Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

5-Б клас Виховна година

2023-2024 н.р.

ЩОРАНКУ о 09.00
Загальнонаціональна хвилина мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії рф проти України

1 березня
Бесіда. Пожежна безпека в поводженні з легкозаймистими речовинами і матеріалами.

Тверді легкозаймисті матеріали: білий фосфор, вата, папір, торф, солом’яна покрівля тощо. Так, багато паперу і вати використовується під час проведення свята Нового року.
Повторення правил проведення новорічних ялинок.
Особливу небезпеку становить карбід. Непоодинокі випадки, коли діти кидали його у воду, що призводило до вибуху з виникненням пожежі.
Рідкі легкозаймисті речовини спалахують під час спеціальних випробовувань при температурі не вище 61 градус. До них можна віднести ацетон, бензин, гас, солярка, тощо. Школярам забороняється розливати, переливати, взагалі використовувати ці рідини. Вони повинні зберігатися у металевій тарі у місцях недоступних для дітей. Не можна дітям користуватися приладами, де як паливо використовуються названі рідини.
До газоподібних вибуховонебезпечних відносяться суміші з повітрям горючих газів і парів легкозаймистих рідин з температурою спалаху 45 градусів і нижче. Суміші парів горючих рідин з температурою спалаху вище 45 градусів відносяться до пожежонебезпечних. Представниками газоподібних легкозаймистих речовин є метан, пропан, ефір, природний газ.

Треба пам’ятати про наслідки зберігання цих хімічних речовин і матеріалів. Сусідство деяких з них може призвести до вибуху чи займання від поштовху або удару. Тому не можна не можна складати такі предмети і матеріали в підвалі, на горищі, на балконі.
Якщо відбулося загорання , то не слід гасити водою, необхідно припинити доступ повітря :накинути на вогонь щільну тканину, ковдру, старе пальто, або засипати піском чи землею, затоптати ногами. Це пов’язано з тим, що ці матеріали і речовини легші за воду. Тому, попадаючи на поверхню цих рідин, вода опускається вниз і не гасить полум’я, що горить зверху.

Якщо на тобі горить одяг і неможливо погасити вогонь переліченими засобами, ні в якому разі не можна бігти. Потрібно лягти на землю і перекочуватися, намагаючись притиснути до землі палаючі місця. Обгорілий одяг треба спробувати негайно зняти, обережно, не відриваючи від шкіри.

Перша допомога та самодопомога. Опечене місце перев’язують бинтом, чистою тканиною. Пов’язка повинна бути вільною, не стягувати шкіру. Тяжкі опіки окремих частин тіла не можна змащувати розчинами і мазями. Негайно звернутися до лікаря. При легких опіках (почервоніння шкіри) уражені місця слід присипати тальком. Добре допомагають примочки зі свіжого розчину питної соди або марганцівки.

Народні засоби допомоги при опіках. Місце опіку намащується рідкою глиною. Коли висохне, намащується новий шар. Глина знімає жар. На спечене місце накладають білок свіжого курячого яйця. На обпечене місце накладається мазь із жовтків курячих яєць, зварених і розім’ятих.

Пожежна безпека при поводженні з синтетичними, горючими, легкозаймистими , вибуховонебезпечними речовинами .

Ні в якому разі не розпалюйте піч бензином або іншими легкозаймистими рідинами.

Більшість пожеж виникають в місцях приготування їжі, на горищах або в сараях. Пожежа легко поширюється внутрішніми легкозаймистими конструкціями та майном. Щільність забудови у житлових зонах приватного сектора та легкозаймистих покрівель сприяють швидкому поширенню вогню, який може перекинутися на сусіднє подвір’я. Пожежі можуть супроводжуватися вибухами газових балонів, гасових приладів, а за наявністю транспорту в гаражах та на подвір’ї – вибухом бензобаків і розливом горючих рідин.

Під час роботи газової плити не можна допускати ,щоб згас вогонь від кипіння рідини, або від протягу, тому, що газ змішується з повітрям і утворює вибуховонебезпечну суміш. У цьому випадку вибух може статися від вогню іншої конфорки або від іскри вимикача під час вмикання або вимикання електричного світла.

Вибухи можуть виникнути у підвалах, на прилеглих до житлової території підприємствах, де як паливо або складова виробництва використовуються горючі гази, торф. Вибухи і пожежі можуть мати місце на бензосховищах, військових складах, хімічних і нафтопереробних заводах, на газопроводах. Крім того, можуть вибухати залізничні і автомобільні цистерни з бензином.

Дії учнів під час виникнення пожежі або вибуху.

Якщо трапилось нещастя і ви не змогли з ним справитись власними силами, то треба зателефонувати за телефонами допомоги: «01», «02», «03», «04». Мінімум слів – максимум інформації – таким повинно бути повідомлення. Наприклад, при пожежі: що, де горить і хто знаходиться в зоні пожежі, найбільш зручний під’їзд, прізвище того, хто дзвонив. Закликаючи на допомогу, ви можете значно спростити задачу рятівникам і покращити своє становище, якщо повідомите деталі. Найголовніша допомога, яку ви можете надати рятівникам, полягає у запобіганні будь-яких проявів паніки. Від неї часто гине більше людей . ніж від наслідків самої аварії. Неприпустимість телефонних жартів.

У випадку пожежі в школі , учні зобов’язані уважно слухати дорослих і виконувати всі їх вимоги.. Після виходу на вулицю не розбігатися.

Якщо пожежа сталася в квартирі, не можна ховатися під столом, ліжком. бо на розшуки дітей , що сховалися, витрачається багато зайвого часу. Це може призвести до загибелі і рятівника , і потерпілого.

Багато дітей гине від отруйного газу, що утворюється внаслідок згорання синтетичних, пластмасових речей, побутової хімії та від гарячого повітря. Тому в задимленому приміщенні голову слід тримати поближче до підлоги ( дим легший за повітря, тому він піднімається вгору) , рот і ніс бажано затулити мокрою тканиною. Пам’ятайте! Варто вам вдихнути 2-3 рази дим – і ви можете знепритомніти, що може призвести до вашої загибелі. Щоб не втратити в задимленому приміщенні орієнтир, пересуватися треба вздовж стін повзком, до виходу.


Тема. Сім чудес української природи

Україна – надзвичайно розкішна і багата карїна. Сьогодні ми будемо споглядати її природні дива і тут точно буде на що замилуватися, адже на нашій території чимало природних об’єктів. Це й не дивно, Україна – одна з найбільших країн Європи. Погляньте на карту України. На нiй позначено кордони української землi. На півдні нашу державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас гори – Карпатські й Кримські.
Простір землі, заселений українським народом великий. Щоб його перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 км. В нашому турі ми осягнемо 7 дивовижних місць України і почнемо з відомого заповідника Асканія-Нова. (Вчитель ставить позначки на карті для усіх наступних об’єктів).

І зупинка. Асканія-Нова

Наш перший пункт призначення знаходиться у селищі Асканія-Нова Чаплинского району в Херсонській області, на відстані 140 км від обласного центру (м. Херсон) та 75 км автодорогою від Нової Каховки.

Серед заповідних об’єктів України біосферний заповідник «Асканія-Нова» посідає особливе місце, адже історія заповідання його території нараховує близько 110 років. Так, багатий землевласник Фрідріх Фальц-Фейн у 1898 році у своєму родовому маєтку за власною ініціативою першим у світі вилучив з господарського використання ділянку своїх угідь, яка стала праядром теперішнього найбільшого в Європі (11054 га) заповідного типчаково-ковилового степу. Це прекрасне місце, де людина зробила все для того, щоб підтримати дику природу і зберегти види, що зникають.

Але знати ці види та дбати про них – справа спільна, тому ту на нас чекає екологічне випробування. А щоб було цікавіше – проведемо змагання, переможці якого отримують медалі за заслуги перед природою. Обєднайтеся в дві команди по троє учнів. (Учні об’єднуються за власним бажанням).

II зупинка. Дністровський каньон.

Зараз ми дісталися другого нашого об’єкта – Дністровського каньона. Дністер тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних звивів – меандрів. Природа Дністровського каньйону своєрідна та неповторна. На його території близько 100 пам’яток живої і неживої природи світового значення, тут збереглися унікальні еталони відслонень гірських порід.

На Тернопіллі стверджують, що на їхній території – найцікавіші та найкрасивіші краєвиди берегів цієї ріки. Саме це і спонукало область подати Дністровський каньйон одним із номінантів на участь в акції «7 природних чудес України».

На Дністрі гори підходять так близько до ріки, що утворюють каньйон, руслом якого тече ріка. Типовий вигляд Дністровського каньйону – круті скелясті або заліснені береги, дика і неторкана природа, мальовничі острови. Потоки джерел в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись у живописні водоспади. Окремі частини скал нагадують швейцарський сир, весь у «дірках» від виходів печер і гротів..

Скельні відслонення на Дністрі , так звані «стінки» – пам’ятки природи, подібних до яких у світі практично немає. Тут знаходяться відомі у всьому світі відслонення (с. Стінка Бучацького і с. Трубчин Борщівського районів), які містять у собі давні скам’янілі рештки флори і фауни, яким близько 500 мільйонів років.

Звісно, як ми бачимо, ця місцина відрізняєтьсяя від каньонів, що ця місцина відрізнається від американських фільмів. Але тут теж є де розім’ятися. Зараз влаштуємо козацьку руханку зі стрибками через каньон та . Грають усі. Обєднуємося в команди по 5-8 осіб (залежно від кількості учнів, команди мають бути однаковими).


ІІІ зупинка. Гранітно-степове Побужжя

А зараз ми дісталися іншої великої річки України. Південний Буг у крутих кам’янистих берегах утворює вузьку каньйоноподібну долину. Величні гранітні скелі місцями сягають 40-50 м заввишки. Русло річки порожисте з водограями та островами. Це справжній гірський ландшафт серед Українського степу…

Гранітно-степове Побужжя – одна з найдавніших ділянок суші Євразії, яка не поринала у морські глибини вже протягом 60 мільйонів років. Звідси значна кількість унікальних об’єктів живої природи Тут виявлено 86 представників флори і фауни, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного списку. Але не тільки природне значення має цей об’єкт.

Південний Буг славився серед запорожців як друга за значенням річка після Дніпра-Славутича. На території Гранітно-степового Побужжя знаходився острів Гард (в околицях сучасного м. Южноукраїнська) – адміністративний центр Буго-Гардової паланки, найбільшої за розмірами серед восьми територіальних одиниць Запорозької республіки. Першим паланковим отаманом тут був князь Дмитро Вишневецький – легендарний Байда. Місцями на річці ще і сьогодні збереглись залишки гардів (греблі для вилову риби, які складалися з великого каміння, уламків скель тощо).

Пороги Південного Бугу мають місцеву назву – брояки. З ними, як і з багатьма островами та скелями, пов’язана значна кількість запорозько-гайдамацьких легенд, переказів, вони були свідками козацьких старожитностей та бувальщин. Про минуле нам говорять їх назви: острів козака Мамая, Запорозька брояка, скелі Турецький стіл і Пугач, Козацькі ворота та інші. Урочище Протич з козацькою святинею – Протичанською скелею було відоме у всьому запорозькому краї.

IV зупинка. Мармурова печера

А зараз ми вже набралися достатньо сміливості, тому спускаємося під землю, де на нас чекають дива Мармурової печери. В таких місцях можна відчути себе шукачами пригод з фентезійного світу «Гобіта» Толкіна. Хто знає, може десь там в глибинах причаїлися дракони.

Мармурова печера знаходиться на плато гірського масиву Чатир-Даг (тюрк. – «Шатер-гора»). Видимий із різних відстаней, мальовничий силует Чатир-Дагу є символом Криму. Плато Чатир-Дагу поцятковане численними карстовими порожнинами, що надає його рельєфу вигляд «місячного». Тут заповідано більш ніж 160 карстових печер, шахт, колодязів. Серед них дуже цікавою є відкрита сімферопольськими спелеологами в 1987 році Мармурова печера. Це унікальна за красою печера зі складною системою залів і галерей, яка входить до п’ятірки найкрасивіших обладнаних печер планети…

Температура повітря у печері постійна (+9° С). У п’яти залах можна насолодитися прослуховуванням класичної музики, яка в унікальній акустиці печери має особливе звучання.

Відвідувачів печери зустрічають величезні зали з чудернацькими формами натічних утворень, рідкісними видами кристалів. Маршрут розпочинає Галерея казок, прикрашена сталактитами, сталагмітами та натічними драпіровками. Екскурсійна доріжка огинає химерні творіння сталагмітів, що своїми контурами дивно нагадують казкових героїв: ось світло вириває з пітьми Слоненя, Мамонта, голову Господаря печери, Царівну-жабу…

V зупинка.Подільські товтри.

Товтри – це залишки узбережних рифів, витягнених паралельно давній береговій лінії. Аналогів у світі немає, але подібні за геологічними структурами скелясті гряди є у Великобританії та США…

Подільські Товтри відзначаються своєю геологічною будовою, рідкісною та невластивою для рівнинно-платформених областей. У цьому сенсі вони являють собою сукупність викопних рифових споруд узбережжя бар’єрного характеру, що утворилися у мілководних морях.

Наявні природно-кліматичні умови, різноманітність ландшафтних територій, цінні джерела мінеральних вод, багаточисельні пам’ятки природи, історії, культури відносять територію Національного природного парку «Подільські Товтри» поряд з Кримом, Карпатами і Закарпаттям до числа найбільш перспективних рекреаційних зон країни. Це, перш за все, місце для відпочинку серед природи, тому пропоную присвятити цю локацію арт-терапії. Маємо великий ватман, на якому спробуємо зобразити своє диво природи. Виходимо по три особи і малюємо, що спадає на думку, щоб передати наші враження від цього туру.

VІ зупинка. Озеро Світязь.

Озеро Світязь – найбільше та найглибше озеро природного походження в Україні. Світязь чимось схожий на море, у вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти. Це найкраща природна туристична прикраса Волині.

Донині серед учених немає єдиної думки щодо походження Світязя та інших Шацьких озер. Дехто вважає, що після відступу дніпровського льодовика на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера розглядаються ними як релікти, тобто залишки цього гігантського водоймища, западини якої з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками. Інші вчені твердять, що озера мають виключно карстове походження. Останні дослідження підтвердили льодовикове походження Світязя і його найближчих побратимів. А поява глибоких западин, на думку вчених, пов’язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.

