпер є однією з
найуспішніших астронавтів NASA. Інженер пройшла довгу і складну робочу кар'єру
від військово-морських сил до виходу у відкритий космос.
Успішна українка була у
космосі двічі, загалом 27 діб. І здійснила при цьому 5 виходів у відкритий
космос. Батько майбутнього космонавта зробив усе, щоб вберегти її українську
ідентичність. Вона ходила до української недільної школи, танцювала народні
танці й була пластункою. Виходячи заміж, залишила своє українське прізвище:
Стефанишин.
У 2007 вона вперше
побувала в Україні. Тут вона вразила знанням української мови.
Українці будують космічний транспорт
Хоча українці не мають
можливості самостійно відправляти космічні екіпажі, ми постійно беремо участь у
створенні космічного транспорту.
Так, нещодавно
європейська ракета-носій легкого класу Vega з українським двигуном успішно
стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані.
Також українське державне
підприємство КБ "Південне" займається розробкою ракетних комплексів
та ракетно-космічних систем. Зокрема, у світі добре відомі українські
ракети-носії "Зеніт" та "Циклон". Україна справді може
похвалитися своїми ракетами-носіями, які доставляють супутники на орбіту.
Українці побудують на Місяці власну базу
Українське підприємство
"Південне" працює над проєктом
постійної бази на поверхні Місяця! Звучить фантастично? Тим не менше наші
науковці вже приступили до роботи. Проект має п’ять етапів реалізації. Останній
з них передбачає запуск постійної бази, на якій перебуватиме людина.
Заплановано це на 2062 рік.
Українцям є, чим
пишатися. Україна – космічна держава, з багатим минулим та впевненим потенціалом
на майбутнє. Сподіваюсь, що і
нинішнє та майбутнє покоління також досягнуть великих успіхів в освоєні
космічного простору, адже космічні дослідження і освоєння космічного простору в
Україні – один із найважливіших проявів сучасної науково-технічної революції,
одне з найвагоміших досягнень людського генія.
І ми щиро віримо, що Україна займе вагоме місце, оскільки дослідження в галузі космонавтики продовжують розвивати в незалежній Україні.
09 квітня 2021р.
Бесіда. Радіація: що ми повинні знати про неї?
26 квітня 1986 року в житті всього українського народу
відбулася велика трагедія – вибух на Чорнобильській АЕС, який забрав сотні
життів рятувальників, які ціною свого життя рятували життя людей сьогодення.
Тисячі рятувальників отримали велику дозу радіоактивного випромінювання, яка і
призвела до променевої хвороби цих людей і це стало для них смертельним
вироком.
В наслідок загальної аварії на ЧАЕС відбувся викид
радіоактивної хмари насиченої ізотопами йоду, стронцію та цезію, яка облетіла
Землю декілька разів і опустилася на землю у вигляді радіаційних опадів на
частині території України, Білорусі та Росії, і наслідком чого було зафіксовано
підвищення загального радіаційного фону по всій планеті.
Так, що таке радіація і які наслідки вона несе?
Радіація існувала завжди, так як атоми мають свій період
розпаду, тобто час за який атом будь якого складного хімічного елемента
перетворюється на атом більш простого та стабільного хімічного елемента. Під
час розпаду атома виділяється енергія і вивільняються електрони та протони.
Так ось: якщо вивільняється просто чиста енергія, то це є
γ-випромінюванням; якщо вивільняються електрони – α-випромінювання; якщо
вивільняються протони – β-випромінювання. Ось ці три види випромінювання і є те
що ми називаємо радіацією, але слово радіація недоцільне для вжитку, більш
правильнішим буде це назвати радіоактивне або іонізуюче випромінювання.
Невеликі дози радіоактивного випромінювання, те що ми
називаємо природний радіаційний фон, є благосприятливими умовами для життя та
здоров’я людей, а ось підвищений радіаційний фон (в залежності від ступеня
поглинутого радіаційного випромінювання) по-перше: може послаблювати імунітет,
що призводить до загострення хронічних хвороб; по-друге: змінює структуру
тканин в живому організмі, що може призвести до різного виду онкологічних
хвороб; по-третє: призводить до загибелі клітин в організмі, що може призвести
до виведення з ладу різного виду органів та систем; по-четверте: призводить до
вибиття часток генів у спіралі ДНК живих організмів, що призводить до їх
подальших мутацій (спочатку на генному рівні, а вже потім на фізіологічному
рівні у майбутнього плоду в залежності від співпадання генів батьків при
заплідненні яйцеклітини). Що ми спостерігаємо вже 32 роки, з дня аварії на
ЧАЕС, з усіма представниками флори та фауни, які були свідками тих жахливих
подій.
Місто Вознесенськ знаходиться в зоні спостереження (30-ти
кілометрова зона) Южно-Української АЕС і на випадок загальної аварії на ВП
Южно-Українська АЕС для захисту від радіоактивного випромінювання необхідно
терміново евакуюватися самотужки (пішки, якщо Ви знаходитесь або живете
наприкінці зони спостереження, або власним транспортом – при цьому не забуваючи
про сусідів (інвалідів, дітей, людей похилого віку тощо) та людей, що йдуть в
супутньому напрямку) або загальним транспортом споживаючи йодований калій або
інші препарати стабільного йоду в достатній кількості до потрапляння
радіоактивного йоду-131 в організм людини, захищаючи органи дихання від
потрапляння до них радіоактивного пилу. Якщо не вдалося евакуюватися відразу,
необхідно перейти до одного з протирадіаційних укриттів в місті і чекати своєї
черги щодо евакуації, і найголовніше – не панікувати, а строго виконувати всі
вказівки, які будуть надані під час повідомлення про радіаційну небезпеку в
місті через систему оповіщення.
Слід пам’ятати, що під час радіоактивного опромінення
необхідно споживати продукти, які здатні до швидкого виведення радіоактивних
ізотопів з організму людини та блокування їх потрапляння до життєвоважливих
органів та клітин в цілому.