Є у Світязя дивовижна приваблива сила. Слід увійти до його кришталевої води, як душа наповнюється радістю. Майже уздовж всієї берегової смуги озера ростуть ліси. У літній час тут можна удосталь надихатися напоєним ароматом хвої повітрям, назбирати чорниці, ожини, грибів. Такого задоволення не має жоден, хто звик відпочивати на морському узбережжі.

Наша інтерактивна подорож наближається до кінця, тому ми входимо в простір таємничого і навіть містичного. Адже саме з цим пов’язані озеро Світязь і наступний наший пункт призначення. А ще Волинь у нас асоціюється з поетесою Лесею Українкою. Тому зараз ми зустрінемося з однією з героїнь майстрині слова – Мавкою. Детальніше її історію ви вивчатимете в старших класах.
VII зупинка. Озеро Синевир.

Остання місцина, яку ми відвідаємо, – озеро Синевир – справжня перлина і візитна картка Українських Карпат. Це найбільше і наймальовничіше гірське озеро в Україні. Розташоване воно високо в горах - на висоті 989 метрів над рівнем моря, в Міжгірському районі Закарпатської області, на південних схилах гірської системи Горгани. Найближчий населений пункт - село Синевирська Поляна, яке знаходиться приблизно в 5 км від озера Синевир. Місцеві жителі можуть повідати вам безліч красивих легенд про Синевир. Існує легенда, згідно якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місце, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною глибою за наказом підступного графа. Про це місце є український містичний фільм «Синевир»





23 лютого
Бесіда. Запобігання дорожньо-транспортного травматизму під час ожеледиці.
Ожеледиця – це шар щільного льоду, що утворюється на поверхні землі і на предметах, що оточують людину, при замерзанні переохолоджених крапель дощу або туману при невеликій мінусовій температурі навколишнього повітря. Ожеледиця представляє безпосередню небезпеку життя і здоров'ю людей, безпечному руху транспортних засобів по дорогах. Щоб уникнути надзвичайних ситуацій від ожеледиці необхідно: - виходити з будинку у взутті в найменшій мірі схильного до ковзання по льоду (неслизька підошва); - посипати піском або сіллю доріжки, сходинки під'їздів житлових будинків; - особливу увагу звертати на правила переходу проїжджої частини доріг, по можливості користуватися підземними переходами. Потрібно пам'ятати, що на слизькій дорозі гальмівний шлях транспортних засобів подовжується у декілька разів; - надавати допомогу в пересуванні жінкам і літнім людям; - надавати першу допомогу постраждалим при падінні на слизькій дорозі (допомогти звестися на ноги, при необхідності допомогти в доставці до лікувальної установи). Користуючись цими нехитрими правилами людина зможе забезпечити себе в зимовий період часу, коли на дорогах ожеледиця. Добре кататися взимку з гір на санках. Гори слизькі і санки швидко мчать по снігу, який вже перетворився на крижану гору. Діти спеціально готували таку гору, спеціально для катання готували з снігової гори – крижану. Погано лише те, що такі ж крижані доріжки вони розкочують і в місцях, де ходять перехожі. Потрапляє на слизьку доріжку стара людина, маленька дитина або чиясь мама, сестра і падають. Пройти по таких місцях буває дуже складно. Нерідко такі падіння закінчуються тяжким травматизмом. Боляче і важко тоді цим людям в період лікування. І добре, якщо людина не залишиться інвалідом на все життя. Адже діти, які готують такі доріжки, абсолютно не замислюються про людей, що знаходяться поруч. Якщо ти хочеш приготувати таку доріжку, щоб з друзями покататися, то роби її, будь ласка, не в місцях руху людей, не для перехожих! Увага під час ожеледиці завжди має бути направлена і на проїжджу частину дороги. В цей час особливо небезпечно переходити дорогу в будь-якому місці. Обов'язково необхідно користуватися підземними переходами: саме там найбезпечніше для тебе. Якщо ж немає підземного переходу в тому місці, де необхідно перейти дорогу, то треба пройти до світлофора і скористатися правилами переходу вулиці по світлофору, пам'ятаючи що гальмівний шлях машин набагато подовжується при ожеледиці. Будь уважний! Пам'ятай, водієві важко відразу зупинити свою машину. І навіть якщо він вчасно натиснув на гальма і колеса зупинилися, і вже не крутяться то в ожеледицю вона продовжує ковзати з такою ж високою швидкістю за інерцією і не скоро ще зупиниться. Переходячи дорогу треба бути гранично уважним і не розмовляти. Уважно спостерігати за дорогою і транспортом, що йде. Про це треба пам'ятати самим і нагадувати тим, хто забуває про небезпеку крижаної траси.

20 лютого
Інформаційна хвилина « Україна - нація незламних!»
Сьогодні, 20 лютого, в Україні уже вдесяте відзначають День пам’яті Героїв Небесної сотні.

Цей День відзначається щороку 20 лютого згідно з указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної сотні».
Саме в ці дні під час Революції гідності протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піка. Із 18 по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 78 осіб, після 20 лютого від поранень померло ще понад 20 протестувальників. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську незалежність – до Небесної сотні.
105 Героям Небесної сотні посмертно присвоєно звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський та громадяни Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані – посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної сотні.

16 лютого
Профілактично-роз’яснювальна бесіда з доведенням до учасників освітнього процесу інформації про ризик прихованого використання супротивником неповнолітніх осіб на шкоду державній безпеці України, можливі негативні наслідки для обороноздатності держави і безпеки пасажирських перевезень через виконання «завдань» з пошкодження обладнання залізниці, кваліфікацію пошкоджень обладнання залізниці та тяжкість кримінальної відповідальності за вчинення таких діянь.
Відповідно до листа департаменту освіти і науки Кіровоградської обласної військової адміністрації від 13 лютого 2024 року No 35-12/370/0.35 «Про проведення профілактично-роз’яснювальної роботи»
До Міністерства освіти і науки України надійшов лист від Служби безпеки України щодо непоодиноких фактів причетності неповнолітніх громадян віком 14-16 років до вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних із підпалом обладнання, що забезпечує безпеку руху залізничного транспорту.
Так, зокрема, Службою безпеки у столичному регіоні зафіксовано випадки підпалу неповнолітніми особами релейних шаф сигнальних установок, розташованих вздовж залізничних колій Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Українська залізниця».

Релейна шафа сигнальної установки є елементом устаткування сигналізації, блокування на залізничному транспорті, що відповідають за регулювання руху рухомого складу по залізничних коліях (робота світлофорів, перемикання стрілочних переводів, фіксація зайнятості залізничної колії та ін.). Їх пошкодження чи руйнування може призвести до збоїв у русі рухомого складу й виникнення надзвичайних ситуацій на залізниці.

Встановлено, що зловмисники отримують «завдання» на підпал зазначеного обладнання через анонімні групи в соціальних мережах, за що, як правило, пропонується грошова винагорода. Виконавці повинні попередньо здійснити відео фіксацію місця розташування релейної шафи. У подальшому, у темну пору доби, вчиняється її підпал з використанням побутових легкозаймистих речовин. Для гарантованого пошкодження обладнання шафа може відчинятися за допомогою домашніх слюсарних інструментів. З метою отримання грошової винагороди увесь процес підготовки до підпалу та його результати фіксуються на відео, що є обов’язковою умовою замовника.

Не виключається, що анонімними замовниками наведених «завдань» є представники спецслужб країни-агресора, які переслідують мету руйнування або пошкодження об’єктів залізниці, яка має оборонне значення.

Аналогічні випадки пошкодження обладнання залізниці виявлено у Дніпропетровській, Полтавській, Харківській областях.

Неповнолітні виконавці у повній мірі не усвідомлюють наслідки своїх діянь, що можуть бути кваліфіковані як злочин проти основ національної безпеки України за статтею 113 «Диверсія» Кримінального кодексу України. Відповідальність за вчинення таких діянь настає з 14 років та в умовах воєнного стану карається до довічного позбавлення волі з конфіскацією майна.

Ураховуючи викладене, з метою запобігання несвідомому втягуванню неповнолітніх у протиправну діяльність на шкоду національній безпеці України, можливим особливо тяжким наслідкам на залізничному транспорті просимо терміново провести в закладах освіти профілактично-роз’яснювальну роботу з доведенням до учасників освітнього процесу інформації про:

- ризик прихованого використання супротивником неповнолітніх осіб на шкоду державній безпеці України;

- можливі негативні наслідки для обороноздатності держави і безпеки пасажирських перевезень через виконання «завдань» з пошкодження обладнання залізниці;

- кваліфікацію пошкоджень обладнання залізниці та тяжкість кримінальної відповідальності за вчинення таких діянь, що передбачена статтями 113 «Диверсія», 258 «Терористичний акт», 277 «Пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів» Кримінального кодексу України тощо.



БЕСІДА «Профілактика дитячої жорстокості. Наслідки хуліганства. Кримінальна відповідальність за булінг.»
Сьогодні ми з вами поговоримо про таке поняття, як булінг.

Ця історія трапилась дуже давно у старовинно­му місті, де мешкав один мудрець. Слава про його мудрість розійшлася далеко за межі міста. Та жив у тому місті один чо­ловік, який заздрив славі мудреця. І от вирішив він придумати таке запитання, щоб мудрець не зміг на нього відповісти. Пішов чоловік на узлісся, спіймав метелика, заховав його в до­лонях і подумав: «Спитаю я в мудреця: скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках — живий чи мертвий?» Якщо він скаже «живий», я стисну долоні, і метелик помре; а якщо скаже «мертвий», я розкрию долоні, і метелик полетить. Ось тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший.

Так усе і сталося. Зловивши метелика, лихий чоловік попрямував до мудреця і запитав у нього: «Який метелик у мене, о наймудріший, живий чи мертвий?». І мудрець, який і на­справді був дуже розумною людиною, відповів: «Усе у твоїх руках, чоловіче».

Отже, діти, як ви гадаєте, що мав на увазі мудрець, коли так відповів чоловікові?

Учні - «Що від самої людини залежить, житиме метелик чи помре».

Але в цих мудрих словах є ще один зміст: від людини залежить, чого у світі стане більше — доб­ра чи зла, як вона ставитиметься до інших добре чи погано.

Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я, особливо на лагідне. А які відчуття у вас виникають, коли вас або когось з вашого оточення називають на прізвисько, принижують ?
Насильство, що це таке?

Насильство – це застосування агресивних, жорстоких дій однієї людини по відношенню до іншої, що порушують права і свободу особистості та завдають шкоди фізичному, психічному, моральному здоров’ю, а також розвитку. Насильство є демонстрацією сили і бажанням здобути цілковитий контроль та владу над іншою стороною..
Поняття булінгу.

Нині серед учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, здійснюваного самими дітьми одне до одного.

Останніми роками визнано поширення в освітній практиці такого явища, як шкільний булінг. Це соціальна проблема всього світу протягом останніх ста років, однак вона ще й досі не вивчена.

Булінг перекладається як хуліган, забіяка, задирака, грубіян, насильник визначається як утиск, дискримінація, цькування. Цей термін означає тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи до іншої дитини або інших дітей.

Як ми живемо? Як ставимося один до одного? Чи має значення для інших і навіть для нас, що ми говоримо? Хочу роз повісти вам ще одну притчу

Притча «Скільки важить сніжинка?»

Одного разу маленька синичка, сидячи на засніженій гілці дерева, запитала в дикого голуба:

— Скільки важить одна сніжинка?

— Не більше, ніж нічого, — відповів він їй.

— Тоді я хочу розповісти тобі дуже цікаву історію, —

вела далі синичка. — Одного разу я сиділа на ялиновій гілці, й почався снігопад. Це ще не була віхола, й легкі сніжинки спокійно лягали на дерева. Я нарахувала 7435679 сніжинок, які опустилися на ялинову гілку. І коли остання сніжинка, що, як ти сказав, «важить не більше, ніж нічого», впала на неї — гілка зламалася. — Після цього синичка злетіла, залишивши голуба у глибокій задумі.

Скільки важать наші слова? Часом ті слова, які «не важать» нічого, наші вчинки, які ми робимо, непомітні для нас самих, лягають великою образою й болем на інших. І під таким тягарем може зламатися кожна людина. Я точно знаю, що хоча б раз, але кожен із нас завдавав образи іншим, навіть не зауважуючи цього.

Насправді слова, з якими ми звертаємося одне до одного, важать дуже багато: добрими, лагідними можна підняти людині настрій, зробити її щасливою, а злими і жорстокими — засмутити, образити, принизити і навіть убити. Про це потрібно пам’ятати під час спілкування і конфлікту, щоб не зіпсувати стосунків назавжди.

Я щиро вірю і повністю впевнена, що кожен з вас вживатиме такі слова, що підніматимуть настрій іншим, щоб будувати і не руйнувати. Адже те, що ми говоримо так чи інакше лишає слід у серці людини, якій ми це сказали. Наша школа – це маленька сім’я. Мені, та й вам, хотілося б, щоб у нашій сім’ї завжди панувало добро, взаємоповага, не було сварок, лихослів’я. Я переконана, що кожен із вас прагне, щоб наша школа стала територією Добра. Тому пам’ятайте правило, яке називають Золотим «Усе, що хочете аби робили вам люди, те робіть їм і ви».



День Святого Валентина
- Чи любите ви свята?
- Які свята ви найбільше любите?
Я теж люблю свята, особливо старовинні, такі, як Новий рік. Мені сумно думати про те, як багато старовинних свят ми розгубили, забули. Але зараз люди намагаються повернути їх. Кожне свято мало якісь свої звичаї: на Івана Купала купались, шукали скарби; на Масляну млинці пекли і т.п. А нові свята якісь не цікаві. На День вчителя даруємо квіти вчителям, а в День міліції – міліціонерам, в день 8 Березня – жінкам. А якщо нам взяти і відсвяткувати яке-небудь старовинне свято? І якщо вийде добре, сподобається, то його можна святкувати щороку. Уявляєте, яким приємним буде наше життя? До свята люди готуються заздалегідь, придумують сюрпризи для друзів, рiзнi подарунки (для кожного свята - особливi). Іноді люди навіть спеціально шиють вбрання.
Сьогодні ми спробуємо відсвяткувати миле, домашнє свято — незвичайне i веселе — день Святого Валентина. Святкують його 14 лютого. Незвичайне тому, що свято це не українське. Але в Європі день Святого Валентина святкують iз великим задоволенням.
Конкурс " Парочки"

Так, в нас прийнято рахувати, що лише дорослi мають право закохуватись. А над дітьми можна посміятися i дражнитися («Тили-тили тесто, жених и невеста»). Але це негарно, тому що кохання може прийти у будь-якому вiцi, навіть в дитсадку. І тоді можна тільки по – доброму позаздрити, а не насміхатися, тому, що її життя одразу освітлюється цим найкращим в свiтi почуттям. Тому люди і святкують день закоханих .
Існує кілька легенд щодо свята Валентина.