До продуктів що виводить з організму стронцій-90 належать:
молочні та кисломолочні продукти невисокої жирності, насіння сезаму, капуста,
зелені листові овочі, томати, болгарський перець, лимон.
До продуктів, що виводить цезій-137 належать: калій і
незамінні амінокислоти метіонін та цестин, які є в м’ясі, рибі, різного роду
бобових, яйцях, куразі, печеній картоплі, арахісі, динях, бананах, мигдалі.
До продуктів, що виводять йод-131 належать: свіжа та
морожена морська капуста, банани, хурма, фейхоа, лимони, лайми, яблука,
креветки, йодована сіль.
Антиоксиданти нейтралізують активність радіонуклідів, тобто
перешкоджають потрапляння їх до систем організму і захищають клітини організму
від внутрішніх мутацій. До таких антиоксидантів належить зелений чай, суниця,
полуниця, малина, ожина, чорниця.
Продукти, які містять велику кількість пектинів та
клітковини теж здатні виводити радіоактивні речовини з організму – смородина,
яблука, гарбуз, буряк, морква, абрикоси, білокачанна капуста, листкова зелень,
гриби, редис, томати, кабачки, цибуля-порей, персик, кавун, кокоси, гранат,
авокадо, ананас, ківі, малина, ожина.
Лікарські рослини також мають протирадіаційну, протипухлинну
та імунозміцнювальну дію – аїр тростинний, арніка, береза (бруньки, листя та
сік), оман, спориш, м’ята, липа, безсмертник, звіробій, цикорій,
золототисячник, крушина, календула, льон, горобина, полин, ромашка, підбіл,
радіола рожева.
Етиловий спирт та деякі антибіотики (стрептоцин, біомецин)
теж підвищують радіостійкість організмів, а також полісахариди (пектин та
декстрин), фенільні та фітінові з’єднання, галлат, серотанін, деякі жирні
амінокислоти, мікроелементи, вітаміни, ферменти та гормони.
Отже, пам’ятайте, що радіаційне випромінювання дуже
небезпечне для здоров’я та життя в цілому, але мінімізувати вплив радіаційного
опромінення на організм людини можна завдяки вчасному прийнятті стабільного
йоду в необхідній кількості, евакуації в небезпечні райони, медикаментозному
лікуванні (за необхідності) та збалансованому харчуванню, що стосується
найшвидшого виведення радіонуклідів з організму людини.
Позбутися від накопичених радіонуклідів повністю – завдання
практично нездійсненне, але наші поради допоможуть активізувати обмін речовин і
прискорити виведення всього поганого з організму.
Треба вживати більше антиоксидантів: вітамінів А, С, Е (виноград). Ще із корисного –
сметана, сир, молоко, зерновий хліб, висівки, вівсянка, необроблений рис,
чорнослив. Допомагає альгінова кислота, вона міститься в бурих морських
водоростях і штучній ікрі, але щоб відчути ефект їх треба кожного дня вживати
по 100 грамів.
Білки (м’ясні продукти) містять незамінні амінокислоти (в
організмі людини не утворюються і повинні обов’язково надходити з їжею), що
активізують роботу печінки, беруть участь в кровотворенні, підвищують імунітет,
сприяють повноцінному засвоєнню вітамінів. Білки містять сульфгідрильні групи,
які приймають «удар» випромінювань на себе.
Висновки: радіація усюди, ти кожного дня
отримуєш дозу випромінювання, але якщо слідкувати за раціоном харчування, дбати
про здоров’я і відпочивати, то все буде добре – у кожного з нас.
07 квітня 2021р.
Виховна година "Ми за здоровий спосіб життя!"
Сьогодні, діти, поговоримо про здоров’я, адже це великий дар, не тільки для людини,
а й для всього суспільства. 7
квітня, щорічно відзначають
Всесвітній день здоров'я, починаючи з 1950 року. Саме тоді було засновано
Всесвітню організацію охорони здоров'я в рамках ООН (ВООЗ). Мета святкування —
підкреслити важливість здоров'я кожної людини і людства в цілому. У наш час
здоров'я — це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна
гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до
навколишнього середовища. Згідно зданими вчених, здоров'я залежить від багатьох
чинників: більше ніж на 50% воно обумовлено способом життя людини, близько 40%
— соціальними й природними умовами життя, 10% становить спадковість. Геніальний
лікар і філософ Давнього світу Гіппократ стверджував, що яка діяльність людини,
такою вона і є. Отож необхідно вести здоровий спосіб життя!!!
Учні нашого
закладу
теж долучилися до проведення Всесвітнього дня здоров'я. Пропоную переглянути відео.
Здоров‘я – це одна з головних умов досягнення успіху в
житті. Бережіть його з молодих літ, зміцнюйте й примножуйте його. Не витрачайте
даремно цей безцінний скарб, дарований Природою.
Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціальних установах, приміщеннях, транспорті, учні повинні виконувати чіткі правила безпеки.
Правила для дітей щодо запобігання інфікування на COVID-19, ГРВІ та інші вірусні захворювання
Школярам рекомендується:
- уникати великого скупчення людей та близького контакту з тими, хто має кашель;
- часто мити руки з милом, дезінфікувати їх; не торкатись обличчя брудними руками та використовувати медичні маски;
- постійно провітрювати приміщення та дотримуватися постільного режиму;
- не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити;
- не вживати самостійно медичних медикаментів чи препаратів, які не рекомендовані лікарем.
- проводити достатню кількість часу на свіжому повітрі (молодшим школярам варто бути на повітрі не менше ніж 2-2,5 години, старшим – годину-півтори).
Щоб під час весняних канікул прогулянки на повітрі були безпечними, учням потрібно знати правила дорожнього руху та обов'язково їх дотримуватись:
- по тротуарах і пішохідних доріжках варто рухатись дотримуючись правого боку;
- переходити проїжджу частину варто тільки по пішохідних переходах, зокрема, підземних і наземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;
- у місцях з регульованими рухами, слід керуватися сигналами регулювальника чи світлофора;
- чекати на транспортний засіб тільки на зупинках, тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;
- категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, а також перебувати поблизу залізничних колій без супроводу дорослих;
- по проїзній частині дороги на велосипеді можна рухатись тільки дітям, які досягли 16-ти років; заборонено виїжджати на проїжджу частину на інших засобах для катання (скейтборд, самокат, ролики тощо), обирати місце для катання слід на дитячих майданчиках.
Правила щодо запобігання правопорушень та насильства над дітьми під час весняних канікул
Школярам заборонено:
- розмовляти чи вступати в контакт із незнайомцями, особливо – не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками поліції. Слід одразу кликати на допомогу дорослих й швидко йти до людей.
- підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу.
- перебувати без супроводу дорослих на вулиці. Дітям до 10-ти років – до 20:00, дітям до 14-ти років – до 21:00, до 18-ти років – до 22:00.
- відчиняти двері дому навіть представникам правоохоронних органів.
- перебувати з тими, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми.
- заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми;
- вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень.
Правила для дітей щодо запобігання нещасних випадків, травмування, отруєння під час весняних канікул
Категорично заборонено:
- перебувати біля водойм без супроводу дорослих;
- вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;
- брати в руки, нюхати, їсти незнайомі рослини чи паростки квітів, кущів, дерев, що може призвести до отруєння;
- підходити до обірваних, обвислих проводів або проводів, що стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – ці проводи можуть бути ще підживлені електрострумом;
- спускатися в підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища – там може бути отруйний газ;
- перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель;
- вступати у контакт з незнайомими тваринами для запобігання отримання укусів від хворих на сказ тварин.
Досить часто під час канікул через свою необачність та незнання правил пожежної безпеки, діти можуть наразити на небезпеку не тільки себе, а й інших.
Правила пожежної безпеки для школярів під час весняних канікул:
- заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу;
- користуватися газовою плитою вдома слід тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання і лише під наглядом дорослих;
- не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, що живляться струмом.
- під час участі в масових заходах не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, виконувати правила пожежної безпеки;
- у разі пожежної небезпеки: наявності вогню, іскріння, диму – потрібно негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу.
29.01.2021р.
Година спілкування з елементами тренінгу
«За здоровий спосіб життя!»
Мета : ознайомити учнів з основними поняттями здорового
способу життя; сприяти вихованню почуття відповідальності за власне
здоров’я та розуміння важливості здорового способу життя.
Лише у сильному, здоровому тілі дух
зберігає рівновагу, характер розвивається у всій своїй могутності.
ГербертСпенсер
Дорогі діти! Сьогодні ми поговоримо про одну з основних умов щастя людини - здоров'я.
Більшість людей мало знають про своє тіло, особливості
його будови і функції і про здоров'я як головну цінність. Через це людина
здійснює безліч помилок, деколи фатальних, яких легко можна уникнути, якщо
знати себе. Вона володіє величезними можливостями для адаптації до
зовнішнього середовища, в той же час є дуже вразливою, схильною до чисельних
небезпек і захворювань. Сучасна медицина нестримно розвивається, але її увага
направлена в основному на лікування вже хворої людини до її максимально
можливого одужання, а питання профілактики, тобто запобігання захворюванням –
це завдання кожного з нас .
Перегляньте відео:
Молодим людям вашого віку здається, що ресурс їх
здоров'я необмежений. На жаль, це помилка. Однозначно вірними напрямами на
шляху до збереження здоров'я кожного, є:
- додаток
зусиль до збереження здоров'я;
- здобуття
знань про основи здорового способу життя;
- бажання
бути здоровим;
- дбайливе
і шанобливе відношення до себе і людям.
Вправа „10 заповідей здоров’я”
Мета: звернути увагу учасників на власні звички та
необхідність здорового способу
життя.
Хід вправи: учням пропонується уявити себе мудрецями, які жили в давнину і дати 10 настанов – заповідей для зміцнення здоров’я. Після закінчення тренер пропонує одній групі учасників назвати свої заповіді і записати їх на дошці, інші учасники груп доповнюють цей перелік.
Потім учні роблять висновок, які заповіді найважливіші
(акцент робиться на ті,
що найбільше повторюються).
Віковий період
від 12 до 25 років характеризується інтенсивною роботою над формуванням своєї
особистості, виробленням стилю поведінки. Це час пошуку молодими людьми
відповідей на різні питання; творчій активності; початки трудової діяльності.І
я спробую розповісти про можливі небезпеки для вашого здоров'я на майбутній
життєвій дорозі, щоб ви знали, чого слід остерігатися.
Отже, першою причиною захворювань
називають неправильний спосіб життя.
Існує вираз, підтверджений життям: "Людина
вмирає не від певної хвороби, а від свого способу життя".
Спосіб життя – це спосіб переживання життєвих ситуацій.
- Яку поведінку ви
визначили б як таку, що відповідає здоровому способу життя? (Заняття
спортом, відсутність шкідливих звичок, не перемерзати, правильно
одягатися.)
Послухайте як наука характеризує здоровий спосіб
життя.
Здоровий спосіб життя - це все в людській діяльності, що стосується збереження і зміцнення здоров`я, все, що сприяє виконанню людиною своїх людських функцій через діяльність з оздоровлення умов життя - праці, відпочинку, побуту.При цьому необхідно врахувати, що спосіб життя людини і сім'ї не складається сам по собі, а формується протягом життя цілеспрямовано і постійно. Він взаємозв'язаний з устроєм сім'ї, якістю і стилем її життя. У свою чергу, спосіб життя формує здоров'я, і на його долю доводиться 50–55% від всіх чинників, що впливають на стан людини.
На тривалість життя роблять вплив також:
- екологія,
яка визначає стан здоров'я на 20–25%;
- спадковість
– на 20%;
- стан
охорони здоров'я – на 10%.
Здоров'я набагато більш залежить від наших
звичок і харчування, ніж від лікарського мистецтва. Джон Леббок
Щоб мати хороше здоров'я, необхідно задуматися про
свій спосіб життя.