 Легенда 1.

День Святого Валентина, свято кохання та всіх закоханих – це 14 лютого. А ось послухайте цікаву історію цього прекрасного свята.

14 лютого стародавні римські племена святкували свого бога Луперкуса - бога родючості. Це було весняне святкування, оскільки тодiшнiй календар вiдрiзнявся від сучасного, і лютий припадав на ранню весну. Однією з традицій цього свята було загадування імен. Напередодні дня святкування на тоненьких смужках паперу писали імена римлянок і поміщали ці смужки у глечики. Кожен хлопець витягав свою смужку з ім’ям коханої.

Легенда 2.

Існує легенда, що 14 лютого стало днем Святого Валентина завдяки священику Валентину, що жив в Римі за часів iмператора Клавдiя. Тоді iснував наказ, що забороняв римським воїнам одружуватись. Клавдій ІІ був упевнений, що сім‘я заважатиме чоловікам воювати. Проте священик Валентин вінчав таємно закохані пари, зневажаючи імператорський наказ. За це його було заарештовано, кинуто у в’язницю і страчено саме 14 лютого 269 року н.е. Після смерті Валентина назвали Святим і почали святкувати 14 лютого як день закоханих, і вже не в честь бога Луперкуса, а в честь Валентина.

Легенда 3.

А ось ще одна прекрасна оповідь з приводу цього свята. Святий Валентин, священик з Терні (Італія) мав чудовий квітник. І в нього була звичка роздавати букети квітів закоханим молодим людям. Священик Валентин встановив дату роздачі квітів – 14 лютого, а сам став захисником всіх закоханих.

Вчитель. Отже, цей день святкують всі: дорослi і дiти, з сiм’єю чи з друзями. Святкують з давнiх часів, але особливо любили його святкувати рокiв 120 тому. Якi прекраснi подарунки готували тодi для коханих, якi вiршi писали.

До подарункiв на це свято були тiльки однi вимоги — вони повиннi мати форму сердечка. Чи була б то подушечка на диван, чи коробочка для рукодiлля, чи гребiнець для волосся. А якщо подарунок прямокутний, то хоча б був прикрашений сердечками. Один молодий чоловiк, наприклад, розставив у садку своєї коханої свiчки у виглядi великого серця i запалив їх. Прекрасно вийшло.

Дуже часто в старовину на подарованих сердечках писали, вишивали, гравірували або вирізали всякі легковажні написи — побажання в вiршах. В цей день пишуть листівки із зображенням сердечок. Веселились, танцювали i їли святковий пиріг, який являв собою правильне серце. Але кульмінацією свята було призначення Валентина i Валентини. Все, що потрібно — це два капелюхи. В один кидають записки з іменами всіх присутніх жінок, дівчат, а в другий — імена чоловiкiв. Після цього витягають попарно з обох капелюхів i оголошують імена. Названі люди на весь рік до слiдуючого свята — проголошуються Валентином i Валентиною, тобто закоханими. Після цього дарують подарунки в знак кохання.

Конкурс " Компліменти"

09.02
Бесіда. Сезонні захворювання та їх профілактика.
Безсумнівно, всі ми хочемо уникнути хвороб, однак найчастіше починаємо занадто пізно вживати заходів, щоб запобігти застуді, грипу та іншим інфекційним захворюванням, тому можемо зазнати впливу хвороби від людей, у яких немає навіть ніяких симптомів. Наприклад, хтось у родині чхнув кілька разів за обіднім столом, і ви вже можете заразитися. Грип стає небезпечним приблизно за день до початку прояву симптомів, а стрептококове запалення горла – за п’ять днів. Тож якщо у вашій родині з’явився нежить або будь-який інший симптом застуди, обережність вам не завадить. Імунізація зменшила число хворих на кір, паротит, дифтерію. Але, незважаючи на успіх вакцинації, інфекційні хвороби все ще нагадують про себе. Незалежно від віку, ви повинні обговорити зі своїм лікарем необхідність щеплень. Щоб захистити себе від грипу, рекомендується щорічна вакцинація, а також пневмококова вакцина, щоб запобігти пневмонії. Незважаючи на те, що вакцина проти грипу – один з найкращих засобів уникнути хвороби, вона не завжди дає 100% результат і грип може привести до серйозних ускладнень дихальних шляхів, таких як пневмонія або бактеріальний бронхіт. Тому, на додаток до вакцинації, важливо дотримуватися основних стратегій для підтримання здоров’я. Шість основних щоденних стратегій профілактики захворювання: • часто мийте руки; • ніколи не торкайтесь рота, носа, або очей брудними руками; • навчіть дітей не залишати продукти для повторного використання, якщо до них торкалися ротом, наприклад, пити молоко з пакету або кусати булку, – краще налити в стакан або відрізати шматочок; • прикривайте рот серветкою при кашлі; • не використовуйте чужі туалетні приналежності, рушники, подушки; • намагайтеся достатньо відпочивати і збалансовано харчуватися, щоб зміцнити свій імунітет. Не забудьте придбати: • термометр для кожного члена сім’ї; • додаткові зубні щітки; • серветки і паперові рушники; • пігулки для горла. Як тільки у вас з’являються симптоми застуди, грипу або будь-якої іншої інфекційної хвороби, ви повинні: • використовувати паперові рушники замість звичайних; • намагатися спати окремо; 6 • уникати контакту з посудом, телефоном та іншими предметами, яких торкалась хвора людина; • пояснити дітям необхідність частого миття рук. Часте миття рук – єдиний найефективніший спосіб запобігти застуді, грипу або будь-якій іншій інфекційній хворобі. Переконайтеся, що миєте руки кожного разу: • до і після приготування їжі; • перед їжею; • після туалету; • до і після зміни дитячих пелюшок; • після дотиків до тварин; • при кашлі або чханні; • коли у вашому будинку хтось захворів; Руки треба мити ретельно: • намагайтеся мити руки протягом 15 – 20 секунд, потім витирайте їх паперовим рушником; • за відсутності мила та води використовуйте дезінфікуючий гель на спиртовій основі; • використовуйте антибактеріальне мило; • під час хвороби частіше проводьте вологе прибирання; • намагайтеся частіше прати постільну білизну, рушники, ганчірки для миття посуду; • частіше купайте домашніх тварин; • зберігайте окремо зубні щітки, щоб уникнути розповсюдження мікробів у ванній кімнаті. Дезинфікуйте предмети загального користування. Бактерії можуть залишатися на поверхнях деяких предметів протягом трьох днів, тому продезінфікуйте: • телефони; • пульти дистанційного керування; • ручки мікрохвильової печі і холодильника; • ручки дверей; • крани; • вимикачі; • комп’ютерну клавіатуру /мишу; • кишенькові ігри, комп’ютери і джойстики; • іграшки.


Подорож “Новорічні традиції країн світу”
Переляд відео:

В Україні Новий рік символізує застілля в колі сім'ї та подарунки від Діда Мороза. Однак у деяких країнах зовсім інші звичаї. Дізнайтеся, які традиції в новорічну ніч сповідують у північній, західній, центрально та південній частині Європи
Новорічні свята в Європі - це не лише перехід від старого року до нового, а й магія традицій, які роблять цей період особливим у кожній країні. Розповідаємо, чим особливим запам'ятовується святкування Нового року в європейських країнах.
Спочатку піднімемося на північний край Європи, до Скандинавії, де Новий рік зустрічають особливо тепло і затишно.
Швеція: сімейні традиції та вогники над містами
У Швеції Новий рік - це час для сімейного об'єднання. Увечері 31 грудня сім'ї збираються разом, щоб смачно повечеряти та насолоджуватися компанією одне одного.
Однак особливістю є так звані "Новорічні вечори". Це заходи, де збираються тисячі людей. Вогнища розпалюються в парках, а над містами здіймаються феєрверки, створюючи чарівну атмосферу в останні хвилини старого року.
Також із цікавих традицій у Швеції можна виділити гучне святкування. Приміром, з 1893-го року, коли шведи почали святкувати Новий Рік у музеї Скансен у Стокгольмі, опівночі всі церкви в країні зустрічають Новий Рік дзвоном дзвонів.
Якщо вам доведеться святкувати Новий рік у Швеції, не забудьте вивчити короткий вірш із "Новорічного годинника" А. Теннісона. Саме його вірші звучать з вуст шведів, коли ті отримують новорічні подарунки.
Норвегія: не Санта-Клаус, а Юленіссен
Норвегія одна з найпривабливіших країн північної Європи. Зима в цій державі нагадує казковий мультик із дитинства.
У Норвегії під час новорічних свят також заведено проводити час біля сімейного столу. У будинках частенько розтоплюють камін, на стіл подають фаршированого індика та пудинг із мигдалем і рисом. Мигдальні горішки в Норвегії вважаються символом щастя і благополуччя.
Що стосується традицій, то норвезькі звичаї дещо відрізняються від інших країн Європи. Наприклад, різдвяні подарунки норвежцям приносить не Санта-Клаус, а добрий гном Юленіссен.
Також напередодні новорічної урочистості норвежці йдуть до церкви, щоб зустріти рік, що настає, з благословенням. Король Норвегії традиційно виголошує перед своїм народом святкову промову.
До речі, у норвежців також існує традиція - ставити у себе вдома новорічних гномів Ніссе. Це незвичайний персонаж, який мешкає в найрізноманітніших місцях, починаючи від густого норвезького лісу і закінчуючи затишним куточком у будинку. Вважається, що Ніссе приносить удачу і достаток.
Як Новий рік святкують в інших частинах Європи? Розбираємося.
Німеччина: шампанське та блиск вогників
У Німеччині традиційний новорічний стіл теж насичений різноманітними частуваннями, але на перший план виходять келихи з шампанським. Усі члени сім'ї збираються разом у колі друзів, щоб весело провести час.
Головна подія - феєрверк опівночі. Столи наповнюються вогниками і свічками, створюючи дивовижне світіння в останні миті року, що минає.
Німці святкують Новий рік із галасом, оскільки вважають, що це допомагає відгнати злих духів. До того ж, у Німеччині 31 грудня називають Silvester, на честь папи римського Сильвестра I, який помер 31 грудня 335 року.
Цього вечора німці бажають "гарного входження в новий рік", а опівночі, цокаючи шампанським, вигукують: "Нехай усе вдасться в новому році".
Італія: фея Бефана і викидання речей із вікон
В Італії Новий рік починається з рясної вечері, яка складається з 12 страв, що символізують кожен місяць року. Опівночі, коли куранти б'ють, відкриваються пляшки ігристого вина, і починається феєрія лампіонів.
Також у цій країні не існує Санти, замість нього є Баббо Натале. Як свідчить легенда, він є далеким родичем Святого Миколая родом із Туреччини.
Цікаво, що подарунки в новорічну ніч приносить не він, а добра фея Бефана, яка залишає їх у панчохах, підвішених біля каміна. Найчастіше італійці кажуть, що неслухняні діти можуть знайти попіл або вугілля замість подарунків.
Ще одна з популярних традицій в Італії на Новий рік - викидання старих речей з вікон. Мешканці країни, таким чином, не беруть усе зайве і непотрібне з собою в наступний рік, щоб замість цього з'явилося щось краще.
Іспанія: 12 виноградин і танці під гітару
В Іспанії Новий рік зустрічають особливо екстравагантно. Один із найвідоміших звичаїв - їсти 12 виноградин в останні 12 секунд старого року, що символізує удачу на кожен місяць. Потім починається галасливий і веселий час - святкові вечірки, чарівні вогники та безліч танців під іспанську гітару.
У багатьох населених пунктах жителі збираються на площі або в будь-якому популярному місці, де є годинник, щоб з'їсти виноградини і разом провести останні хвилини року, що минає. Якщо ви хочете взяти участь у цій події.
Франція: Пер Ноель на ослі
Одна з найпопулярніших традицій на Новий рік у Франції - це підпалювання різдвяного поліна, яке спеціально виготовляють на Різдво і тримають вдома до Нового року. Також розважаються лотереями, одяганням ковпаків та обсипанням одне одного цукерками.
У Франції нашого Діда Мороза замінює Пер Ноель, який пересувається не на оленях, а на ослі. Він кладе подарунки в черевики біля каміна.
Що стосується традицій у їжі, то французи вважають за краще бачити на новорічному столі фуагру, запечену індичку або гусака, кров'яні ковбаси, боби, каштани, квасолю, лобстерів, омарів і м'ясо диких тварин.
Британія: поцілунки під Біг-Беном
Британці як і багато інших жителів Європи вміють святкувати Новий рік і мають свої традиції. Водночас у Великій Британії не заведено дарувати дорогі та великі новорічні подарунки, оскільки свято вважається лише продовженням Різдва.
На столі у британців у новорічний вечір часто можна побачити яблучний пиріг, вівсяні коржі круглої форми з отвором посередині, пудинг, сир кеббен, а з гарячих страв - смажену гуску, біфштекси.
Однією з найвідоміших традицій у Британії вважається поцілунок закоханої пари біля Біг-Бена під куранти. Британці вірять, що це забезпечить їм міцні стосунки в новому році.
Крім того, у британських будинках заведено відчиняти задні двері будинку, коли годинник починає бити північ, а передні - з останнім ударом курантів. Таким чином, вони випускають Старий рік і впускають Новий.
Виконайте вправу за посиланням:




02.02.2024
Бесіда .Правила поведінки в умовах низьких температур, попередження випадків переохолодження та обморожень

1. Скоротити перебування на морозі і без необхідності не виходити на вулицю.

2. Не одягати тісний одяг та взуття, бо це сприяє зменшенню обсягу кровообігу та швидкому замерзанню.

3. Не носити важких предметів (сумок, кошиків тощо), які здавлюють судини, зокрема рук, що сприяє замерзанню.

4. Не вживати алкоголь, який сприяє розширенню судин, що призводить до втрати тепла та швидкого замерзання.

5. Не користуватися зволожуючим кремом для обличчя та рук.

6. Особливо треба берегтись від обмороження кінцівок хворим на судинні захворювання та цукровий діабет.

Ознаки переохолодження

1. Озноб .

2. Тремтіння.

3. Блідість.

4. Посиніння шкіри та губ.

5. Біль у пальцях рук та ніг.

Заходи при виявленні ознак обмороження

1. При легкому переохолодженні достатньо тепло вдягнутися, випити гарячий солодкий чай або каву.

2. При тривалому переохолодженні розвивається обмороження (пошкодження тканин у результаті дії низьких температур). Обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер. Причиною обмороження можуть стати мокре та тісне взуття; тривале перебування у нерухомому стані на вітрі, в снігу; хвороби, алкогольне отруєння. Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися до металу голими руками.

3. До обмороження більш схильні пальці, кисті, стопи, вуха і ніс. При першому ступені обмороження шкіра блідніє, знижується чутливість уражених ділянок, а після зігрівання спостерігається почервоніння та набряк.

4. При другому ступені ураження шкіра набуває синьо-багрового відтінку і на її поверхні з’являються пухирі з прозорою рідиною. При цьому людину знобить, підвищується температура тіла. Третя і четверта стадії супроводжуються відмиранням тканини, ризиком розвитку гангрени.

5. Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо розтерти їх чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Можна використовувати для розтирань суху вовняну тканину та розчин спирту або горілки. Не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а прохолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру. Неприпустимо швидко зігрівати ділянки тіла (наприклад, поливати гарячою водою). Якщо з’явилося напухання відмороженого місця або пухирі, то розтирання робити не можна. Потрібно покласти на відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати і доставити постраждалого до лікарні. Постраждалого з будь-яким видом відмороження необхідно помістити в тепле приміщення. Потрібно дати йому гарячий чай або каву.

Профілактика переохолодження та обмороження
1.Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія.

2. Не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє високій утраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження.3. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду; носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові.

4. Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокаючий.

5. Тісне взуття, відсутність устілки, брудні шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. Особливу увагу до взуття необхідно приділяти особам, в яких сильно пітніють ноги. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.

6. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Рукавички зі штучних матеріалів погано захищають від морозу.

7. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвою.

8. За 20 хвилин до виходу на вулицю змажте обличчя і руки спеціальним поживним кремом, який не містить воду.

9. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе „прилипання” цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, перстенці на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок.

10. Використовуйте допомогу друзів. Слідкуйте за обличчям друзів, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору, а друзі повинні слідкувати за станом вашого обличчя.

11. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень. Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг – вони розпухнути і ви не взмозі будете знов взутися. Необхідно найшвидше потрапити до теплого приміщення.

12. Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. В разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки. Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду – для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження.

13. Якщо у вас зламалася машина на значній відстані від населеного пункту або в незнайомій місцевості, краще залишатися в ній та викликати допомогу по телефону або чекати іншого автомобіля. Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає.

14. Не мочіть шкіру – вода проводить тепло швидше ніж повітря. Не виходьте на мороз із вологим волоссям. Вологий одяг і взуття (наприклад, людина впала у воду) необхідно зняти, витерти людину, при можливості переодягнути її в сухий одяг та якнайшвидше доставити до теплого приміщення.

15. У лісі необхідно розпалити багаття, роздягнутися і висушити одяг. Під час сушіння одягу енергійно робіть фізичні вправи та обігрівайтесь біля вогню. Доцільно взяти з собою на довготривалу прогулянку змінні шкарпетки, рукавички та термос із гарячим чаєм.

16. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку. Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.
Перегляньте відео:



22.січня 2024 року
Тема :  Ми українці - наш дім -Україна
Сьогодні 22 січня ми відзначаємо День Соборності України - день, коли наша країна стала єдиною і неподільною. Він нагадує нам про подвиг наших предків, які 105 років тому об'єднали українські землі в одну державу, попри всі труднощі і ворожість з боку імперій.
Це день, коли ми пам'ятаємо про нашу історію, нашу культуру, нашу мову, нашу волю. Це день, коли ми висловлюємо нашу подяку всім, хто боровся і бореться за нашу незалежність, за нашу гідність, за нашу майбутність.
Я – Західна Україна!
Горджуся й радію,
Що рідною мовою
Я володію,
Шевченковим словом
Умію писати
Слова мелодійні
І вірші складати.
Я – Східна Україна!
Де все мені в радість:
Ліси і садки.
Озера й річки,
І глибокі ставки,
Лани неосяжні,
І гори, й долини,
Цвіт білосніжний
У лузі калини.
В душі моїй солодко
Грає сопілка,
Бо я з України,
Бо я - українка!

Західна Україна
Бо – я – Українка!
Обніміться ж ,сестри, мої,
Молю вас, благаю!
І не дайте Чорній Силі
Вас роз’єднати!

Це були криваві часи для України. У 1918-1919 роках, після революційних подій у Росії, на теренах нашої держави точилася громадянська війна, панували безвладдя і стихійність. Суспільство було розділено за політичними інтересами, а влада — за розбіжностями у стратегії та військовій орієнтації. Досить зазначити, що в цей період у нашій країні діяли шість різних армій: українська, більшовицька, біла, Антанти, польська, анархістська.


У березнi 1917 року у Надднiпрянськiй Українi розпочалася нацiональна революцiя. Було обрано Центральну Раду, першого президента М. Грушевського, проголошення створення Української Народної Республiки (УНР).

У січні 1918 р., згідно Четвертого універсалу першого українського уряду, Україна проголошувалася самостійною державою — УНР (Українською Народною Республікою), а в листопаді 1918 р. у Львові було проголошено утворення ЗУНР (Західноукраїнської Народної Республіки). Текст IV Універсалу датований 22 (9) січня 1918 року. Ухвалили його вночі 24 (11) січня 1918 року на засіданні Малої Ради Української Центральної Ради. Документ містив чотири головні напрями: проголошення самостійності Української Народної Республіки; доручення Раді Народних Міністрів укласти мир з Центральними державами; оповіщення оборонної війни з більшовицькою Росією; декларування основ внутрішнього соціально-економічного будівництва й окреслення заходів для припинення війни з Центральними державами.
перегляд відео


Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлено Указом Президента України “Про День соборності України” від 21 січня 1999 року № 42.

Завдання: Обчисліть значення виразу та назвіть рік, у якому було проголошено акт злуки:


Акт Злуки, проголошений 105 років тому  22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві, став епохальною історичною подією, коли українські землі об’єдналися в одній державі. Це стало основоположною віхою українського державотворення, увінчало соборницькі прагнення українців обох частин України

– Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Соборність означає, по-перше, об’єднання в одне державне ціле всіх земель,

які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге,  духовну консолідацію всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності. Нарешті, соборність невіддільна від суверенітету й реальної незалежності народу  фундаменту побудови демократичної держави, є запорукою виживання й існування нації.

Вікторина

Ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців.



Бесіда. Правила безпечної поведінки школярів під час освітнього процесу

У навчальний час кожен учень майже 6 годин проводить в стінах школи. І звичайно на уроці діти знаходяться під контролем вчителя, а на перерві, щоб не трапилось лиха кожен учень повинен виконувати правила поведінки для учнів.

Правила поведінки учнів під час освітнього процесу
1. Загальні правила
1.1. Учні приходять до школи за 5-10 хвилин до початку занять. У разі повітряної тривоги під час руху до школи, прямують у найближче укриття.
1.2. Забороняється приносити до школи та на її територію з будь-якою метою і використовувати будь-яким способом зброю, вибухові або вогненебезпечні предмети і речовини: спиртні напої, наркотики, інші одурманюючі речовини та отрути, газові балончики, гості та колючо-ріжучі інструменти.
1.3. Не дозволяється без дозволу вчителів йти зі школи і з її території в урочний час. У разі пропуску учбових занять учень повинен надати класному керівнику довідку від лікаря, або записку від батьків (або особи, яка їх заміняє), про причину відсутності на заняттях. Пропускати заняття без поважних причин забороняється.
1.4. Учень до школи приносить необхідні навчальні прилади: книги, зошити, щоденник. Приходить до школи з виконаним домашнім завданням з предметів згідно з розкладом уроків.
1.5. Учень проявляє повагу до старших, піклується про молодших. Учні й педагоги звертаються один до одного шанобливо. Школярі поступаються дорогою дорослим, старші школярі – молодшим, хлопчики – дівчаткам.
1.6. Учні бережуть майно школи, акуратно відносяться як до свого, так і до чужого майна.

2. Поведінка під час занять
2.1. Коли вчитель заходить у клас учні встають на знак вітання, сідають після того, як учитель відповість на привітання і дозволить сісти. Так само учні вітають будь-якого дорослого, що увійшов до класу під час занять.
2.2. Протягом уроку не можна шуміти, відволікатися самому і відволікати інших сторонніми розмовами, іграми та іншими справами, які не стосуються уроку. Учбовий час повинен використовуватися учнями тільки для навчальних цілей.
2.3. Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен підняти руку і попросити дозвіл у вчителя.
2.4. Якщо учень хоче поставити запитання вчителю або відповісти на запитання вчителя, він піднімає руку. Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголосить про закінчення заняття, учень має право залишити клас.
2.5. У разі повітряної тривоги учні виконують розпорядження вчителя та рухаються визначеним маршрутом до найближчого укриття

3. Поведінка на перервах
3.1. На перерві кожен учень повинен спокійно вийти з класу, щоб дати змогу черговим приготувати клас до наступного уроку. Категорично заборонено бігати по класу, щоб не штовхнути однокласника, який може отримати травму.3.2. В коридорі не можна бігати, щоб не збити з ніг школярів, або працівників школи.
3.3. Треба спокійно поводити себе на сходах, не бігати, щоб не зіштовхнути зі сходів іншого учня та не впасти самому. Пам’ятайте, сходи це найнебезпечніша ділянка школи. Не можна з’їжджати зі сходів на перилах, бо якщо не втримаєшся можна одержати серйозну травму.
3.4. Не можна гратись на перерві м’ячем, м’яч може відлетіти у вікно і розбивши вікно діти можуть отримати порізи.
3.5. Не можна гратися та бігати з ручкою, олівцем, палицею або іншими предметами в руках. Можна поступитись і попасти гостряком в очі собі або своєму товаришу. І навіть коли ви абсолютно впевнені, що не впадете, згадайте як часто ви падаєте несподівано.
3.6. Не можна направляти на іншу дитину загострений предмет. Якщо ви бешкетуєте, може трапитись прикра несподіванка, і ви травмуєте інших. Тільки подумайте, які страшні наслідки можуть бути після цього!
3.7. Переходячи з одного кабінету в інший не можна розмахувати сумкою або портфелем, щоб не вдарити тих, хто йде поруч, або не розбити вікно, адже сумка може несподівано вилетіти з рук.
3.8. В зимовий час не можна виходити на вулицю роздягненим, щоб погратися в сніжки. Ви можете захворіти, або ще гірше, отримати чи нанести травму від удару сніжком в обличчя. Категорично заборонено вносити сніг у школу. Коли сніг розтане, то на мокрому місці може послизнутись учень або працівник школи, впасти і отримати забій чи перелом.
3.9. Після закінчення уроків, учні повинні зібратись, спокійно вийти зі школи і безпечним шляхом піти додому.
3.10. Категорично забороняється учням приносити до школи небезпечні предмети (гострі, колючі, ріжучі, вибухонебезпечні) сірники, цигарки, алкогольні напої, наркотики та предмети, що легко спалахують.
3.11. Під час воєнного стану учням на перерві потрібно знаходитися біля свого кабінету, щоб у разі повітряної тривоги швидко пройти в найближче укриття.

4. Кінцеві положення
4.1. Учні не мають права пропускати заняття без поважних причин.
4.2. Учні не мають права під час знаходження на території школи та при проведенні шкільних заходів скоювати дії, небезпечні для власного життя і здоров’я та оточуючих.
4.3. Учні не мають права знаходитися в приміщенні школи після закінчення учбових занять або позакласних заходів без дозволу працівників школи.
01.09.2023
Юлія Вірван is inviting you to a scheduled Zoom meeting.

Topic: Єдиний урок "Як ти? Повертаємось до школи"
Time: Sep 1, 2023 09:00 Helsinki

Join Zoom Meeting

Meeting ID: 747 4137 0845
Passcode: 111

                   ЩОРАНКУ  9.00

ВІЧНА  ПАМ'ЯТЬ КОЖНОМУ, ХТО  ЗАГИНУВ  ЗА УКРАЇНУ!


Інструкція № 1.20
з безпеки життєдіяльності здобувачів освіти
в умовах воєнного стану
І. Загальні положення.
1.Інструкція поширюється на всіх учасників освітнього процесу на період воєнного стану.
2. Перед початком занять класним керівником (або особою, яка його заміщує) згідно діючого «Порядку проведення та реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності» проводиться первинний, у разі необхідності позаплановий, інструктаж учнів класу з записом у журналі реєстрації інструктажів. У випадку початку освітнього процесу онлайн, інструктаж проводиться в телефонному режимі або з використанням Інтернету.

ІІ. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів, які перебувають на очній формі навчання
1. Учні та їх батьки мають заздалегідь знати місця розташування захисних споруд або найпростіших укриттів по ходу маршруту руху до закладу освіти та короткий шлях до укриттів, які знаходяться на території закладу освіти.

2. Під час занять учні не повинні покидати територію закладу.

3. Під час перерви учні мають знаходитися поруч з кабінетом, у полі зору вчителя.