Негативно впливають чинники, обумовлені
науково-технічним прогресом і міським способом життя, привели до стрімкого
зменшення фізичної активності, і це друга причина погіршення здоров'я
населення. Немає необхідності: підніматися по сходах – є ліфт; вставати з
крісла, щоб перемкнути канали телевізора або зробити звук магнітофона тихіше, –
є пульт;можна не працювати на городі для вирощування овочів – простіше сходити
за ними в магазин; йти на річку, щоб прополоскати випрані речі, – є вимагають
хоч якихось м'язових зусиль, адже підтримка організму і м'язів в тонусі вимагає
обов'язкової рухової активності.Інакше виникає ризик придбання різних захворювань
опорно-рухового апарату і серця, виразки шлунку, ожиріння, порушення обміну
речовин, а це вже передвісник цукрового діабету. Недолік руху приводить до
послаблення дихання. В області живота і ногах застоюється кров. У організмі
накопичуються продукти гниття, з'являються часті головні болі і в цілому
старіння організму настає швидше.
Другою причиною порушення здоров'я є
шкідливі звички. До них відносять: куріння, вживання
алкоголю і наркотиків.
Втрачаючи здоров'я, людина починає усвідомлювати і
найчастіше шукати порятунку в медикаментах, недооцінюючи силу дії на організм
таких чинників, як правильний відпочинок, рухова активність, уміння правильно
одягатися (по погоді), раціональне харчування, гартування, повноцінний сон,
адже саме вони є рецептом хорошого самопочуття.
Отже, першою необхідною умовою здорового
способу життя є правильний відпочинок. Деякі
під словом "відпочинок" розуміють нічогонероблення, але ж відпочинок
– це не безконечний перегляд телевізора, не сидіння за комп'ютером або на
лавці. Відпочинок – це
активний вид діяльності, зміна занять , це процес
накопичення і обдумування отриманих вражень.
- Як ви думаєте, які види
відпочинку можна вважати корисними для здоров'я або правильними?(Більше
знаходитися на природі, в лісі; займатися улюбленими справами: танцювати,
малювати, фотографувати, вишивати; займатися спортом)
Правильний відпочинок – це прогулянки, заняття
спортом, творча діяльність, відвідини культурно-масових заходів, походи,
подорожі і так далі
Другий рецепт здоров'я – рухова активність. Рухова активність благотворно впливає на становлення і розвиток всіх функцій центральної нервової системи: силу, рухливість і врівноваженість нервових процесів. Систематичні тренування роблять м'язи сильніше, а організм – більш пристосованим до умов зовнішнього середовища.Під впливом м'язових навантажень удосконалюється система кровообігу, збільшується частота дихання, заглиблюється вдих, посилюється видих, покращується вентиляційна здатність легенів. Люди, що регулярно займаються фізичною культурою і спортом, мають переваги перед малорухливими членами нашого суспільства: вони краще виглядають, здоровіше психічно, менш схильні до стресу і втоми, краще сплять, у них менше проблем із здоров'ям.
Третій рецепт здоров'я – уміння
правильно одягатися.
Що
означає правильно одягатися? (По погоді; у свій одяг, не мінятися
ним з іншими.)
Правильно одягатися, означає одягатися з врахуванням
температурного режиму, в якому ви знаходитиметеся. У теплому приміщенні
потрібно бути легко одягненим, інакше ви відчуватимете себе некомфортно.
Перегрів може привести до підвищення тиску і головних болів. Часті перегріви
стають причиною порушення терморегуляції організму. Взимку, навпаки, варто
утеплюватися. Пам'ятаєте, що якщо людина мерзне, то слабшає його імунітет, і це
приводить до простудних захворювань.
Четвертий рецепт здоров'я – раціональне
харчування.
Людина народжується здоровою,всі хвороби
приходять з їжею. Гіппократ.
Раціональне харчування слід розглядати як складову активного періоду життєдіяльності. Принципи раціонального харчування такі:
- енергетична цінність продуктів повинна відповідати енергетичним витратам організму;
- хімічний склад їжі повинен задовольняти фізіологічним потребам організму;
- їжа має бути максимально різноманітною;дехто вважає, що вітаміни містяться лише у фруктах, соках, овочах, але це помилка. Кожен продукт (м'ясо, риба, хліб, крупи, горіхи, молочні вироби і ін.) багаті вітамінами і мікроелементами, необхідними для нормального функціонування організму;
- потрібно дотримувати режим харчування. Режим – це регулярність чергування їди. Правильніше їсти помалу, але 5–6 раз на добу;
- необхідно повністю відмовитися від вживання спиртних напоїв.
Дотримання рекомендацій по раціональному харчуванню підвищить стійкість організму до різних шкідливих дій довкілля і понизить вірогідність неінфекційних хронічних захворювань. Використовуючи дані рекомендації, на 90% можна буде уникнути несприятливої дії їжі на здоров'ї і мати струнку фігуру. Здоров'я і краса. Ці два поняття нерозривно повв'язані один з одним. Не можна мріяти про красу, нехтуючи правилами здорового способу життя. Адже краса є результатом гарного здоров'я. Багато хто замислюється про свою фігуру, хоче схуднути, і це правильно.
Витонченість і краса не можуть бути
відокремлені від здоров'я. Марк Тулій Цицерон
П'ятий рецепт здоров'я – гартування.
Гартування – це система процедур, які підвищують
опірність організму несприятливим діям зовнішнього середовища, сприяють
виробленню умовно рефлекторних реакцій терморегуляції з метою її вдосконалення.
Гартування – це свого роду тренування захисних сил організму, їх підготовка до
своєчасної мобілізації. Деякі плутають поняття "гартування" і
"моржування". Але це – помилка.
- Як ви думаєте, що є
основним засобом гартування?
Звичайно, вода. З її допомогою можна здійснювати
обтирання, обливання, купання, приймати контрастний душ. Ходіння в теплий час
босоніж по траві – це теж вид гартування. У поєднанні з фізичними вправами
ефективність гартуючихпроцедур підвищується.