4. Учні мають знати правила поведінки під час евакуації та перебування в захисній споруді (найпростішому укритті). З ними їх знайомлять вчителі щодня перед початком першого уроку, а батьки - повторюють вдома.
А саме, під час евакуації: слухай дорослих, виконуй всі розпорядження, знай свою пару, не біжи, не штовхайся, не повертайся, не порушуй стрій, не забувай свої найнеобхідніші речі, тримай їх при собі. Заходити до укриття організовано, без паніки, слідувати вказівкам відповідальних осіб або вчителів.
В укритті: займи організовано своє місце, не говори голосно, слухай всі розпорядження дорослих, повідомляй про зміни у самопочутті та про свої потреби працівникам закладу. Покидати укриття після сигналу “Відбій повітряної тривоги” можна тільки разом з вчителем.

5. Учням бажано мати при собі пам`ятку з наступними даними: 1. Прізвище, ім`я. 2. Домашня адреса. 3.Прізвище, імя, по батькові батьків та їх номери телефонів. 4.Номер телефона классного керівника.

6. Батькам учнів слід дбати про ресурсний заряд мобільних телефонів дітей.

7. Учням дозволяється мати при собі певний запас їжі довготривалого терміну зберігання.

8. Почувши сигнал «Повітряна тривога» в класі учитель:
- оцінює обстановку навколо будівлі (на предмет вибухів, руйнувань, тощо),
- припиняє освітній процес,
- організовує одягання дітей (молодша школа),
- закриває вікна, дає команду учням, взяти тільки рюкзаки, вишикуватись парами.
- бере із собою журнал класу або список учнів;
- пересвідчується в тому, що ніхто не заховався в класі, у шафах, тощо;
- розпочинає рух до основного виходу, заздалегідь зазначеними маршрутами або через евакуаційний вихід.

9. Почувши сигнал «Повітряна тривога» на подвір’ї закладу (під час організованого заходу) присутній вчитель:
- дає команду учням, взяти речі, вишикуватись парами;
- перераховує учнів, згідно журналу або списку.

10. Під час перерви між уроками, почувши сигнал «Повітряна тривога» на подвір’ї закладу, учні самостійно організовуються в пари та направляються до укриття.

11. У разі запізнення або при підході до закладу, у час, коли звучать сирени щодо повітряної тривоги, старші школярі та батьки з молодшими школярами повинні пройти до найближчого укриття, яке є на шляху їх руху або безпосередньо до укриття закладу освіти.

12. Заходити до укриття організовано, без паніки, слідувати вказівкам відповідальних осіб або вчителів.

13. Діти із поганим самопочуттям розміщуються біля огорожувальних конструкцій і ближче до повітроводів.

14. Почувши сигнал «Відбій повітряної тривоги!» слід затриматись в укритті ще близько 10 хвилин і тільки потім організовано вийти з укриття.

15. Покидати укриття можна лише з дозволу відповідальної особи(чергового адміністратора) після отримання сигналу, або у разі аварійного стану, що створює загрозу життю і здоров’ю людей.

16. До закінчення «Повітряної тривоги» учнів з укриття батьки забирати не можуть до отримання сигналу «Відбій повітряної тривоги!».

17. Евакуацію з укриття потрібно виконувати в такій послідовності: спочатку на поверхню виходить декілька людей, для того щоб надати допомогу тим, хто не може вийти самостійно, а потім евакуюються потерпілі, діти, а після них – усі інші.

18. Якщо основні виходи не можна використовувати евакуація відбувається через аварійні виходи.

19. Після евакуації з укриття учасники освітнього процесу повертаються до будівлі закладу та навчаються в звичайному режимі.

ІІ. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів, які перебувають на дистанційному навчанні

1. Дії у випадку, коли лунає сигнал «Повітряна тривога»

§ увімкнути радіоприймач або телевізор, щоб своєчасно чути розпорядження місцевої влади або інших офіційних джерел;

§ підготувати засоби індивідуального захисту органів дихання та шкіри, медичну аптечку, документи (паспорт, свідоцтво про народження тощо), гроші, засоби зв’язку, запас їжі та води, предмети особистої гігієни;

§ вимкнути в будинку/квартирі газ, водопостачання, електрику;

§ зачинити вікна в помешканні та ущільнити їх;

§ далі слід прямувати до найближчого укриття;

§ в укритті увімкніть телебачення або радіо на будь -якому носі або відкривайте сторінки офіційних державних каналів, з яких ви можете отримати інформацію про те, що трапилося та отримати інструкції;

§ залишайтеся в укритті щонайменше 10 хвилин після сигналу «Відбій повітряної тривоги»

2. Дії під час артобстрілів

§ Під час артобстрілу, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишатися в під'їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, АЗС і під стінками будинків з легких конструкцій.

§ Якщо вогонь артилерії або мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застигли на шляху, негайно лягати на землю, туди, де є виступ або хоч невелике заглиблення. Захистом можуть служити бетонні конструкції (крім тих, які можуть обвалитися або загорітися, траншеї, невеликі підземні колодязі, широкі труби водостоку і канаві.

§ Закривайте долонями вуха та відкривайте рот — це врятує від контузії та баротравми.

§ Не приступати до розбору завалів самостійно. Чекати фахівців з розмінування та представників аварійно-рятувальної служби.

3. Дії під час обстрілів системами залпового вогню

§ Залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, вдень – димні сліди ракет;

§ Організувати постійне спостереження, постійно тримати у полі зору будівлі та споруди, які знаходяться поруч і які можна використати як укриття. Після сигналу спостерігача є кілька секунд, щоб сховатись.

§ Ховатися у підвалі або іншому заглибленому приміщенні. Вибирати місце у кутку між несучими стінами та недалеко від вікон і дверей, щоб миттєво покинути будинок у випадку потрапляння снаряду.

§ Не виходити з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів і коригування вогню або зміна позиції.

4. Дії під час обстрілу стрілецькою зброєю

§ Під час обстрілу найкраще сховатися у захищеному приміщенні, наприклад у ванній кімнаті. Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити від уламків і куль.

§ Якщо ви потрапили під обстріл на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками.

§ Де б ви не знаходилися, тіло повинно бути в максимально безпечному положенні. Згрупуватися, лягти в позу ембріона. Розвернутися ногами в бік стрільби, закривши руками голову і відкривши рот, щоб близький вибух не заподіяв шкоди барабанним перетинкам. Чекати, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде хоча б 5 хвилин.

§ Якщо ваше житло знаходиться в зоні регулярних бойових зіткнень, потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою стрічкою) – це допоможе уникнути розльоту осколків скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями.

5. Дії для збереження життя і здоров’я у разі можливої вибухової хвилі у приміщенні, де є вікна.

§ Заклеїти вікна скотчем, щоб мінімізувати уламки, які можуть розлетітися в різні боки.

§ Якщо в будинку є жорсткий щит, встановити його на вікно, щоб воно було прикрите.

§ Тримати під рукою аптечку з усіма необхідними медикаментами і документи.

§ Організувати навколо себе безпечний простір, зберігати спокій.

6. У випадку запровадження комендантської години, неухильно дотримуватися визначених правил

§ У період обмеження часу заборонено перебування на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток.

§ Якщо виникла нагальна потреба в період комендантської години знаходитися на вулиці, учні зобов’язані мати з собою документи, що посвідчують особу.

7. Поведінка, якщо опинилися у зоні бойових дій.

§ Носить із собою документ, що посвідчує особу.

§ Тримати в кишені одягу записи про групу крові й про можливі проблеми зі здоров’ям.

§ Намагатися якнайменше перебувати поза житлом, уникати місць скупчення людей.

§ За можливості уникайте демонстрації патріотичної атрибутики: це може спровокувати агресора.

§ Пам’ятати, де розташовані найближчі від оселі чи місць, які ви часто відвідуєте, сховища та укриття.
















Вступний інструктаж з безпеки життєдіяльності 

 Загальні правила поведінки учнів у школі.

1.Дотримуватися законодавства України, морально-етичних норм поведінки.

2.Приймати активну, посильну участь у різних видах навчально-виховної та трудової діяльності у школі.

3.Бережно ставитися до державного, громадського, приватного та особистого майна.

4.Вчасно приходити до школи. Відвідувати всі обов’язкові заходи навчально-виховного процесу, не пропускати їх без поважних причин.

5.Одягатися охайно, без зухвалості. 

6.Дотримуватися правил особистої гігієни, вчасно зрізувати нігті.

7.Не вживати тютюну, алкоголю, наркотичних речовин на територій школи та поза її межами.

8.Під час перерв поводити себе спокійно, не бігати, не штовхатись, голосно не розмовляти. Реагувати на  зауваження чергових.

9.Виконувати всі законні вказівки адміністрації, працівників школи, адекватно реагувати на зауваження дорослих.

 

Правила безпеки під час навчально-виховного процесу.

1.Під час навчально-виховного процесу, перерв перебувати тільки на території школи. По закінченню занять чи позакласних заходів у школі перебування учнів заборонене.

2.Під час проведення заходу, слід перебувати у полі зору вчителя чи вихователя, чітко виконувати його вказівки та інструкції, не займатися сторонніми справами та не відволікатись. Під час спортивних змагань та ігор дотримуватись відповідних правил.

3.Під час перерв вести себе спокійно, не бігати, не заважати іншим, не сідати на підвіконня, перила східців чи елементи системи опалення, не користуватись спортінвентарем, чи іншим навчальним обладнанням. Забороняється застосовувати образи, силу проти товаришів, вступати у бійку.

4.Перебувати в класних приміщеннях, кабінетах, спортзалі, майстернях тільки під час уроку з дозволу вчителя. До господарських, технічних шкільних приміщень вхід учням заборонено.

5.Забороняється приносити до школи небезпечні предмети (ріжучі, колючі, вибухові, вогненебезпечні).

6.Вікна дозволяється відчиняти тільки вчителю, або техпрацівникові у приміщеннях. 

7.Носити одяг, взуття слід відповідно пори року та особливостей навчальних занять. 

8.На території школи пересуватися тільки по пішохідних доріжках спокійно без поспіху. Бути завжди уважним, вчасно помічати перешкоди. Під час пересування транспорту по території школи тримати безпечну дистанцію. Знаходитись близько до зовнішніх стін будівель, під дахами будівель (особливо взимку) категорично забороняється ( загроза падаючих бурульок, фасадної плитки).

9.Забороняється їздити по пішохідних доріжках школи на велосипедах, мопедах, скутерах чи іншому транспорті.

10.При знаходженні на території школи небезпечних чи підозрілих предметів, обривів електромереж, відкритих колодязів без люків - не наближатися та не чіпати їх, по можливості забезпечити їх огородження,  терміново повідомити про це чергового, вчителя чи директора школи.

11.У разі поламки будь-якого шкільного обладнання, меблів, негайно припинити користування ними, повідомити про це вчителя чи інших працівників школи.

12.Під час перебування на масових заходах (у актовому залі, спортзалі) слід знати місцезнаходження основного та запасного виходу. Під час виходу слід дотримуватись спокою, не штовхатись, не панікувати, не затримуватись біля дверей.

15.Недотримання правил безпеки учасниками навчально-виховного процесу може призвести до їх травмувань, або загибелі.

 

6.Безпека на дорогах та транспорті.

1.Йти до школи, або додому необхідно тільки тротуарами, а за їх відсутності в один ряд по узбіччю дороги назустріч транспортних засобів.

2.Переходити проїжджу частину дозволяється тільки по пішохідним переходам, які обладнані відповідними знаками та дорожньою розміткою. Перед переходом слід впевнитись у відсутності транспортних засобів. Перебігати, переїжджати на велосипеді проїжджу частину забороняється.

3.Чекати громадський транспорт слід у відведених місцях: на зупинках, узбіччі - подалі від транспорту, що рухається. Під час чекання слід дотримуватись правил поведінки.

4.Здійснювати посадку і висадку у громадському транспорті дозволяється після повної його зупинки. Під час виходу з автобуса слід триматись за поручні, впевнитись у відсутності біля виходу сторонніх предметів, слизького місця чи вибоїн.

5.Під час перебування у громадському транспорті забороняється голосно розмовляти, бігати по салону, порушувати поведінку.

6.Після виходу не затримуйтесь біля дороги, ідіть разом з усіма. Обходити автобус слід тільки ззаду.

7.У разі виникнення аварії чи ДТП слід негайно покинути транспортний засіб, надати першу допомогу потерпілим та чекати прибуття працівників ДАІ.

8.Недотримання правил безпеки на дорогах та користування транспортом може призвести до травмування, або загибелі людей

7.Електробезпека.

1.Забороняється користуватися шкільними електроприладами, електрообладнанням без дозволу вчителя.

2.Забороняється учням самостійно ремонтувати електроприлади, вкручувати електролампочки, мити плафони,  користуватись несправним обладнанням.

3.Вмикати електроосвітлення, сідати за комп’ютер з мокрими руками забороняється.

4.При виявленні пошкодженої електропроводки, обірваного дроту, чи іншого електрообладнання забороняється наближатися до цього місця чи торкатись до нього руками.

5.При виявленні запаху горілої електропроводки, задимленості чи вогню у електроприладах, слід негайно відключити їх від напруги чи вимкнути головний рубильник. Про всі недоліки чи аварії з електромережею, електроприладами слід негайно повідомляти працівників чи адміністрацію школи.

6.Необережне поводження з електроприладами може призвести до ураження електричним струмом, що спричинить травми, або загибель людей.

 8.Пожежна безпека у школі.

1. Забороняється використовувати у школі джерела відкритого вогню, палити на території школи.

2.Забороняється використовувати електричні обігрівальні прилади, для обігріву шкільних приміщень.

3.Подовжувачі, розетки, світильники, інші електроприлади, які використовуються у школі повинні бути сертифіковані, перевірені відповідальною особою та дозволені для використання у навчальних закладах.

4.Забороняється зберігати горючі, легкозаймисті речовини біля електроприладів,  електропроводки, приладів опалення.

5.У разі виникнення пожежі слід негайно повідомити про це працівників, адміністрацію  школи, організовано під керівництвом вчителя покинути приміщення школи згідно плану евакуації (з використанням запасних виходів та вказівників), викликати службу порятунку за телефоном 101.

6.При значному розповсюдженню вогню необхідно евакуювати усіх учасників навчально-виховного процесу, переглянути усі шафи, столи на предмет дітей, які сховалися та закрити щільно двері і вентиляційні отвори усіх приміщень.

7.При незначному загорянні, слід негайно відключити електроприлади та загасити полум’я первинними засобами пожежогасіння: збити полум’я одягом, накрити тканиною чи застосувати переносний вогнегасник. Шкільні приміщення, які мають вогнегасники позначені спеціальною табличкою та відображені на шкільних планах евакуації.

8.Необережне поводження з вогнем може викликати пожежу, що спричинить пошкодження майна, травмування, або загибель людей від опіків та чадного газу.

9.Надання першої допомоги потерпілим.

1.Вивести (винести) потерпілого з місця де стався нещасний випадок з дотриманням заходів особистої безпеки (захист від електроструму, вогню, транспорту, небезпечних предметів).

2. Викликати швидку допомогу по телефону 103, повідомити про даний випадок адміністрацію школи та шкільну медсестру.

3.Забезпечити потерпілому спокій у зручному положенні, визначити вид та ступінь травми (забій, поранення, вивих, перелом, опік, отруєння).

4.Розпочати необхідні заходи першої допомоги: при потребі зупинити кровотечу з використанням дезинфікуючих, перев’язувальних матеріалів, зафіксувати місце перелому шиною, або підручними засобами, прикласти лід на місце вивиху, перелому чи забою. При сильній кровотечі необхідно накласти джгут вище місця поранення. При втраті свідомості до носа потерпілого підносять вату змочену нашатирем. У разі зупинки серцебиття, припинення дихання вживати реанімаційні заходи з потерпілим до прибуття швидкої допомоги: штучне дихання з непрямим масажем серця.

5.При хімічних опіках кислотами місце пошкодження ретельно промивають проточною водою протягом 10-15 хвилин, потім місце опіку промивають 10%-ним розчином питної соди. При опіці їдкими лугами, уражене місце промивають слабким розчином оцтової кислоти. Місце хімічних опіків забинтовують.

6.При ознаках харчового отруєння слід негайно викликати швидку допомогу, до прибуття лікарів у потерпілого бажано викликати блювоту, очистити, промити шлунок великою кількістю води, дати потерпілому активоване вугілля та багато несолодкого чаю.

7.Контролювати стан потерпілого до прибуття медиків.






26.05

Правила поведінки в громадському транспорті




19.05

Бесіда "Правила поведінки на воді"




12.05

Бесіда
"Перша допомога при укусах комах і тварин"



05.05

Бесіда "Правила поведінки у лісі,туристських походах,тощо"




28.04

Бесіда"Обережно залізниця.Залізничні аварії.Правила поведінки на залізниці при переході через залізничну колію



21.04

Бесіда "Радіаційна небезпека : як діяти  у випадку загрози"



15.04

Бесіда "Вогнепальна зброя - не забавка. Негативні наслідки виготовлення саморобних небезпечних предметів




07.04

Правила безпеченої поведінки школярів під час освітнього процесу в умовах воєнного стану




24.03

Бесіда "Правила поведінки учнів під час весняних канікул




17.03

Бесіда : "Чисті руки - запорука здоров'я"




10.03

Бесіда "Дії населення при виявленні запаху газу.Ознаки отруєння. Запобігання отруєнню чадним газом.




03.03

Бесіда "Про безпеку життєдіяльності під час повені і льодоходу"




24.02

Бесіда "Пожежна безпека в поводженні з легкозаймистими речовинами"



17.02

Бесіда"Запобігання дорожньо-транспортного травматизму під час ожеледеці"




10.02

Бесіда "Профілактика дитячої жорстокості. Наслідки хуліганства.(Кримінальна відповідальність за булінг"




03.02

Перша допомога при відмороженні,переохолодженні




27.01

День пам'яті Героїв Крут



27.01

Правила поведінки школярів під час освітнього процесу в умовах воєнного стану




27.12

Правила безпечної поведінки під час зимових канікул

Перегляньте відео




23.12


Бесіда:"Дотримання БЖД під час новорічних свят. Правила поведінки біля ялинки, з вогнем, з електроприладами, електрогірляндами, при використанні піротехніки"
Незабаром свято зустрічі Нового року. Кажуть люди: як його зустрінеш, таким він і буде. А щоб не був Новий рік сумним, то треба пам’ятати деякі правила під час проведення новорічних свят. Нині є чимало різних новорічних іграшок з різними ефектами, що кожному хочеться їх придбати, щоб друзів здивувати, когось злякати, іншого розвеселити. А про наслідки такої «покупки» чомусь ніхто не задумується, бо, на жаль, не вміють задуматися. Ті іграшки, що ними можна бавитися на вулиці, приносять у зали, в кімнати, де стоїть ялинка, веселяться діти, і починають стріляти хлопавками, петардами, запалюють бенгальські вогні під самою ялинкою і псують свято не лише звуковими ефектами, які нікому не потрібні, а й вогнем, що виривається з іграшки і створює небезпеку.






Бесіда: "Поведінка у разі виникнення ситуацій, які загрожують безпеці та здоров'ю. «Якщо сталася біда». Інформація про телефони «Екстреної допомоги - 101,102,103,104»,  «Телефони довіри» та міські соціальні служби».

Правила безпечної поведінки в надзвичайних ситуаціях.

1. При загрозі ураження стрілецькою зброєю.

- Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження  ураження уламками скла.

- Вимкніть світло, закрийте вікна та двері.

- Займіть місце на підлозі в приміщенні, що не має вікон на вулицю (комора, ванна, передпокій).

- Інформуйте можливими засобами про небезпеку близьких і знайомих.

2.При загрозі бойових дій.

- Закрийте штори або жалюзі (заклейте вікна паперовою стрічкою) для зниження ураження осколками скла. Вимкніть джерело живлення, закрийте воду і газ, загасіть пічне опалення.

- Візьміть документи, гроші і продукти, предмети першої необхідності, медичну аптечку.

- Негайно покиньте житлове приміщення, сховайтесь в підготовленому підвалі або найближчому укритті.

- Попередьте про небезпеку сусідів. Надайте допомогу старим і дітям.

- Без крайньої необхідності не залишайте безпечного місця перебування.

- Проявляйте крайню обережність, не піддавайтеся паніці.





09.12

Бесіда :"Безпечний інтернет та соціальні мережі



02 грудня

Бесіда "Пожежна безпека вдома і в школі". Алгоритм дій під час пожежі в приміщенні





18 листопада

Бесіда "Правила безпечної поведінки з незнайомими людьми"





11 листопада

Виховна година "Рідна мова-наше коріння



Бесіда"Правила поводження з природнім газом вдома"



4 листопада

Бесіда "Тривожна валіза,що туди покласти



28 жовтня
Бесіда "Культура безпечної поведінки на дорогах, у міському транспорті, громадських місцях."




21 жовтня
Бесіда
Профілактика ГРВІ





14 жовтня

 Бесіда Правила поведінки під час виявлення небезпечних предметів. Правила поводження при виявленні вибухонебезпечних предметів"



Сьогодні 14 жовтня учні 5 -Б класу разом із класним керівником провели урок-пам'яті  з теми: 14 жовтня-сила Нації.

Учні дізналися причини та історичну цінність Дня Покрови та дізналися коли і яким чином було створено День Захисників та Захисниць України!








7 жовтня

Учні 5-Б класу разом із класним керівником долучились і провели урок доброти «Гуманне ставлення до тварин» з метою популяризації відповідальності за «братів наших менших», розширення знань про проблему безпритульних тварин, виховання кращих людських якостей. 



30 вересня

Бесіда "Правильне харчування"






23 вересня 2022

Сьогодні 23.09 учні 5-б класу переглянули відеоурок з теми: "Безпечна дорога-запорука життя.

Учні опрацювали та закріпили правила безпченої дороги до школи,а також вивчили для себе нові маркування та правила дорожнього руху в умовах воєнного стану.





16 вересня

Правила поведінки на перерві



9 вересня

Безпечна поведінка учнів під час дистанційного

навчання в умовах воєнного стану



Щоранку 0 9.00 хвилина мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії рф.

1 вересня 2022

Інструкція № 1.20

з безпеки життєдіяльності здобувачів освіти

в умовах  воєнного стану

 

І. Загальні положення.

1.Інструкція поширюється  на всіх учасників освітнього процесу на  період воєнного стану. 

 2. Перед початком занять  класним керівником (або особою, яка його заміщує) згідно діючого «Порядку проведення та реєстрації інструктажів з безпеки життєдіяльності» проводиться первинний, у разі необхідності позаплановий, інструктаж учнів класу з записом у журналі реєстрації   інструктажів. У випадку початку освітнього процесу онлайн, інструктаж проводиться в телефонному режимі або з використанням Інтернету.

ІІ. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів, які перебувають на очній формі навчання

   1. Учні та їх батьки мають заздалегідь знати місця розташування захисних споруд або найпростіших укриттів по ходу маршруту руху до закладу освіти та короткий шлях до укриттів, які знаходяться на території закладу освіти.

   2.  Під час занять учні не повинні покидати територію закладу.

   3.  Під час перерви учні мають знаходитися поруч з кабінетом, у полі зору вчителя.

   4. Учні мають знати правила поведінки під час евакуації та перебування в захисній споруді (найпростішому укритті). З ними їх знайомлять вчителі щодня перед початком першого уроку, а батьки - повторюють вдома.

 А саме, під час евакуації:

слухай дорослих, виконуй всі розпорядження, знай свою пару, не біжи, не штовхайся, не повертайся, не порушуй стрій, не забувай свої найнеобхідніші речі, тримай їх при собі. Заходити до укриття  організовано, без паніки, слідувати вказівкам відповідальних осіб або вчителів.

В укритті:

займи організовано своє місце, не говори голосно, слухай всі розпорядження дорослих, повідомляй про зміни у самопочутті та про свої потреби працівникам закладу. Покидати укриття після сигналу “Відбій повітряної тривоги” можна тільки разом з вчителем.

 

5. Учням бажано мати при собі пам`ятку з наступними даними: 1. Прізвище, ім`я. 2. Домашня адреса. 3.Прізвище, імя, по батькові батьків та їх номери телефонів. 4.Номер телефона классного керівника.

6 .Батькам учнів слід дбати про ресурсний заряд мобільних телефонів дітей.

7. Учням дозволяється мати при собі певний запас їжі довготривалого терміну зберігання.

 

  8.  Почувши сигнал «Повітряна тривога» в класі учитель:

- оцінює обстановку навколо будівлі (на предмет вибухів, руйнувань, тощо),

- припиняє освітній процес,

- організовує одягання дітей (молодша школа),

- закриває вікна, дає команду учням, взяти тільки рюкзаки, вишикуватись парами.

- бере із собою журнал класу або список учнів;

- пересвідчується в тому, що ніхто не заховався в класі, у шафах, тощо;

 - розпочинає рух до основного виходу, заздалегідь зазначеними маршрутами         або через евакуаційний вихід.

 

   9. Почувши сигнал «Повітряна тривога» на подвірї закладу (під час організованого заходу) присутній вчитель:

 - дає команду учням, взяти речі, вишикуватись парами;

-  перераховує учнів, згідно журналу або списку.

   10. Під час перерви між уроками, почувши сигнал «Повітряна тривога» на подвір’ї закладу, учні самостійно організовуються  в пари та направляються до укриття.

   11. У разі запізнення або при підході до закладу, у час, коли звучать сирени щодо повітряної тривоги, старші школярі та батьки з молодшими школярами повинні пройти до найближчого укриття, яке є на шляху їх руху або безпосередньо до укриття закладу освіти.

  12. Заходити до укриття  організовано, без паніки, слідувати вказівкам відповідальних осіб або вчителів.

   13. Діти із поганим самопочуттям розміщуються біля огорожувальних конструкцій  і ближче до повітроводів.

  14. Почувши сигнал «Відбій повітряної тривоги!» слід затриматись в укритті ще близько 10 хвилин і тільки потім організовано вийти з укриття.

  15. Покидати укриття можна лише з дозволу відповідальної особи(чергового адміністратора) після отримання сигналу, або у разі аварійного стану, що створює загрозу життю і здоров’ю людей.

    16. До закінчення «Повітряної тривоги» учнів з укриття батьки забирати не можуть до отримання сигналу «Відбій повітряної тривоги!».

  17. Евакуацію з укриття потрібно виконувати в такій послідовності: спочатку на поверхню виходить декілька людей, для того щоб надати допомогу тим, хто не може вийти самостійно, а потім евакуюються потерпілі, діти, а після них – усі інші.

  18. Якщо основні виходи не можна використовувати евакуація відбувається через аварійні виходи.

  19. Після евакуації з укриття учасники освітнього процесу  повертаються до будівлі закладу та навчаються в звичайному режимі.

 

ІІ. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів, які перебувають на дистанційному навчанні

 

1.     Дії у випадку, коли лунає сигнал «Повітряна тривога»

§  увімкнути радіоприймач або телевізор, щоб своєчасно чути розпорядження місцевої влади або інших офіційних джерел;

§  підготувати засоби індивідуального захисту органів дихання та шкіри, медичну аптечку, документи (паспорт, свідоцтво про народження тощо), гроші, засоби зв’язку, запас їжі та води, предмети особистої гігієни;

§  вимкнути в будинку/квартирі газ, водопостачання, електрику;

§  зачинити вікна в помешканні та ущільнити їх;

§  далі слід прямувати до найближчого укриття;

§  в укритті увімкніть телебачення або радіо на будь -якому носі або відкривайте сторінки офіційних державних каналів, з яких ви можете отримати інформацію про те, що трапилося та отримати інструкції;

§  залишайтеся в укритті щонайменше 10 хвилин після сигналу «Відбій повітряної тривоги»

2.       Дії під час артобстрілів

§  Під час артобстрілу, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишатися в під'їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, АЗС і під стінками будинків з легких конструкцій.

§  Якщо вогонь артилерії або мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застигли на шляху, негайно лягати на землю, туди, де є виступ або хоч невелике заглиблення. Захистом можуть служити бетонні конструкції (крім тих, які можуть обвалитися або загорітися, траншеї, невеликі підземні колодязі, широкі труби водостоку і канаві.

§  Закривайте долонями вуха та відкривайте рот — це врятує від контузії та баротравми.

§  Не приступати до розбору завалів самостійно. Чекати фахівців з розмінування та представників аварійно-рятувальної служби.

3.     Дії під час обстрілів системами залпового вогню

§  Залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, вдень – димні сліди ракет;

§  Організувати постійне спостереження, постійно тримати у полі зору будівлі та споруди, які знаходяться поруч і які можна використати як укриття. Після сигналу спостерігача є кілька секунд, щоб сховатись.