Шостий рецепт здоров'я – повноцінний сон.
Повноцінний сон – не лише необхідна умова здорового
існування, але і показник здоров'я. "Ідеальним" сном слід вважати такий,
при якому процес засипання протікає швидко, а йоготривалість і глибина достатні
для забезпечення хорошого самопочуття і бадьорості після пробудження.
Проте вчені б'ють тривогу – з кожним роком число
людей, які ночами не можуть заснути, зростає! Тому я хочу дати вам декілька
порад для того, щоб ви швидко засинали і добре відпочили за ніч.
- Прийшовши
додому після напруженого дня, з'їжте легку вечерю. Всім відомо, що ситна
вечеря перешкодить сну, і ви будете крутитись всю ніч.
- Після
вечері повинно пройти не менш 3-х годин, перш ніж ви ляжете спати.
- У
жодному випадку не пийте тонізуючі напої (чай, кава, апельсиновий сік),
оскільки вони діють збуджуюче на нервову систему, і сон як рукою зніме.
- Після
вечері займіться улюбленою справою, хоч би півгодини. Подивіться
телевізор, почитайте книгу, послухайте музику і просто розслабтеся.
- Лягати
бажано не пізніше 22 години.
- Чим
менше одягу – тим краще сон.
- У
спальні обов'язково має бути свіже повітря.
Після нашої розмови мені хотілося б, щоб кожен з вас
розумів, що здоров'я – це найбільше багатство, яким володіє людина, і пам'ятав,
що від
вашого способу життя залежить в тому числі
здоров'я і благополуччя ваших близьких і майбутнього покоління.
Якщо ви будете здорові, то:
- з
більшою вірогідністю підніметеся на вищий рівень суспільних сходів;
- зможете
безперешкодно подорожувати, вільно, не замислюючись, переміщатися з однієї
кліматичної зони в іншу;
- вас
не турбуватимуть фізичні і психологічні незручності;
- ваші
діти теж будуть здорові.
Підводячи підсумки нашої зустрічі, я ще раз хочу
звернути вашу увагу на правила збереження здоров'я.
Отже, щоб бути здоровим необхідно:
- Правильно,
різноманітно і збалансовано харчуватися.
- Бути
фізично і творчо активним.
- Відмовитися
від куріння і вживання алкоголю.
- Уміти
справлятися із стресами.
- Дотримуватися
правильного режиму дня.
Перегляньте відео:
Створіть власні малюнки-постери "Ми за здоровий спосіб життя!»
Пам’ятайте вислів видатного філософа Артура Шопенгауера: «Дев'ять десятих нашого щастя залежить від здоров'я».
Бережіть себе! Бажаю вам міцного здоров'я!
22.01.2021р.
Український народ 22 січня щорічно святкує День Соборності
України. Це свято нагадує нам, що Україна не розділена, що немає окремої
Східної і Західної України, а що у нас єдина держава і ми - єдиний народ! Тож
прийміть найкращі привітання з нагоди найвеличнішого свята українського народу
–Дня Соборності України!
Слово «соборність» включає в себе єдність і згуртованість.
Ми всі різні, розмовляємо різними мовами; спілкуємося, сперечаємося, з'ясовуємо відносини, але завжди упевнені в
одному - країна у нас одна - Україна єдина, і ми повинні бути єдиними !
Лунає пісня солов’їна
І вітер віє
степовий.
Моя соборна Україна
Знов зустрічає день
новий.
Послухай,
брате-українцю,
Хоч історично склалось
так,
Що територія різниться,
Та все ж
– це в нас одна
земля.
Ми з вами
– це одне єдине,
Ми – це
родина: ти і я.
Дві сторони у
України,
Та Україна в нас одна.
Яка ж вдалась
сьогодні днина!
Так й хочеться
співать пісень!
Моя соборна Україна
Знов зустрічає новий
день.
«Мапа України»
І щоб краще відчути велич, різнобарвність,
багатонаціональність, культуру та красу нашої Батьківщини запрошую вас по українських містах: зі
сходу на захід, з півдня на північ.
«Найкращі місця України!»
«Твій путівник.
Харків – чому це місто називають
рекордсменом»
https://www.youtube.com/watch?v=QVPO3eaMgmA
Коли ми дивимося на захід, то звичайно згадуємо велике місто Лева, але це тільки Прикарпаття, а далі на захід – Закарпаття. Центр Закарпаття – це саме європейське місто України, де сходяться п’ять кордонів: польський, словацький, угорський, румунський та український.
«Ужгород, частина
1. Міста і містечка»
https://www.youtube.com/watch?v=AbFV7YsXSIw
А тепер до південної Пальміри, української столиці гумору, «перлини
біля моря», про це місто складено більше 800 пісень, в його честь названо
астероїд.
«Невідома Одеса»
https://www.youtube.com/watch?v=06s7njSCefw
І столиця України, одне з найбільших і найстаріших міст
Європи. В місті три аеропорти, три футбольні клуби, три вулиці Шевченка, два
провулки, бульвар та площа, автор «Чорного квадрату» Казимир Малевич родом з
цього міста.
«Київ: найцікавіше»
https://www.youtube.com/watch?v=nZ9rZrepbTE
«Живий ланцюг - Львів
і Київ»
У кінці 2000-х років почала відроджуватися традиція створення «живих ланцюгів», які символізують єдність України. Перший «живий ланцюг» створили 22 січня 1990 року від Львова до Києва. Таким чином символічно об'єднали схід та захід України. 22 січня 2011 року «живий ланцюг» також був створений в більше 20 містах України.
З нагоди Дня Соборності в Україні, який відзначається 22
січня, українцям пропонують долучитися до віртуального
"ланцюга єдності", який об'єднає Київ із Сімферополем.