§  Ховатися у підвалі або іншому заглибленому приміщенні. Вибирати місце у кутку між несучими стінами та недалеко від вікон і дверей, щоб миттєво покинути будинок у випадку потрапляння снаряду.

§  Не виходити з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів і коригування вогню або зміна позиції.

4.     Дії під час обстрілу стрілецькою зброєю

§  Під час обстрілу найкраще сховатися у захищеному приміщенні, наприклад у ванній кімнаті. Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити від уламків і куль.

§  Якщо ви потрапили під обстріл на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками.

§  Де б ви не знаходилися, тіло повинно бути в максимально безпечному положенні. Згрупуватися, лягти в позу ембріона. Розвернутися ногами в бік стрільби, закривши руками голову і відкривши рот, щоб близький вибух не заподіяв шкоди барабанним перетинкам. Чекати, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде хоча б 5 хвилин.

§  Якщо ваше житло знаходиться в зоні регулярних бойових зіткнень, потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою стрічкою) – це допоможе уникнути розльоту осколків скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями.

5.      Дії для збереження життя і здоров’я у разі можливої вибухової хвилі у приміщенні, де є вікна.

§  Заклеїти вікна скотчем, щоб мінімізувати уламки, які можуть розлетітися в різні боки.

§  Якщо в будинку є жорсткий щит, встановити його на вікно, щоб воно було прикрите.

§  Тримати під рукою аптечку з усіма необхідними медикаментами і документи.

§  Організувати навколо себе безпечний простір, зберігати спокій.

6.     У випадку запровадження комендантської години, неухильно дотримуватися визначених правил

§  У період обмеження часу заборонено перебування на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток.

§  Якщо виникла нагальна потреба в період комендантської години знаходитися на вулиці, учні зобов’язані мати з собою документи, що посвідчують особу.

7.     Поведінка, якщо опинилися у зоні бойових дій.

§  Носить із собою документ, що посвідчує особу.

§  Тримати в кишені одягу записи про групу крові й про можливі проблеми зі здоров’ям.

§  Намагатися якнайменше перебувати поза житлом, уникати місць скупчення людей.

§  За можливості уникайте демонстрації патріотичної атрибутики: це може спровокувати агресора.

§  Пам’ятати, де розташовані найближчі від оселі чи місць, які ви часто відвідуєте, сховища та укриття.








2021-2022 навчальний рік

 Пам'ятайте, щоранку о 9:00 хвилина мовчання

ВІЧНА  ПАМ'ЯТЬ КОЖНОМУ, ХТО  ЗАГИНУВ  ЗА УКРАЇНУ!

20.05.2022

Сьогодні ми продовжуємо вивчати курс "Знай! Умій! Врятуй!" Урок 8.Судоми. Опіки. Інфаркт. Інсульт

16.05.2022
Доброго ранку дорогі діти!
Людяність і жорстокість... Між цими характеристиками людської поведінки - вся історія людства. З прадавна людина нотує минуле, й світова історична бібліотека містить мільйони томів. Що нотуємо? Імена переможців та переможених, жорстокі вбивства й катування, хитрість і підступність, винаходи зброї, кількість жертв, зразки військового мистецтва... У цій зафіксованій на письмі історичній пам'яті обмаль досвіду людської солідарності і жертовності. Чому? Певне, тому, що далеко не кожен, хто врятував життя іншій людині, готовий і може про це розповісти.
14 травня оголошено Днем пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
Чи Бог бачить із-за хмари
Наші сльози, горе?
Може, й бачить, та помага, як і оті гори
Предковічні...                    («Сон» Т. Г. Шевченко)

За нелюдських умов війни, геноциду важко сподіватись на людяний вибір. Виживання у будь-який спосіб стає пріоритетом абсолютної більшості людей. У ті важкі роки окупована нацистами Україна була одним із місць масових репресій проти євреїв і знищення їх. Багато українців рятували євреїв, своїх знайомих, сусідів чи й сторонніх, від концтаборів і смерті, хоча за це нацисти жорстоко карали, також і смертю.
Героїв, які чинять опір злу, не буває багато. Випадки рятування євреїв не були та не могли бути численними. Сміливість та самопожертва, яких вимагало таке рятування, виявлення справжнього героїзму є непересічним явищем, він не може бути «масовим». Натомість в Україні нараховуються тисячі таких подвигів людяності.
Таких героїв називають «Праведники народів світу»; це – почесне звання, що присвоюється від імені Ізраїлю відповідно до Закону про увічнення пам’яті мучеників і героїв (1953 рік) представникам різних національностей та віросповідань.
«Той, хто врятував одну душу, врятував світ». Ці слова вигравійовано на медалі, яку отримує «Праведник народів світу».
Почесне звання «Праведник народів світу» надається, якщо висунута єврейською спільнотою кандидатура відповідає наступним вимогам за існування наступних умов:
·     здійснення активних вчинків задля врятування євреїв, навіть якщо ці дії виявилися безуспішними через незалежні від рятівника обставини;
·     за реальної загрози життю рятівника, пов'язаної з такими діями;
·     за безкорисливості, тобто при рятуванні євреїв без отримання або очікування винагороди;
·     якщо під час операції з рятування, а також до неї та після неї рятівник не завдав шкоди ін. євреям або неєвреям;
·     за наявності достовірних свідчень.
Рятування євреїв відбувалось різними методами:
·     переховуванням від нацистів та колаборантів;
·     наданням фальшивих (чи справжніх чужих) документів або видачею посвідчень зі зміненими іменами представниками Церкви;
·     організацією втечі з гетто або таборів;
·     переправленням євреїв до партизанських загонів та в безпечні місця.
За попередніми даними, на теренах України представниками різних національностей було врятовано понад 17 тис. євреїв. Серед українських «Праведників народів світу» — люди різних соціальних та етнічних груп, віросповідань, професій тощо.
Як свідчать архівні документи ізраїльського меморіального комплексу «Яд Вашем», більшість прикладів порятунку починалася випадково. Дехто з майбутніх «Праведників» спершу ставав свідком переслідувань та катувань й прагнув допомогти жертвам, до когось майбутні порятовані зверталися напряму. У таких випадках рятівники поставали не лише перед непростою дилемою, але й мали прийняти рішення миттєво, часто інстинктивно. Іноді ж процес порятунку розвивався поступово: надавши їжу та притулок на кілька діб між родинами рятівників та порятованих зав’язувалась тепла дружба й тоді "Праведники" раз по раз ризикували життям задля допомоги нужденним.
У Східній Європі цей ризик був найвищим. За переховування євреїв нацисти карали винищенням цілої сім’ї рятівника. Про це сповіщали численні листівки на вулицях, офіцери СС регулярно навідувалися з перевірками. У Західній Європі "Праведникам" у разі викриття загрожувало заслання до концтаборів. Таким чином обидві сторони жили у постійному відчутті страху: їх могли видати сусіди або ж «винюхати» есесівські вівчарки. Для багатьох це означало потребу змінити свій звичний спосіб життя: менше з’являтися на людях, не запрошувати до себе в гості, менше говорити з сусідами та привертати до себе увагу.
Кожна історія може бути екранізована чи стати основою для художнього роману.
Самі «Праведники» — люди виняткової скромності та хоробрості, з «великим» добрим серцем та духом героїзму.
Наприклад, «Праведниця народів світу» Ніна Гудкова. Вона була директором дитячого будинку в окупованому Києві, та врятувала багато єврейських дітей, переховуючи їх серед декількох десятків маленьких утриманців. Її родина дізналася про подвиг Гудкової лише після її смерті. На початку 1990-х врятований хлопець, Василь Михайловський, звернувся до Яд Вашем, та держава Ізраїль визнала Ніну Праведницею.
Або родина «Праведників народів світу» Дідух з села Трійця Львівської області. Вони врятували чотирьох євреїських братів Печеник - Елімелеха, Шміля, Якова та Йозефа. Після війни двоє з братів емігрували до Ізраїлю, двоє - до США. С 1960-х родини Печеник та родина Дідух поновили контакт, почалася активна переписка. Але Стефанія Петрушко (Дідух), разом з батьками Андрієм та Анелею, визнані Праведниками народів Світу лише у 2013 році.
Не завжди вдавалося врятуватися самим рятівникам. Так, Олена Григоришина з села Шешори рятувала єврейську дівчину Донію Розен. Через війну у розшук потрапила сама Олена, яку звинуватили у переховуванні єврейки. Донія Розен врятувалася, емігрувала до Ізраїлю. Нажаль, після війни вона так і не знайшла Олену, але написала книгу «Мій друг - ліс», та увіковічнила ім’я Олени як «Праведниці народів Світу».
«Праведниця» Наталія Анісімова проживала в Одесі разом зі своєю заміжньою донькою Клавдією Єрьоменко. Після того як румунські військовослужбовці зібрали одеських євреїв у міській вязниці, жінки пішли до місця збору. Там одна із єврейок підштовхнула до Наталії свою 10-річну доньку - Поліну Єзрубільську. Місяцем пізніше завдяки коштам, зібраним Наталією Анісімовою, вдалося підкупити охоронців вязниці та добитися звільнення матері Поліни. Завдяки цьому Поліна і Тетяна Єзрубільські змогли вижити та виїхати до Кременчука, де дочекалися вигнання окупантів. Наталія Анісімова ж у квітні 1943 року долучилася до порятунку ще однієї дитини - Валентини Мар’ясіс, яка втратила своїх батьків у таборі Доманівка. Майже рік, до квітня 1944 р., родина Анісімових платила хабарі сторожу будинку, у якому вони мешкали та переховували маленьку єврейську дівчину. Завдяки цьому її вдалося врятувати.
Одеський психіатр, доктор медичних наук, професор Євген Шевальов очолював кафедру психіатрії у Одеському медичному інституті. У роки війни він керував міською психіатричною лікарнею, де на лікуванні перебували близько 600 осіб. Він виписав близько двох десятків медичних карточок із фіктивними прізвищами. За допомогою цих документів він зміг рятувати євреїв-працівників лікарні, видаючи їх за пацієнтів, що мали неєврейське походження. Так само професор Шевальов разом зі своїм сином Андрієм вчинили із медичними документами справжніх пацієнтів-євреїв. Таким чином, на початок 1942 р. за документами в лікарні не було жодного пацієнта-єврея.
Батько і син Шевальови не залишали спроб добитися від окупаційної влади задовільного харчового забезпечення для душевнохворих пацієнтів і саме завдяки його наполегливості багато людей залишились у живих. У січні 1942 р. Андрій Шевальов привів до батька свого однокурсника Володимира Тендлера, якому вдалося втекти з колони євреїв, яких депортовували до табору у Доманівці. Професор Шевальов детально пояснив Володимиру, як симулювати симптоми психічного захворювання, аби залишатись у лікарні в якості пацієнта. Подібним же чином він врятував 17-річну Лілію Раппопорт, видаючи її за особу, хвору на аутизм.
 

В Україні триває лише початковий етап вивчення феномену рятівництва – пошук фактів надання допомоги євреям та вшанування вчинків рятівників, накопичення фактичного матеріалу, видання спогадів як рятівників, так і врятованих.
Ми всі повинні пам’ятати і не повторювати помилки минулих поколінь – це те, до чого ми маємо прагнути. Всі люди різні, але всі – рівні. Всі люди однаково мають право на життя, незалежно від національності, кольору шкіри чи віросповідання. Доброта та милосердя, толерантне ставлення один до одного – це те, що робить людину людиною. Це наша спільна доля та історія з єврейським народом, це біль всього світу!
Голокост нам треба пам’ятати,
Адже пам'ять – то є наша совість.
Помилок таких не допускати,
Не писати геноциду повість.
Процвітай і слався, Україно мила!
Кращого життя ти, вірю, гідна,
В об’єднанні й мирі наша сила!
А вона нам зараз так потрібна!


16.05.2022-20.05.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

20.05.2022

19.05.2022

18.05.2022

17.05.2022

16.05.2022


13.05.2022

Сьогодні ми продовжуємо вивчати курс "Знай! Умій! Врятуй!" Урок 7. Кровотечі. Травми кінцівок

9.05.2022-13.05.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

13.05.2022


12.05.2022


11.05.2022


10.05.2022


09.05.2022


06.05.2022

Сьогодні ми продовжуємо вивчати курс "Знай! Умій! Врятуй!"Урок 6. Невідкладні стани. Удавлення немовляти і дорослого

2.05.2022-06.05.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

06.05.2022

05.05.2022

04.05.2022

03.05.2022

02.05.2022



29.04.2022

Сьогодні ми продовжуємо вивчати курс "Знай! Умій! Врятуй!"Урок 5. Серцево легенева реанімація

25.04.2022-29.04.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

29.04.2022

28.04.2022

27.04.2022

26.04.2022

25.04.2022

див. на сайті МОН



22.04.2022

Сьогодні ми продовжуємо вивчати курс "Знай! Умій! Врятуй!"Урок 4. 50 порад під час війни

18.04.2022-22.04.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

22.04.2022

21.04.2022

20.04.2022

19.04.2022

18.04.2022





15.04.2022

Сьогодні ми продовжуємо вивчати курс "Знай! Умій! Врятуй!"Урок 3. Види укриттів. Правила поведінки під час дій воєнного характеру


11.04.2022-15.04.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

15.04.2022

14.04.2022


13.04.2022
див. на сайті МОН
12.04.2022
11.04.2022

08.04.2022

Сьогодні ми продовжуємо вивчати курс "Знай! Умій! Врятуй!" Як діяти в умовах надзвичайних ситуацій? Переглядаємо навчальне відео!


04.04.2022-08.04.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

08.04.2022

07.04.2022

06.04.2022

05.04.2022

04.04.2022


01.04.2022

Діти перегляньте, будь ласка, відео. Підготуйтесь до його обговорення на класній годині.


28.03.2022-01.04.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за покликаннями на кожен день тижня.

01.04.2022

31.03.2022

30.03.2022

29.03.2022

28.03.2022 


21.03.2022-25.03.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги новий блок психологічних хвилинок! Можна дивитися їх разом з уроками на сайті МОН https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad у розділі "5 клас"або нижче за посиланнями на кожен день тижня.