Приєднатися до "Ланцюга Соборності" можна за посиланням.
https://unite-ukraine.com.ua/?fbclid=IwAR2j-5lMCsNdsaUdvIAY1q3eQaPRc5iS3S_jl1DYMVfeDwiD5vZWUWeTuh8
Пропоную долучитися до віртуального "ланцюга єдності". Нехай тепло єдності зігріє всіх нас. Хай розум, воля і любов до рідного краю згуртовують нас для здійснення високої мети – процвітання соборної демократичної України, надійної запоруки добробуту й щасливого життя її народу.
22.01.2021р.
Бесіда "Здоровий
спосіб життя!"
Здоровий спосіб життя
- це концепція життєдіяльності людини, спрямована на поліпшення і збереження
здоров'я за допомогою відповідного харчування, фізичної підготовки, морального
настрою, і, безумовно, відмови від шкідливих звичок. В наш час здоровий спосіб життя
– це популярний тренд сучасного світу.
Найчастіше людина
починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров’я, коли з’являється
хвороба чи тимчасові нездужання. Тому турбота про своє здоров’я не має бути
проблемою, а повинна стати обов’язковою справою, образом життя. Іноді людині просто не вистачає імпульсу для
того, щоб поміняти свій стиль життя і звички: багато хто навіть не уявляє, в
який спосіб підійти до цього. Тому пропонуємо Вашій увазі 7 найважливіших
правил здорового способу життя.
Правило № 1
Найважливіше при здоровому способі життя - це харчування. Можна і потрібно вживати тільки натуральні продукти. До них в список варто віднести овочі, фрукти, горіхи, ягоди, рибу, м’ясо, молочні продукти і морепродукти, яйця. До мінімуму необхідно звести вживання штучних продуктів, напівфабрикатів, натуральних продуктів, що містять хімічні добавки. До таких продуктів-табу відносять: газовані напої, синтетичні соки, сирки і йогурти хімічного виробництва, деякі м’ясні вироби, приправи і майонез. Особливо шкідливою їжею вважаються бульйонні кубики, фастфуд, готові сніданки, солодке, борошняне і багато іншого.
Правило № 2
Будьте активними, життєрадісними і відкритими до світу. В умовах постійної зайнятості важко знайти час на походи в спортзал, заняття спортом ... А даремно! І все-таки, навіть якщо на спорт часу немає, то піші прогулянки на свіжому повітрі, ранкову пробіжку, зарядки вранці ніхто не відміняв. Ходіть більше пішки, гуляйте у парках та лісах, будьте рухливими. Від серцево-судинних та інших серйозних захворювань потрібно йти або навіть тікати. У прямому сенсі слова. Рухайтеся назустріч міцному здоров'ю і довголіттю!
Правило № 3
Здоровий спосіб життя жодним чином не сумісний з шкідливими звичками: куріння, вживання алкоголю і тим більше наркоманія. І якщо алкоголь по святах при здоровому способі життя ще можна зрозуміти, то куріння і наркоманія скасовуються повністю.
Правило № 4
Основа здорового способу життя - правильний розпорядок дня. Правильне харчування, фізична активність і відсутність шкідливих звичок при здоровому способі життя - це вже багато чого, але ще не все. При здоровому способі життя обов'язково повинен бути правильний розпорядок дня.
Що значить правильний
розпорядок дня? Це, перш за все, 8-ми годинний здоровий сон. Потрібно привчити
свій організм лягає і прокидатися в один і той же час, не залежно від того,
який день тижня: будній чи вихідний. В ідеалі, звичайно, прокидатися треба без
будильника - це означає, що виспалися.
Чому важливо висипатися? Хоча б, тому що існує прямий зв'язок між
недосипанням і появою надмірної ваги.
Правило № 5
Правило № 6
Здоровий спосіб життя - це так само дбайливе ставлення до себе! Себе треба любити, про себе потрібно піклуватися. Наприклад, під час занять у спортзалі, потрібно думати не про те, щоб швидше піти і рахувати хвилини, а займатися із задоволенням, з думками про те, що кожну вправу підтягує ваші м'язи .... Кожна вправа наближає Вас до ідеалу!
Навряд чи вийде
схуднути, якщо постійно лаяти себе: «Я товста!», «Я нічого не можу!». Треба
говорити собі: «Я сильна, я впораюся!», «У мене все вийде.».
Правило № 7
Працюючи за комп'ютером, сидите прямо, тримайте правильну поставу, робіть перерви і періодично вставайте, щоб розім'ятися.
Шлях до здорового способу життя лежить від самої людини, від її розуміння світу, тому вибір свого життя (здоровим воно буде чи ні), так само, як і відповідальність за свій вибір залежить лише від нас. Пам’ятайте: Краще вже бігати на свіжому повітрі, ніж по лікарях!
15.01.2021р.
Тема. Визволення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників
У далекому 1944 році, на
другий день після Різдва Христового, у Кіровограді немов народилося інше
життя... Після важких та кровопролитних боїв місто над Інгулом було звільнено
від гітлерівців.
Дорогою ціною дісталась
нашому народові перемога.
Згадаймо, як це було. Перегляньте відео за посиланням:
https://www.facebook.com/KR.PATRIOT/videos/161137805792345/?__so__=permalink&__rv__=related_videos
Кіровоградщина у Великій
Вітчизняній війні. Поступальний розвиток краю був перерваний – на українські землі прийшла війна. 5 серпня
1941року гітлерівці увірвались в обласний центр. Уже в перші дні окупації
фашисти розстріляли понад 10 тис. мирних мешканців м. Кіровограда. Гітлерівці
створили на території області низку військових й цивільних установ, що
забезпечували функціонування окупаційної влади – так звані гебітскомісаріати,
районні та сільські управи.
З перших днів війни на
території області створювались підпільні організації та партизанські загони. У
1943 р. на Кіровоградщині діяв 21 партизанський загін (7800 партизанів). У
диверсійних групах налічувалось 3600 чоловік. За період бойових дій партизанів
Кіровоградщини (серпень 1941 – березень 1944 рр.) було знищено біля 11 тис.
фашистських вояків, пущено під укіс 74 залізничних ешелони з живою силою і
технікою ворога, виведено з ладу 242 паровози, 1367 вагонів і 102 цистерни,
знищено 49 мостів на залізницях та шосейних дорогах, підірвано та знищено 3732
автомашини тощо. 8 січня 1944р. війська 2-го Українського фронту визволили
Кіровоград. Протягом січня – березня 1944 р. територія області була повністю
звільнена від окупантів.
Велика Вітчизняна війна
почалася для байрачан на початку серпня 1941 року, коли німецькі окупанти
увійшли в село. Насаджуваний ними «новий порядок» мало чим відрізнявся від режиму концентраційних таборів. Фашистами за
період з 1941 по 1943 роки було зруйновано господарські будівлі колгоспів,
пограбовано всі ферми, вивезено в Німеччину понад 40 тис. центнерів зерна,
фуражу. Зруйновано приміщення шкіл, будинок сільради, сільського клубу. Вигнано
на каторжні роботи в Німеччину 61 жителя села. Всі жахи цієї війни закінчилися вранці 7 січня
1944 року, коли частини 97 – ї гвардійської стрілецької дивізії у взаємодії з
частинами 13 – ї і 95 – ї гвардійських стрілецьких дивізій визволили Високі
Байраки. Після звільнення села, байрачани виступили ініціаторами збору коштів
на танкову колону «Кіровоградський комсомолець».
Понад 360 жителів
села із зброєю в руках захищали свободу
і незалежність Вітчизни на фронтах Великої Вітчизняної війни. Майже всі
вони нагороджені орденами і медалями.
Серед них – 32 офіцери. 147 воїнів не повернулися в рідне село – загинули в
боях з фашистськими загарбниками. Вдячні односельці вшанували пам’ять своїх
земляків, звівши у центрі села обеліск Слави
загиблим воїнам та пам’ятник Солдату – визволителю у сільському сквері.
На допомогу дорослим в
партизанські загони йшли і діти. Вражає історія маленького хлопчика ,Володі
Малахова, який в шестирічному віці став маленьким партизаном. Невміючи рахувати
, він вдало вів розвідку в окупованих фашистами селах. За допомогою камінчиків Володя збирав дані
про кількість ворожих солдат та техніки в селі. А партизани, перераховуючи
камінці, отримували точні дані про стан ворога на окупованій території.
Не можна не згадати про
завжди усміхненого хлопчину – Мішу Давідовича, який виконуючи завдання
партизан,потрапив в оточення карателів. Бігти до лісу – означало привести загін
карателів до місця знаходження партизанського загону. Залишитися в лісі –
означало потрапити в «лапи»ворога. І Міша приймає тяжке рішення. Коли його
оточили фашисти, не боячись маленького пораненого хлопчину, пролунав вибух.
Міша підірвався сам на гранаті і підірвав фашистів, які так близько підійшли до
нього.
Не кожному судилося вижити.
Мільйони людей загинули в
боях, в таборах смерті, під час варварських обстрілів і бомбардувань міст і
сіл. Мільйони сплять вічним сном у степах України, на берегах Дніпра, Інгулу,
Синюхи, Ятрані, у незлічених братських могилах одинадцяти країн Європи.
Увесь світ захоплювався
мужністю солдата. І це назавжди
залишиться в історії людства, це навічно залишиться в пам’яті нашого народу.
Знову і знову подумки
повертаємося до минулого. Без минулого немає майбутнього. Повертаємося не
тільки тому, що пережите залишає невиправний слід у пам’яті, але і для того,
щоб мати уроки на майбутнє. Щоб
увиразнити нашу пам’ять про Велику Вітчизняну, щоб не розгубити її в
скороминучих і розтривожених буднях сьогодення.
Величний подвиг в ім’я
людства – поза часом. Пам’ять – незгасна.
Всім, хто поліг у боях,
вічна пам’ять! Низький уклін визволителям, які принесли нам таку довгоочікувану
весну 45-го, весну Свободи, Життя і Щастя!
Є в нашому парку алея сумна.
В кінці її – братська могила.
Вкарбовані в вічність бійців імена,
І бронзовий воїн над ними.
Вшанування пам'яті загиблих хвилиною мовчання.
У час важкий, у час негоди
Життя ви врятували нам.
Можливо, ми не
розумієм,
Крізь що пройти дісталось вам,
Але ми зберегти зумієм
Той мир, що нам ви принесли.
Бесіда «Безпека на льоду»
От і морози. Стовпчик
термометра впевнено тримається на мінусових позначках. Наші водойми поступово
вкриваються першою ще тонкою та ненадійною кригою. Вона завжди небезпечна, а до
того ж ще й зрадлива: без шуму та тріску крига раптово провалюється під ногами.
Особливо слабкою вона буває в заростях прибережного очерету, адже тут вона вся
пронизана стеблами рослин. Небезпечний для пересування матовий білий лід з
жовтуватим відтінком.
Тож, нагадуємо основні правила безпечної поведінки на льоду.
У жодному разі не можна виходити на тонкий лід
та перевіряти його міцність ударом ноги, а обов’язково використовувати для
цього палицю. Не можна також стрибати та бігати по льоду, збиратися великими
групами на одному місці. Знайте, що зараз, на початку зими, небезпечною є
середина водоймища, а в кінці зими - прибережні ділянки.
Якщо ж ви все-таки опинилися у крижаній воді, а поряд
нікого немає, розставте широко руки та намагайтеся утримуватися на поверхні.
Пам’ятайте, що енергійні
рухи під час перебування у воді сприяють швидкому охолодженню. Тому старайтеся
без різких рухів виповзти на міцний лід у бік, звідкіля прийшли та повзти до
берега, відштовхуючись ногами від краю льоду.
Надаючи ж допомогу
людині, що провалилася під лід, ні в якому разі не можна підходити до неї
стоячи, потрібно наближатися лежачи, розкинувши в сторони руки та ноги, використовуючи
дошки або інші предмети, які є під руками. Лежачи на одному з таких предметів,
закріплених мотузкою на березі або на твердому льоду, особа, яка надає
допомогу, повинна наблизитися до потерпілого на відстань, яка дозволить подати
мотузку, пояс або багор. Коли поруч нічого немає, то 2-3 чоловіка лягають на
лід і ланцюжком просуваються до постраждалого, утримуючи один одного за ноги, а
перший подає ремінь або шарф.