22.03.2022

23.03.2022

24.03.2022
25.03.2022

18.03.2022

Доброго ранку дорогі діти! Останній день тижня починаємо знову з психологічної хвилинки! Гарних вам вихідних!!!

17.03.2022

Доброго ранку дорогі діти! Виконуємо нові вправи і налаштовуємося на гарний день! Успіхів вам!!!


16.03.2022

Доброго ранку дорогі діти! Починаємо новий день з нових цікавих вправ! Виконуємо вправу і налаштовуємося на позитивну, творчу і плідну роботу!!! Успіхів вам!!!


15.03.2022

Доброго ранку дорогі діти! Пропоную до вашої уваги психологічну хвилинку! Виконуємо вправу і налаштовуємося на гарний день, творчу і плідну роботу!!! Успіхів вам!!!

     


25.02.2022
Діти, сьогодні ми пригадаємо як поводити себе, коли лід тонкий!
Тонкий лід
Деякі небезпеки наче чекають своєї години, у кожної з них - свій час. Лід може підвести нас восени, взимку і навесні.
Ми пропонуємо заходи, котрі необхідні кожній людині, яка може опинитися в екстремальній ситуації. Вони допоможуть вам зменшити ризик небезпеки на льоду.
Заходи безпеки на льоду
·                        Знайдіть спочатку стежку або сліди на льоду. Якщо немає, позначте з берега маршрут свого руху.
·                        Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць: лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, біля ферми або фабрики);  тонкий   або  крихкий   лід  буває  поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості  вмерзли у лід, обминайте ділянки, які покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший; тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидка течія або струмок впадає в річку; особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватись із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
·                        Візьміть із собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею  на ньому з’являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви взуття від льоду.
·                        Ні в якому разі не перевіряйте    міцність льоду ударом ноги. Інакше   вам       доведеться   з'ясовувати,    наскільки   добре    ви запам'ятали і засвоїли цю пораду.
·                        Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні. Якщо немає, і вам треба її  прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб, у крайньому випадку, швидко їх позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте
на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще
волочіть на мотузці на відстані
на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще
волочіть на мотузці на відстані 2-3 м позаду. Якщо ви йдете
групою, відстань між лижниками (та
групою, відстань між лижниками (та  й пішоходами) не скорочуйте менш ніж на 5 м.
·                        Пробийте лунки з різник боків переправи, щоб виміряти товщину льоду (рекомендується, щоб відстань між ними була 5м) і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається із двох прошарків - верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точно товщину можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок і відділивши його від снігового, зовсім уже не міцного льоду.
·                        Безпечним вважається лід:
для одного пішохода - лід зеленуватого відтінку товщиною не менш як 7см; для обладнання ковзанки - не менш як 10 - 12 см (масове катання -    25 см);     масову переправу пішки  можна організовувати, коли товща льоду не менша, ніж 15 см.
Катайтеся на ковзанах лише на   перевірених та обладнаних місцях.        |
·                        Якщо лід почав колотися та з'явилися характерні тріщини – негайно   повертайтеся. Не біжіть, а відходьте   повільно, не відриваючи ступнів  від льоду.
·                        Твердо засвойте, що під час зимової підлідної риболовлі слід особливо суворо дотримуватися правил безпеки. Це доведено багаторічним досвідом:
– не пробивайте поруч багато лунок;
– не збирайтеся великими групами на одному місці;
– не пробивайте лунки на переправах; не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яка б риба не клювала;
– завжди майте під рукою міцну мотузку завдовжки 12- 15 м;
– тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку.
Якщо ви провалилися на льоду річки або озера
·        Широко розкиньте руки по краях льодового пролому та утримуйтеся від занурення з воловою. Дійте рішуче і не лякайтеся (тисячі людей і до вас провалювалися і врятувалися).
·                        Намагайтеся не обламувати крайки льоду. Без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне — пристосувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
·        Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли, і де міцність льоду вже перевірена. Незважаючи на   те, що вогкість і холод змушують вас   побігти і зігрітися,   будьте   обережні   до   самою  берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.
·       Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете їй на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не відповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санчата або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3 4 м.
·       Якщо ви не один, тоді, взявши один одного за ноги, лягайте на під ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішучо і хуткопостраждалий швидко мерзне у крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
·       Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть від небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і  напоїть гарячим чаєм.
Пам'ятайте: відправлятися на водойми поодинці  небезпечне!


11.02.2022

Виховна година "Безпечний інтернет"
Діти, завтра 11 лютого о 14.15 на класній годині в рамках Тижня Безпечного інтернету для всіх учнів відбудеться вебінар з питань кібербезпеки. Спікер: старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам кіберполіції в Кіровоградській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Ляпун Олександр Васильович.
Онлайн зустрічі у Zoom за посиланням https://us04web.zoom.us/j/77620126086?pwd=oV7VcWcRHgMik7N-I45v3gKD_YiSHz.1
Ідентифікатор конференції: 776 2012 6086
Код доступу: Xb339i

 Дорогі діти! Чи піклуєтеся ви про власне здоров’я та красу? У народі говорять «У здоровому тілі - здоровий дух»… Про що це? Пропоную поміркувати разом на тему:

Краса життя
Люди чомусь не цінують того, що отримують дарма від природи, наприклад, здоров’я і життя. Люди навчалися зберігати одежу, речі, прикраси. До свого здоров’я відношення зовсім інше - воно лише  витрачається.
Згадаємо мудрий афоризм: «Молодість – це скарб, що містить усе». І справді, цієї пори в руках людини – її майбутнє. Які ідеали вона обере, якими знаннями, силами, здоров’ям запасеться, наскільки загартує волю – таким і буде її подальше життя. Та і сучасність ставить перед нами всіма дедалі вищі вимоги.
Вже нікого не дивують фантастичні звершення: штурм космосу, дослідження океанських безодень, прокладання швидкісних залізниць та спортивні досягнення на грані фізичних можливостей організму.
Багато вчених і митців стверджують, що в кожній дитині є задатки генію. Потрібно лише розвинути її здібності і задатки.
Кожен прагне бути вродливим. Юнаки захоплюються атлетичною статурою, рельєфними м’язами і спритністю. Дівчата намагаються стати стрункими, набути легкої ходи і граційних рухів.
Отже, довге життя, фізична краса і працездатність на сьогодні не забаганка, а серйозна соціальна потреба. Необхідно продовжити вік людини, використавши той величезний запас сил та енергії, закладений у його організмі, щоб зробити якомога більше, як для себе, так і для суспільства. Відомі вчені І.І.Мечников, О.О.Богомолець вважали, що ми вкорочуємо життя власною нестриманістю, безладністю, негідним ставленням до власного організму.
Із історії. В скульптурах Давньої Еллади відтворено у камені красу людського тіла, створено ідеал, не підвладний часові. Далеко не випадково, що такі шедеври з’явилися у Стародавній Греції. Саме там надзвичайно шанували все, що допомагало розвивати фізичну силу, витривалість, спритність, атлетичну статуру і водночас граційність рухів, красу тіла і постійно дбали про це. Вони, зокрема, ввели закони, що зобов’язували кожного громадянина суворо дотримуватися правил, які б це забезпечували.

Невипадково і те, що однією з міфічних повелителей, якій поклонялись горді елліни, була Гігієна, донька всемогутнього бога зцілення Асклепія. Ім’я цієї улюблениці давніх греків походило від слова “гігієнос” – здоровий.
Питання:
  • Що таке здоров’я?
  • Чи цінуємо ми його?
  • Що ми робимо для того, щоб продовжити свій вік?


04.02.2022р.
Виховна година «Січові стрільці. Сторінками нашої історії»
Любі діти, з дитинства ми вчимося в українських школах, виховуємося на національних традиціях, шануємось на національних символах. І більшість вважає це нормою, звичайно справою. Та події останніх часів показали, що частина наших громадян навіть не відчуває любові до рідної землі. Як же можна народитися, жити в країні, все життя користуватися її благами, та не поважати цю землю?
У кожного по-різному проявляється патріотизм. Один зробив татуювання з тризубом, другий поставив на робочому столі синьо-жовтий прапорець, третій одягає на свята вишиванку. Бувають такі, хто зовні не демонструє, проте є справжнім патріотом своєї країни. Такі люди цікавляться історією рідного краю, шанують пам’ять предків, виховують дітей гідними людьми.
Про патріотизм судять не по словах, а по справах людини. Любов до Батьківщини є виявом гордості за свою рідну землю, за її матеріальні й духовні надбання. Це готовність захищати інтереси насамперед країни, а не власні.
Тому сьогодні, як ніколи, важливо відчувати себе патріотами рідної землі. Тож яскравим прикладом для вас, сподіваюсь, стануть українські січові стрільці, про подвиг яких і будемо говорити на нашій виховний годині.
 

Січові стрільці – це добровольча армія, український легіон, відомий з часів Першої Світової війни. Служили вони в лавах армії Австро-Угорщини. Січові стрільці існували з 1914 року до 1918-го. Воювали на боці Австро-Угорщини та Німеччини проти Росії, Англії та Франції. Товариство січових стрільців з’явилося  у Львівській області у 1914 році.
Стрільці стали заключним акордом епохи галицько-українського відродження. Саме вони своїми невтомними військовими змаганнями возвели величну споруду: незалежну державу, ім’я якої Західно-Українська Народна Республіка.
Маршем січових стрільців була пісня «Червона калина». До війни загони січових стрільців тренувалися, вчилися поводитися зі зброєю. А коли почалася війна у товаристві січових стрільців вже було 7 тисяч осіб. До товариства приймали тільки українців.
Рух січових стрільців сприяв підняттю українського національного духу, але в їх лавах загинуло багато освідчених людей, які могли б принести велику користь суспільству.
Ще 1914 році січовики заявили про незалежність українців та про свій намір боронити незалежність українського народу. Але реалізувати свій намір про українську самостійність їм не вдалося. Австрійське командування, не впевнене у вірності українських частин, ретельно стежило за ними, не зважаючи на перемогу легіону над супротивником на горі Маківці у 1915 році та героїчну оборону пізніше на Лисянці, де легіон втратив тисячу бійців, але позиції не здав. Січовики лишилися важливою в історії спробою створити першу національну армію України. 
За підрахунками дослідників із серпня в 1914-го до початку 1917 року через легіон січових стрільців пройшло більше 7 тисяч вояків. Із них загинуло в боях 350 осіб, 1200 поранено і ще 1500 потрапили до російського полону, чимало з полонених після більшовицького перевороту в Росії перебрались до Києва, де згодом створили корпус Січових Стрільців – одне з найбільш боєздатних формувань УНР.
За часи більшовицької окупації України про УСС не можна було навіть згадувати. Лише починаючи з 1989 року, до нас стала повертатись наша історія.
Стрілецький символ – червона калина, стрілецька пісня і традиції української гвардії часів визвольних змагань – Українських січових стрільців – досі вкарбовані в народну пам’ять.
Сьогодні ми не почуваємось у безпеці, але у нас є мета – побудувати квітучу Україну.
Україна – це земля, де живуть сильні і сміливі чоловіки, віддані і сильні духом жінки, де прапор має два кольори світу – небесний та сонячний. І ми віримо, що з такою кількістю патріотів Україна  завжди буде непереможною!
 
Година спілкуання «Крути. Сторінками нашої історії»
Дорогі діти, своє право бути вільною, незалежною державою українці відстоювали впродовж багатьох століть. 104 роки назад, 29 січня 1918 року, у нерівний бій з чотиритисячним підрозділом російської Червоної гвардії вступив нечисленний загін із юних оборонців української державності. Ці події назавжди вкарбувалися в пам’ять поколінь українців як Бій під Крутами. Тоді курсанти, студенти та гімназисти виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога, що дало змогу нашій делегації укласти Берестейський мирний договір, який пізніше врятував молоду українську державність. Утім, під час бою близько 30 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко і холоднокровно страчені. Вшановуючи пам’ять захисників Української Народної Республіки, що власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху, щороку 29 січня ми відзначаємо День пам’яті Героїв Крут.
На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квитне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.
 

22 січня 1918 року був  проголошений IV універсал Центральної Ради. У ньому зазначалося: «…віднині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною Державою Українського Народу». А вже через 7 днів, 29 січня 1918 року на підступах до Києва, під станцією Крути, зустрілися в пекельному бою  українські підрозділи Центральної Ради та більшовицькі війська, які йшли з Росії.
Проти 300 українських юнкерів, студентів та гімназистів виступало понад 4 тис. червоних  радянських вояків на чолі з Михайлом  Муравйовим.   Крути – це великий перелом на межі двох століть. Ми вчитуємось у цю сторінку історії. Читаємо і не розуміємо: чому так сталось? Чому ніхто не помітив у той радісний час визволення України, що на нашу землю насувалась чорна тінь? Щоб наша держава жила, багатьом  її  патріотам  прийшлося пожертвувати своїм життям.  І надто  вражає, коли на таку абсолютну самопожертву йдуть  молоді люди, які тільки почали здійснювати свій життєвий проект.
Події 29 січня 1918 року, які живуть в душі українського народу, і сьогодні ятрять його серце. То ж давайте зазирнемо в ті дні, відкриємо ще одну сторінку нашої історії, усвідомимо суть трагедії, ім’я якої Крути.
Ще юнаки , ще майже діти ,
А навкруги і смерть , і кров.
На порох стерти , перебити !-
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити ,
Та рано тішитесь кати :
Коли стають до зброї діти,
Народ цей – не перемогти.
Перші згадки і справжня, реальна оцінка захисників Крут відбулася вже після набуття Україною незалежності.  Не можна викреслити з пам’яті людської той великий та безсмертний подвиг юних студентів, що захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя.
Нехай пам’ять про наших героїв, що загинули під Крутами, буде вічною. І нехай їхня смерть буде для нас прикладом, як треба любити свою Батьківщину.
Любіть Украну, як вірні сини,
Віддати життя їй готові,
Як юні сини, що життя віддали
Під Крутами всі,  як  герої.
І нехай сучасні вчені-історики розмірковують про міфи і правду Крутянської битви, ніхто не поставить під сумнів високий героїзм і патріотичну самопожертву  юних борців за ідею, відданих захисників національної справи.


Архів 

Немає коментарів:

Дописати коментар