Будьте обережні! Бережіть своє життя! А
якщо вам раптом доведеться стати свідком нещасного випадку, телефонуйте до
служби порятунку «101».
Перегляньте відео та ознайомтеся з правилами безпечної поведінки в зимовий період, зокрема на льоду.
Виховна година «Захистити Україну – зберегти свій народ»
Кожна людина в
житті запитує себе: «Що таке Батьківщина?» І
кожен знаходить для себе свою відповідь. Батьківщина – це та земля, яка
надала життя твоїм прадідам, вона виростила і тебе. Батьківщину не обирають. У кожного вона
одна і кожен захищає і славить свою країну.
День українського
козацтва — свято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови
Пресвятої Богородиці водночас з Днем захисника України. Особливою повагою у
козаків користувалось це свято. Під покровом Богоматері вони перемагали
ворогів, боролися з природньою стихією, при влаштуванні Нової Січі у 1734 році
першою вони заклали церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Нічого
безслідно не минає. Всі ми знаємо, який славний шлях пройшли наші
предки-козаки. Богородиця
вважалася покровителькою як усієї України, так і козацтва зокрема. За
свідченням історика Дмитра Яворницького, за час існування Січі на Запоріжжі
було зведено 13 церков Покрови Пресвятої Богородиці. Таке покровительство
цілком узгоджувалось з визвольним рухом українського народу за свою
незалежність.
Цього дня українці відзначають День Покрови Пресвятої Богородиці -
старовинне християнське свято, встановлене на честь явлення Пресвятої
Богородиці в 910 році в Константинопольському Влахернському храмі. Під час
облоги Константинополя ворогами 910 року святий подвижник Андрій Юродивий
побачив у небі над містом Матір Божу із сонмом святих. Пресвята Богородиця
з'явилася мешканцям міста та опустила додолу омофор (покривало у вигляді
широкого шарфа, котре звичайно жінки носили навколо шиї), прийнявши їх під свій
захист. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.
З давніх-давен Богородиця є покровителькою українського козацтва й усіх українських
збройних формувань. Богородиця була заступницею козаків у походах, її
зображення було вибите на хрестах, які вони носили. На Покрову козаки проводили
загальновійськову Раду, де переобирали кошового отамана і старшину.
Ні для кого не є секретом, що потрібно знати свою рідну мову, історію, пам’ятати своїх предків. Бо той, хто не пам’ятає свого минулого - той не має майбутнього.
Вікторина «З історії козацтва»
Код
доступу 9286407
Пресвята Богородиця й нині залишається заступницею усіх українських військових.
Сучасна Українська армія від часу її створення в 1991 році почала активно
запроваджувати козацькі символи. На прапорах українських частин з'явилися
козацькі хрести і національний герб - тризуб, а іменами козацьких полководців
стали називати військові навчальні заклади і частини.
Починаючи з 2015 року 14 жовтня - це День захисника України. З метою
вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної
цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння
подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві Президент України
підписав Указ «Про День захисника України» від 14.10.2014 року № 806, встановивши
День захисника України – свято, яке щорічно відзначається 14 жовтня.
З 2015 року День захисника України відзначають під гаслом — "Сила
нескорених". Це свято започатковане в нелегкі часи для вшанування мужності
та героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності
України.
У Конституції України вказано, що українська держава спирається «на багатовікову
історію українського державотворення», а у Державному Гімні України є слова «І
покажем, що ми браття козацького роду».
Наш спокій захищають збройні сили України, добровільні батальйони, полки, волонтери. Українці у всі часи та понад усе цінували свою свободу. І значною мірою через це воювати нам доводилося багато і часто. Доводиться й нині. Захищати собі від нападників та не допустити завоювання території. Хто б міг подумати, що брати до рук зброю українцям доведеться й у третьому тисячолітті. Які вони – українські воїни? Змінювалися обладунки, зброя, воєнні тактики та способи формування військ. Та незмінним залишився свободолюбний дух, незламність та здатність до саможертовності, яка дивує весь світ. Не раз ми воювали та боролися. Переможемо і цього разу. Бо славні справжні герої були завжди і не переклалися досі в Україні
Боротьба за незалежність України продовжується і зараз. На Донеччині та Луганщині на превеликий жаль гинуть наші патріоти-добровольці та воїни української армії. У цій страшній борні наш народ і наша армія мужніші, вдосконалюється і перемагає. Схилимо голови низько перед пам'яттю та подвигом славних синів України – героїв УПА, героїв небесної сотні та героїв АТО і промовимо молитву за душі загиблих.
Пам'ятайте про тих, що безвісті пропали,
Пам'ятайте про тих, що не встали, як упали.
Пам'ятайте про тих, що згоріли, як зорі,
чисті та чесні, як повітря прозорі.
Пам'ятайте про тих, що повстали за правду,
Пам'ятайте про тих, що лягли на заставах.
Пам'ятайте про тих, що стрибали під танки…
Є в місцях невідомих невідомі останки.
Є в лісах, є в горах, і є під горою –
Менше у світі могил, ніж безсмертних героїв.
Пам'ятайте про них і у праці, і в пісні –
Хай відомими стануть усі герої безвісні.
Доброго та мирного неба над головою ! День Захисника України – це мужність геройства святе. І ми поклоняємося тим, хто років тому багато і тим, хто нині з автоматом нам спокій береже та захищає нашу всю батьківщину – рідну, вільну Україну.
Закохана Богом перлина
Для всіх українців одна
Козацька моя Україна
Хлібів золотих сторона
Негодами лютими бита
Віками ти йшла до меті
Тобі в небі зорею світити
І волю, і долю знайти!
Немає коментарів:
Дописати коментар